Pikatel Marka Modem Bağlantı Sorunu

HPQ-User
02-11-2008, 20:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

saygı sormuş:
Merhaba arkadaşlar,

Elektrik süpürgesi ile ev temizliği yaparken, (tozunu almak maksadı ile ) modemi de üzerinden süpürdüm,bu esnada elektrik süpürgesinin çekiş gücü maksimumdaydı,bunu ilk defa da yapmıyorum,çok kez yapmışlığım var.

Ancak son 2-3 gündür internete bağlanmakta sorun yaşıyorum,hatta bazı zamanlarda hiç bağlanamıyorum,bildiğiniz gibi şöyle bir uyarı alıyorum: Bağlantı Durumu:

Sınırlı bağlantı veya bağlantı yok.
İnternete veya bazı ağ kaynaklarına erişemiyebilirsiniz.Bu sorun ağ, bilgisayara, ağ adresi atamadığı için oluştu.

Onar dediğimde de: Onarımın sonucunda şöyle bir uyarı: Aşağıdaki eylem tamamlanamadığı için, Windows sorunu onarmayı tamamlayamadı:
IP adresiniz yenileniyor.

Genelde modemi kapatıp,açmak da çözüm olmuyor. İnternete bağlanabildiğim durumlarda da,başlama sayfam olan google,tarayıcımdan üst üste tıkladığımda örneğin: farklı 10 pencerede açmış olayım,açtığım sayfalardan bazıları geç açılıyor bazıları ise,hiç görüntülenemiyor.(Yani sürekli bir bağlantı yok.) Bu durum google da böyle,örneğin çok daha fazla içeriğe sahip olan chip.com.tr yi açmaya çalıştığımda ise sayfa çoğu zaman görüntülenemiyor.

Bir de şöyle ilginç bir durum var: Bilgisayarı açtığımda genel olarak internete bağlanamıyorum (yukarıda bahsettiğim uyarıları alıyorum.) Ancak aradan birkaç saat geçtikten sonra (bu arada bilgisayar açık tabii ) bağlantı sanki düzeliyor! örneğin şuan https://www.chip.com.tr/ sayfasını 124 saniyede açtı,(diğer sayfaları da açıyor,yani sörf yapabiliyorum.) ancak bilgisayarı yeniden başlattığımda veya kapatıp bir sonraki açışımda,aynı sıkıntılar tekrarlanıyor.

Normal açılışta ve güvenli kipte hem kaspersky ile hem de ad-aware pro ile tam tarama yaptırdım,yani herhangi bir zararlı da sözkonusu değil,sistem temiz.

Şimdi soracaklarım şunlar:
1. Toz almak maksadıyla elektrik süpürgesini modeme tutmuş olmam,modeme herhangi bir zarar vermiş ve bu zarar bahsettiğim bağlantı problemine yol açmış olabilir mi?
2.Bağlantı probleminin modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlayabilirim?
3.Bu şekildeki bir bağlantı probleminin neden kaynakladığının tespiti nasıl yapılır? ve çözümü nedir?
4.Sorduğum sorular bahsettiğim bağlantı sorunumu kapsamıyor ise bunun dışında sizlerin tespit ve önerileriniz nelerdir?

Umarım chip.com.tr nin başlığındaki gibi " UZMANINA SOR " uzman kişiler cevaplarlar. Cevap verip,yardımını esirgemeyen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.Sağlıkla kalın..

Not: Bizlere böyle bir imkan sunduklarından dolayı tüm chip ailesine teşekkür ediyor,işlerinde de kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İşletim Sistemi : XP Professional 5.1.2600 (WinXP Retail)
OS Servis Paketi : Service Pack 2
DirectX: 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
CPU Türü : Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200)
Anakart Adı : Asus P5LD2
Sistem Belleği : 1024 MB  (DDR2 SDRAM)
BIOS Türü : AMI (12/15/05)
Ağ Bağdaştırıcısı :Marvell Yukon 88E8053 PCI-E Gigabit Ethernet Controller  
Tarayıcılar: Firefox 3, Opera, İ.e. 7
DirectX: 9.0c
Modem: Pikatel Quartet Plus ADSL2+4-port Router
Güvenlik Programı: Kaspersky IS 8.0.0.454

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Umut_Pardus
03-09-2009, 01:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
184 mesaj

AdRaMiTi kardeşimizin dediğini yap eğer sorun hala devam ediyorsa modemin driverını yeniden yükle ,sonra modemi açıp kontrol et, bağlantı kablolarını kontrol et,eğer sorun hala devam ediyorsa telekomla bağlantıya geç.

Süleyman.
03-09-2009, 02:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Neredeyse bir yılda sorun herhalde çözülmüştür. :)