photoshopda kaer kalem çalışması

rego
30-07-2006, 23:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar ben photoshopda yeniyim ufak şeyleri yapabiliyorum ama kara kalem çalışmasını birtürtü beceremedim internette aradım ama fazla bişey yok önerebileceğiniz birşeyler varsa sevinirim şimdiden teşekkür ederim

ilknurcum
11-08-2007, 13:42   |  #2  
Taze Üye
1 mesaj

İlk önce karakalem yapmak istediğimiz fotoğrafı photoshop ile açıyoruz.
Layers ( katmanlar ) panelinden fotoğrafımızın olduğu katmana sağ tıklayıp, Duplicate Layer yapıyoruz yani katmanı çoğaltıyoruz.
Çoğalttığımız layer seçili iken, Image > Adjustments > Desaturate ya da Shift + Ctrl + U yolunu kullanıyoruz.
Desaturate ettiğimiz layerımıza (katmanımıza) sağ tıklayıp, duplicate layer (çoğaltıyoruz) yapıyoruz. Bu çoğalttığımız layerımız seçili iken, Image >Adjustments > Invert yapıyoruz.
Bu layerımızın ayarını color dodge yapıyoruz. Color dodge yaptıktan sonra görüntü tamamen beyaz olacaktır.
En son oluşturduğumuz layer (katman) seçili iken, Filter > Blur > Gaussian Blur yolunu kullanarak istediğiniz ölçütte gaussian blur’u uygulayın.

Böylelikle resmin kara kalem görüntüsünde olacaktır.
Kolay gelsin ;)

TxT
13-08-2007, 14:50   |  #3  
Üye
89 mesaj

ilknurcum teşekkürler.. bende farklı bi alternatif sunuyorum.. Göz kırpma

1.İlk olarak karakalem çalışmasına dönüştüreceğimiz resmi Photoshop ta açıyoruz

2.Image>Adjustments>Desaturate (Ctrl+Shift+U) işlemini yaparak resmimizi siyah-beyaz hale çeviriyoruz.

3.Şimdi Filter>Stylize>Find Edges efektini uyguluyoruz.

4.Sonra Image>Adjustments>Brightness/Contrast işlemini yapıyoruz ve açılam kutucukta Brightness kısmını "-10", Contrast kısmını "10" yapıp OK butonuna basıyoruz ve Aşağıdaki gibi efektimiz tamamlanmış oluyor.

İyi Çalışmalar ;)

BiqBoss
17-08-2007, 16:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

Bu Farklı bir tarz ama kullanılabilir.

Speedy Gonzales
17-08-2007, 16:58   |  #5  
Yeni Üye
29 mesaj

arkadaşlar çok sağolun ya; fotolar tam karakaelm çalışmasıyla oluşturulmuş gibi oluyor..özellikler TxT kardeş..güzel yöntem..

sağolun... (;

Son Düzenleme: Speedy Gonzales ~ 17 Ağustos 2007 16:59
TxT
17-08-2007, 22:20   |  #6  
Üye
89 mesaj

rica ederim .. yardımcı olabilydiysek ne mutlu Gülümseme
yalnız arkadaşlar şunu söyleyeyim. Her resimde başarılı sonuçlar elde edilemiyor.. buda resmin özelliklerinden kaynakmanıyor Gülümseme