PES 6 ile ilgili her şey!!!!!

omer_6134
17-11-2007, 18:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

Malumunuz Pes 6 zor bir oyun ancak öyle bir kaynak var ki artık siz de orta seviye bir Pes oyuncusu olabilirsiniz. Orta seviye diyorum çünkü başarıya giden yol çalışmaktan geçer.

ALINTIDIR!!!!!!!
Şimdi öncelikle takımınız belirleyin.Bunu seçerken bence defensı kuvvetli,uzun boylu,
azıcıkta atağı kuvvetli stoperleri olan,biraz hızlı sağ ve sol bekleri olan,atağı ve defansı kuvvetli ön liberosu olan, hızlı ve vucudu kuvvetli(staminia) olan sağ ve sol kanatı olan,atağı şutu top tekniği ve top çalması
kuvvetli olan bir orta saha oyuncusu ve son olarakta hızlı top tekniği yüksek ve hava toplarına hakim olan iki forveti olan bi takım seçin.
Şimdi böyle bi takım seçtikten sonra gelelim bir takım ayarlar yapmaya.Şimdi öncelikle takımınızın taktiği(SET FORMATİON) 4-1-3-2 olmalı.Stoperleri yayın hizasına ayarlayın.
Sağ ve sol bekleri stoperlerin bir veya iki sıra ilerisinde olacak şekilde kanata yerleştirin.Ön liberoyu orta sahada geriye çekin.Sağ ve sol kanatları orta saha çizgisinin bir sıra ilerisine veya orta saha çizgisinin üzerine koyun.Orta sahanın ortasındaki adamı ise orta saha yuvarlağının rakip sahadaki yarım dairesinin ortasına veya sınırına koyun. Forvetlerinizden birisini ileriye birisini geriye olacak şekilde çapraz yerleştirin.
Takım stratejilerine az sonra döneceğim şimdi İNDİVİDUAL denilen kısımla ilgili bir iki açıklama yapayım. Oyuncuların ataklarını şu şekilde ayarlayacağız. Stoperlere dokunmuyoruz. Sağ ve sol beki sadece geriye ok ile yönlendiriyoruz. Ön liberoyu, sağ ve sol kanatları, orta saha oyuncusunu ve geriye daha yakın olan forveti hem ileri hem geri okları ile yönelendiriyoruz. İlerideki forveti ise sadece ileri oku ile yönlendiriyoruz. İndividual in defans kısmına geliyoruz. Kalecinin defansı normal olacak , sağ ve sol beklerin defansı low olarak ayarlanıp geriye kalan tüm oyuncuların defensı high olacak. Böylece herkes defansa yardım edecektir. Sağ ve sol beklerin defansının düşük olmasının nedeni ise defans yaparken kanatta kalmalarını sağlamaktır. Eğer defansları high olursa karşı takım atak yaparken içeriye yani ceza alanına doğru yaklaşıp kanadı boş bırakmaktadırlar. Şimdi select role kısmıda ön liberoyu DMF, orta saha oyuncusunu AMF, gerideki forveti CF, ilerideki forveti ise SS yapıyoruz.
Şimdi en eğlenceli olan ve asıl oyuncu olmak isteyenlerin çok seveceği bir yere geliyoruz. Ana menüde TEAM yazan yere girelim. Change gameplan yazan yere tıklayalım. Şimdi sol tarafta yazanlar taktiklerdir. Oyun içinde takımınıza uygulatabileceğiniz özel taktiklerdir. Bunları uygulayabilmek için oyun içinde L2 + O,kare,üçgen veya X ‘e basmak gerekli.Şimdi bunları açıklayayım:
CENTER ATTACK: merkezden atak,merkezdeki oyuncuların ileriye çıkması anlamına gelir.
RİGHT SİDE ATTACK: sağ kanattaki bek ve orta sağa oyuncularının ileriye çıkmasını sağlarsınız.
LEFT SİDE ATTACK:sol kanattaki bek ve orta sağa oyuncularının ileriye çıkmasını sağlarsınız.
OPP. SİDE ATTACK:burada siz oyun içinde sol kanadı veya sağ kanadı kullanırken diğer kanat ileri çıkmaz.İşte eğer bu taktiği kullanırsanız ters kanadınızda siz ataktayken ileriye çıkar ve topu o kanada atarak rakibi yanıltabilirsiniz.
CHANGE SİDE: burada sağ ve sol forvetlerin ve kanatların yer değiştirmesi söz konusudur.Eğer rakibiniz size adam adama markaj uyguluyorsa bu taktikle onu şaşırtabilirsiniz.
CB OVERLAP:işte benim en çok sevdiğim taktik.bununla stoperlerinizden birisini siz ataktayken ileriye çıkartıyorsunuz. Hem yan toplarda hemde verkaçlarda çok faydalı oluyor.
PRESSURE: bununla takımın pres yapması sağlanır. Ancak ben uzun zaman bunu kullandım fakat sıkı rakiplere karşı zaafları olan bi taktik. Çünkü takım pres yaparken defansta boşluklar bırakabiliyor.fazla tavsiye etmem .
COUNTER ATTACK:adı üzerinde kontra atak taktiği. futbolu bilen herkes bunun nasıl yapıldığını bilir.
OFFSİDE TRAP: bu taktik özel bir taktiktir. Çünkü top sadece rakipteyken yapılır. Top rakipteyken eğer bu taktiği uygularsanız defansınız blok halinde ileriye çıkar ve sonra bu taktik kendiliğinden silinir yani takımınız bu taktiği bir kereliğine uygular her seferinde bu taktik için tuşlara yeniden basmak gereklidir.
Strateji plan a ve b içinse özel taktikler ayarlayabilirsiniz. Birisi için defans taktiği diğeri için atak taktiği yapabilirsiniz ama zaten sadece 4 tuşu ayarlayabildiğiniz için bunlarla uğraşmamanızı tavsiye ederim.
Benim taktiklerim ise şunlardır. Cp overlap,right side attack,left side attack ve center attack. Herkesin kendi tercihinde serbest olduğu bir alan ama ben bunları tavsiye ederim.
Gelelim TEAM STRATEGY kısmına burada back line ve offside trap denilen yerlerin altında bir takım harfler var bu harflerin bir anlamı var ama ben yıllardır bu oyunu oynarım en uygununun her ikisininde B olması olduğuna inanıyorum. A olması halinde riskli bir oyun, C olması halindede kontrolden uzak bi oyun olduğuna inanıyorum.ama tercih sizin elbette…
Şimdi sıra ATTACK/DEFENCE kısmında ben buranın manuel olması gerektiğine inananlardanım. Çünkü oyunun kontrolünün sende olması takımın istediğin zaman defansif istediğin zaman atak oynaması her zaman faydalı olan bir şeydir. Diğer kısımlarla pek oynamadan,oynamaya alışmadan direkt bu kısım üzerine yoğunlaşın bence. Takımın oyun içinde atak defans oynamasını ise şu şekilde sağlayabilirsiniz. Oyun esnasında L2 + R1 atak , L2 + R2 defans oyun oynanmasını sağlar.
DATA MANAGEMENT ise ayarların kaydedildiği bölümdür. Save stock data kısmı ile bu yaptığınız ayarları bilgisayara kaydedebilirsiniz. Load stock data ilede geri yükleyebilirsiniz. Ama önce copy formation yapmanız gereklidir.load yaptığınızda copy formation ile tekrar yükleme yapıp ayarınızı oyun sisteminize yüklemelisiniz.

