Perfonmans düşüklülüğü (YARDIM)

anilunal
11-08-2012, 13:21   |  #1  
anilunal avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 4
93 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarım bazen beklediğimden düşük perfonmans sağlıyor, 8 gb ran i3 işlemcim ddr5 1 gb paylaşımsız ekran kartım var bütün driverlerim güncel, bilgisayarı açtıktan sonra google chomeyi açıyorum mesela bi yavaş açıyor sonra düzeliyor tabi ama o yavaşlığı istemiyorum ben, 5 saniye bekliyor öyle açılıyor acaba updateleri yapmadım ondan kaynaklanıyor olabilirmi?

BlueEyes638
11-08-2012, 13:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
108 mesaj

lisanslı diye sistem hızlandırma programları indiriyoruz daha yavaşlatıyorlar pc yi bende öle oldu advanced system care ile onardıktan sonra firefox yavaşladı pc ye bisiler oldu formatladım artık kullanmam sendede varsa sitemi geri yükle yap kullanma

dead man
11-08-2012, 23:56   |  #3  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj
Alıntı: anilunal  
Arkadaşlar bilgisayarım bazen beklediğimden düşük perfonmans sağlıyor, 8 gb ran i3 işlemcim ddr5 1 gb paylaşımsız ekran kartım var bütün driverlerim güncel, bilgisayarı açtıktan sonra google chomeyi açıyorum mesela bi yavaş açıyor sonra düzeliyor tabi ama o yavaşlığı istemiyorum ben, 5 saniye bekliyor öyle açılıyor acaba updateleri yapmadım ondan kaynaklanıyor olabilirmi?

Google Chorme'Deki Uzantı Ve Eklentilerden Kaynaklanıyor Olabilir

anilunal
12-08-2012, 00:43   |  #4  
anilunal avatarı
OP Üye
93 mesaj

Bilgisayarım yeni formatlı zaten perfonmans artırmak için bi program felan kurmam ben, sadece gerekli olucak programlar kurulu arada bir kasıntı yapıyor açıkçası çok nadir bilgisayar açılırken yapıyor, ama ben bilgisayarımın prüssüz çalışmasını istiyorum, acaba ekran kartı driverinden olabilirmi die düşündüğüm oluyor bazen

bosluk
12-08-2012, 03:10   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Windows servisleri düzenli durumda mı? Geri yükleme noktası ve Windows search kapalı mı?

mustafa2116
12-08-2012, 04:20   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Şöyle anlatayım ve siz  karar verin.

Benim bilgisayarın açılış süresi 4dk ve üzeri (5 dk ye varıyor)
Açılış gayet slow ve ağır.
Herşeyin açıldığını en son görev zamanlayıcısına yerleştirdiğim 2-3 sny lik küçük meledi ile anlıyorum.(en son çalışcak uygulama budur komutuyla)

Bu açılış bittikten sonra ne istersem sadece sny içinde tıkladığım an açılıyor. açılışta karneyi 2 ile zor geçen pc devamlılıkta 10  da 10 yapıyor.

burdan bir sonuç çıkartınmı bilmiyorum ama konuyu anlatacağımdan aklında bir örnek olsun diye benim pc nin durumunu anlattım.

Bilgisayarınız soğuk açılışta tüm uygulama ve yapıları devreye koymaz koyamaz.Normal bir bilgisayar sadece kendi işletim sisteminin uygulamlarını ram üzerine yükler bunların içine driverslerde giriyor.

Eğer bir uygulamanın sistemde daha aktif olmasını istiyorsanız bunu siz açılışın ilk safhasına gizli açılışla sokarak yapabilirsiniz.

benim anladığım  sizin bilgisayarınız salt işletim sistemi halinde açılıyor ve devamında diğer uygulamları siz açıyorsunuz.
Devam eden tüm yapılara biz soğuk açılış diyoruz ki bunlar 1 kez açıldığında sürekli kapanışa kadar gizlide olsa ramde kalır.

Soğuk açılış hızınız HERZAMAN DÜŞÜKTÜR...
Soğuk açılış bir dosyanın konumlandırılmasından verinin okunması ve yenilerinin oluşturulmasına işlemcisnin işleme almasında anakart ve devrelerin buna cevap vermesine kadar geçen sürenin kendisidir. İşte bu nedenle soğuk açılışlar yavaştır.
Kısaca MECBUREN BELLİ BİR SÜRE BEKLEYECEKSİNİZ.. yada..

Bu sürelerin olmasını istemiyorsanız sistemin açılış hızını düşürerek yapacaksınız. Örneğin Chrome çok hızlı açılan bir web tarayıcısı. Eğer benimde açılışta 3 tane google eklentim olsa bende hızlı açılırdım :)(google update bunlardan biri)

Gördüğünüz gibi google update açılışa giriyor ama nerden giriyor..
Başlangıçtan girmiyor..HİZMETLER.....

Eğer uygulamnanızın hızlı açılmasını istiyorsanız onun bir parçasını yönetsel araçlar bölümünden hizmetler katoloğundan otomatik başlangıca koymanız gerekir. Bu açılış hızını düşürecek ama çalışam hızını yükseltecektir..

ALTERNATİF BİLGİ...
Eğer HDD nizin hızı düşükse tüm sistmler bu HDD hızına göre hareket eder bunu unutmayın..

mustafa2116 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (203561)
12-08-2012, 04:33   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj
Alıntı: BlueEyes638  
lisanslı diye sistem hızlandırma programları indiriyoruz daha yavaşlatıyorlar pc yi bende öle oldu advanced system care ile onardıktan sonra firefox yavaşladı pc ye bisiler oldu formatladım artık kullanmam sendede varsa sitemi geri yükle yap

İnternet hızlandırıcıyı uyguladıysan bende de öyle oldu ama faydalı birçok özelliği de var. 15 günde bir MSE ve ASC'yi kurup derin bakım yapar sonra silerim. 9 ay oldu format atalı görünürde bir tane virüs yok :)

anilunal
14-08-2012, 09:22   |  #8  
anilunal avatarı
OP Üye
93 mesaj

Ben işten sonra kafamı boşaltmak için oyun oynarım, ve oyunların çoğu antivirüs istemiyor, bu yüzden antivirüs yüklememiştim ama bugun birde nod32 eset smart security 5 yüklemetyi düşünüyorum bakalım bi tarama yapıyım büyük ihtimal virüs vardır çünki açılışta ÇALIŞTIR'A CMD yazarmış gibi bi ekran açılıyor kapanıyor 5 saniye sonra normal olarak kullanabiliyorum bilgisayarı..