Php Acil cevap bekliyorum.

veryhing
28-06-2009, 11:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Arkadaşlar Bir adet kayıt formu yaptım herşeyi kontrol ediyorum kontrol.php dosyamda anacak adsoyad kısmında ( !'^+%&()=?_@ . vs ) gibi karakterlerin kulanılmasına izin vermek istemiyorum sadece text metin A harfinden Z harfine kadar izin verilsin.
1 de email alanında [email=isim@uzantı.com]isim@uzantı.com[/email] gibi bir konrol yapan kodlazım yardımlarınızı bekliyorum ajax veya java gibi kodlar istemiyorum php ile yazılmış olması gerekiyor.

OnlyMann
28-06-2009, 11:58   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

hocam o kontrolü ekrana gelen kısımda yapmanız gerekir. eğer php de yapmak istiyorsanız giriş yapıldıktan sonra ancak kontrol edebilirsiniz. bildiğiniz gibi giriş ekranı da html olarak gelmektedir. yani html ekranda bilgi girilirken kontrol etmek gerekir ki bunu da javascript ile kontrol edebilirsiniz. php kontrolü datalar girilmiş ve db kaydedilirken ancak kontrol edileceği için bu çok kullanışlı bir yol olmaz düşüncesindeyim.
Eğer javascript ile yapmak isterseniz http://javascript.internet.com/ adresinde işinizi görecek uygulamalar mevcuttur.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 28 Haziran 2009 11:58
veryhing
28-06-2009, 12:05   |  #3  
OP Taze Üye
18 mesaj

saol ancak ben kaydıdı gönder dikten sonra kontrol yaptırtmak istiyorum.yaptığım sistemde java veya ajax kesinlikle kulanmıyorum.( prensib meselesi )

OnlyMann
28-06-2009, 12:35   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

http://tr.php.net/manual/tr/example.xml-external-entity.php

adreslerini inceleyiniz işinize yarayacak bir şeyler olabilir.

dionysosnt
30-06-2009, 22:52   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

function isValidEmail($email){
 return eregi("^[_a-z0-9-]+(\.[_a-z0-9-]+)*@[a-z0-9-]+(\.[a-z0-9-]+)*(\.[a-z]{2,3})$", $email);
}

bu email versiyonu true ya da false döndürür. buna bakar [Aa-Zz] gibi bir versiyonunu da ad soyad için yapabilirsin.