Evet sıra oyuna geldi.
Önce defans yapmayı sonrada atak yapmayı ve ardından özel hareketleri anlatacağım.
DEFANS YAPMAK:
Bu oyunda sürekli defans yapmak mümkün değil. Ancak etkili defans yapıp hızlı oynamanız gerekli. Defans yaparken;
O --} topa kayma
X’ e basılı tutma --} kontrolünüz altındaki adamın pres yapması
KARE ‘ye basılı tutma --} kontrolünüz altındaki adamın dışındaki başka bir adamın pres yapması. Bu arada sizde kontrolünüz altındaki adamı istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz.
Adamınızın rakip oyuncu ile birlikte yan yana ve hatta ondan daha hızlı koşması için R1 + KARE ‘ye basılı tutuyoruz ve adamımız rakibe yeteri kadar yaklaştığında R2 tuşuna bir iki kere basıyoruz ve topu kapıyoruz. Daha top kapılmadan önce bu arada bizim kontrolümüz altındaki adamıda istediğimiz bir yere götürüyoruz. Şöyleki mesela rakibin pas verebileceği adamının önüne yada eğer rakip kanada doğru gidiyorsa kontrol ettiğimiz adamı ceza sahasına yönlendirebiliriz yada her iki adamımızıda top süren rakibin üzerine yönlendirebiliriz. Ve yahutta tuttuğumuz adamı rakibin radardan kontrol ederek boş olan kanadına götürebiliriz ve böylece topu kapar kapmaz az önceki adamımıza atarak rakibin boş kanadından atak yapıp gol atabiliriz. Defansla ilgili en önemli tavsiyem şu olacaktır. Benim taktiğimde ben genelde ya geride olan forveti yada orta sahanın ortasındaki adamı tutup geriye doğru çekerim bu arada da kareye basılı tutarım hem defans bi kişi fazlalaşmış olur hemde defansta kontrol ettiğim kişiyi her zaman bilirim. Ayrıca top rakipteyken genelde ben L2 + R2 yi en alttan bir üst seviyeye getirerek defans yaparım.
Bu arada son bir şey daha havadan yüksek top geldiğinde topun düşeceği yerdeki adamınız genelde seçili olur. İşte bu sırada yani top havadayken o adamı L1 ile bıraktığınız zaman o adamınız rakibin önüne hemen geçecektir ,bu arada top yere düşmeden tekrar adamı seçtiğinizde bu sefer topu rahatlıkla adamın önünden alabileceksinizdir. Ayrıca top havada iken R2 ‘ye sık sık basarsanız adamınız topun düşeceği yerdeki rakip oyuncu ile omuz omuza mücadele edecektir. Hiçbir şey yapamazsa kafa vurmasını engelleyecektir yani bir nevi kambura yatacak veya sağından solundan çekecektir. Defansla ilgili söyleceklerim bunlar. Bir şey daha var oda rakip paslaşırken önünüzden geçip giden topu kapmak içinde R2 tuşuna basabilirsiniz.
Ayrıca oyuna başlarken daha en başta CURSER SPD yazan yeri manuel, GK CURSER yazan yeride on yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca game pad ile oynayanların mutlaka jostisk ile oynamalarını tavsiye ederim.
Gelelim ATTACK kısmına şimdi bu kısım oynaya oynaya gelişecek bi kısımdır. En baştan başlayalım o zaman.Topu genelde kalecinin eli ile oyuna sokun.mesela kanatları kullanın kanattan giderken topu ortaya doğru yönlendirin. Özel taktik tuşlarınız sürekli açık olmasın mesela bazen ortadan hücum edin, bazen kanatları ileri çıkarın, bazen cp overlap yapın.bazen hepsini birden kullanın bazen duvar pasını deneyin. Mesela defans oyuncusu ileri çıktığında duvar pası çok işe yarıyor. Kanattan atak yaptığınızda topu hemen ortalayabileceğiniz gibi kanatta biraz bekleyip forvetin yada cp overlap ın yerleşmesini bekleyerek orta açabilirsiniz. En önemlisi atak yaparken topu aldığınızda mutlaka R2 tuşuna basılı tutarak ilerleyin. Bu tuş topu kaptırmayı engelleyen bi tuştur.mesela ben genelde rooney ile giderken ardarda bir R1 bir R2 yapıyorum ve top kapılması imkansız bir hal alıyor.
GELELİM ÖZEL HAREKETLERE VE TEKNİK ŞUTLARA:
Öncelikle tuşlarımızı setting bölümünden R1 yazan yere R1 ‘i ,L2 yazan yere L2 tuşunu ve diğer tuşları aynen ayarlıyoruz.
Gelelim şutlara hareketlere:
1)Sağ analoğu kendi etrafında 360 derece döndür --} 360 derce topun üzerinde dönmek.
2)Sağ analoğu bir ileri bir geri ittir --} topu havaya kaldırıp aşırtmak.
3)R2 + Sağ analoğu bir ileri bir geri ittir--} topu havaya daha fazla kaldırıp aşırtmak
4)R2 + yuvarlağa sonuna kadar basarsak tacı gerilerek atarız.
5)Sağ analoğu iki kere ileri ittirmek (adam hareket halindeyken) --}sağa feyk atar.
6)Sağ analoğu iki kere geri ittirmek (adam hareket halindeyken) --}sola feyk atar. Aynı hareketi önce kareye hemen ardından X ‘e basarakta yapabiliriz.
7)Diğer tüm tuşlardan elimizi çekip R1 + R2 tuşuna bastığımızda adamımız olduğu yerde durur.
8)Adamımız dururken R2 ye basarsak adam yüzünü kaleye döner.
9)Adamımız durur iken R1 + L1 yaparsak adamımız topu biraz önüne doğru açar.
10)R2 ye basılı tutup geri yön tuşuna tam veya yarım basmak--}topu geriye doğru çeker.
11)İleri yön tuşu + arka arkaya R2 ye basmak--} ayağını topun üzerinden atlatır
12)İleri yön tuşu + arka arkaya L1 e basmak--} ayağını topun üzerinden 2-3 kere atlatır.
13)Kendi oyuncunuz size pas attığında eğer R1 e basılı tutarsanız oyuncunuz topun üzerinden atlar.
14)İleri yön tuşu + R1 + arka arkaya L1 e basmak--} ayağını topun üzerinden 2 kere atlatır ve topu ileriye iter.
15)Adam duruken ardarda R2 veya L1 e basmak--}feyk hareketi
16)Adam dururken aşağı yön tuşuna önce yarım sonra tam basmak--}ayağını sağa öne doğru çıkararak feyk atmak.
17)Adam dururken yukarı yön tuşuna önce yarım sonra tam basmak--}ayağını sola öne doğru çıkararak feyk atmak.
18)Adam duruken R2 ye basılı tutarak + Yarım aşağı + tam yukarı + tam aşağı + tam yukarı yön tuşlarına basmak--}sola feyk atarka çalım atma
19)Adam duruken R2 ye basılı tutarak + Yarım yukarı + tam aşağı + tam yukarı + tam aşağı yön tuşlarına basmak--}sağa feyk atarka çalım atma.
20)İleri yön tuşu ve R1 ile koşarken ileri yukarı çapraza ve aynı anda R2 ye basmak--}topu uzunca sola ileriye doğru açar.
21)İleri yön tuşu ve R1 ile koşarken ileri aşağı çapraza ve aynı anda R2 ye basmak--}topu uzunca sağa ileriye doğru açar.
22)Ronaldinho,c.ronaldo,recoba,messi gibioyuncuların yaptığı harekettir bu: Adamla ileri yön tuşu ile yürüken +R2 + arka arkaya L1 tuşuna basıyoruz. --}ronaldinhonun o meşhur hareketini yapıyor.
23)İleri yön tuşu + R1 +sağ analoğu sağ alt çapraza iki kere itmek--}koşarken sağa feyk atıp çalım atmak
24)İleri yön tuşu + R1 +sağ analoğu sol alt çapraza iki kere itmek--}koşarken sola feyk atıp çalım atmak
25)Şuta bastıktan sonra şutu silmek için --}R1 + R2
26)Adamınıza pas verdikten sonra kare + X ‘e basılı tutmak--}topu gelişine dibine vurarak havaya kaldırısınız.ve güzel bi şut çekebilirsiniz.
27)L1 + X ‘e bastıktan sonra L1 ‘e basılı tutarsanız adamınız kaçar ve ardından X’ e basarsanız duvar pası yapmış olursunuz. Eğer X’ e değilde üçgene basarsanız pası havadan verirsiniz.
28)Pasınız havadan geldiğinde R2 ye basılı tutarsanız ve bu şekilde şuta basarsanız artistik şutlar çekilebiliyor bazen.
29)Adamınızla hızlı bir şekilde koşarken R1 + R2 ye basıp geriye dönersek topu daha güvenli bir şekilde tutmuş ve kaptırmamış oluruz.
30)Bu hareketi ben bir kere yapabildim.topukla gol atmak.bunun yapılışını bilen varsa yazsın lütfen…


Gelelim ÖZEL ŞUT TEKNİKLERİ ne: Öncelikle bu oyunda şut çekerken çekinmeyin. Önünüze gelen yerden vurun. Şut için;
1)Kareye 1 kere basmak: Klasik şutu çeker
2)Kareye 2 kere hızlı hızlı basmak: Biraz daha teknik bir şut çeker
3)Kareye 3 kere hızlı hızlı basmak: Şutu yerden çeker.
4)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra üçgene basılı tutmak: tümerin alkmaar a attığı gol benzeri şut çeker. Yani şut havada bombe alır.
5)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu yukarı ittirmek: Çok hızlı ve güçlü bir şekilde şut çeker.
6)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu aşağı ittirmek: Çok teknik ama biraz yavaş bir şut çeker.
7)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra R2 ye basmak:Topa ayağının içiyle vurur.
8)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra L2 ye basmak:Topa ayağının dışıyla vurur.
Ayrıca bu kombnasyonları birliktede değerlendirebilirsiniz. Şöyle ki;
9)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu yukarı ittirip + üçgen yapabilirsiniz veya,
10)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu aşağı ittirip + L2 ye basabilirsiniz veya,
11)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra üçgen + R2 yapabilirsiniz veya,
12)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yukarı yön tuşu + üçgen + L2 ye basabilirsiniz….. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış

Mesela ben yaklaşık 35-40 metredeyken son yazdığım kombinasyonla çok gol attım. Bol bol şut çekmenizi tavsiye ederim.

Şimdi sıra geldi ORTA KOMBİNASYONLARI na;
Orta yaparken
1)öncelikle O tuşuna bir kere değil 2 kere basın.o zaman daha iyi orta açıyorlar.
2)O tuşuna 3 kere basarsanız ortayı yerden açar.
3)O tuşuna 2 kere bastıktan sonra yön tuşunu yukarı ittirirseniz topu falsolu bir şekilde havadan atar.
4)O tuşuna 2 kere basıp yön tuşunu aşağı ittirirseniz topu yerden falsolu yollar.
5)Yukarıdaki kombinasyonlardan biriyle orta açtıktan hemen sonra L1 tuşuna basılı tutarsak ceza alanı içindeki adamımız topun düşeceği noktaya kendiliğinden gelecektir.
6)Orta açtıktan sonra hem L1 e hemde R2 ye basılı tutarsak rövaşata yada vole atma ihtimali yüksektir.
7)Ayrıca kanattan hızlı bir şekilde ilerlerken ceza sahasının çizgisine yaklaştığımızda ve top ayağımızdan açıldığında R1 bırakıyoruz ve bu esnada (3) numaradaki gibi orta açıyoruz ve hemen ardından L1 + R1 tuşlarına basılı tutuyoruz. Hızlı bir şekilde geriden gelip kafa vurabiliriz böylece.
8)Kornerlerde ise L1 tuşuna basılı tutarsak ceza alanı içindeki futbolcuların hepsi yayın oraya doğru geri çekilecektir.
9)Yine kornerlerde de yukarıdaki orta tekniklerini deneyebilirsiniz. Ayrıca R2 basılı tutarsanız ortanın yüksekten arka direğe doğru gitmesini sağlayabilirsiniz.
10)Kornerlerde orta açtıktan hemen sonra L1 ile adam değiştirip top yere düşmeden tekrar L1 e basarak adam değiştirdiğimizde en uygun adamı alıp gol atma şansımız artmaktadır.
11)Yine kornerlerde cp overlap taktiğini kullanmanızı tavsiye ederim.


En son olarak yazacağım SERBEST VURUŞLAR dır:
Serbest vuruş tekniği olarak yukarıda saydığım vuruş tekniklerini kullanabilirsiniz. Sadece onlardan farklı olarak birkaç noktaya değineceğim. Öncelikle serbest vuruşların belli bir tekniği yok. Her vuruş noktasından ayrı ayrı vuruş stilinin olduğunu düşünüyorum. Şimdi serbest vuruş esnasında L1 ‘e basılı tutarsak vuruş hızını istediğimiz gibi kontrol edebiliriz. 1)Serbest vuruş esnasında L1 + R1 tuşlarına birlikte bastığımızda topun başına başka bir adamı çağırırız.
2) L1 + kareye basarsak topun başına getirdiğimiz ikinci adam vurur.
3) L1 + X ‘e basarsak topun başındaki adam topu asıl frikikçiye açar.
4) Serbest vuruşlarda yön tuşunu yukarı doğru ittirerek ve L1 e basılı tutarak orta açarsak kafa vurma ihtimalimiz yükselir.


ALINTIDIR

efsanefenerli1907
17-11-2007, 22:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
518 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2007

Hepsini okuyamadım ama yeni başlayanlar için yararlı bir çalışma...Paylaşım için teşekkürler...

omer_6134
17-11-2007, 23:58   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007
efsanefenerli1907
Hepsini okuyamadım ama yeni başlayanlar için yararlı bir çalışma...Paylaşım için teşekkürler...
Ben de hepsini okumadım.BeğendimKahkahaKahkahaBeğendim

nightdark
18-11-2007, 00:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
328 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

emege saygı +rep