Port Güvenliğim Pek İyi Değilmiş

emrerok_rc
14-12-2007, 18:06   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

biliyorsunuzudur securitymetrics den bedava olarak portlarız ve ateş duvarınızın güvenlik seviyesini ölçebiliyorsunuz. yaklaşık olarak 2 hafta evvel format atmadan önce "avira antivirus 7 free" yi kullanıyordum ve o zamanlarda site port güvenliğimi tam (stealth) olarak gösteriyordu. herhangi bir ateş duvarı da kullanmıyordum. sadece bir ara comodo firewall'ı yükleyip kaldırmıştım.

şimdi ise lisanslı olarak avira premium security suite 7 yi kullanıyorum. güncellemelerim tam ama site port güvenliğimi orta seviye (closed) olarak gösteriyor (bkz: http://img405.imageshack.us/img405/6619/balksz1ee4.jpg) 135, 139, 445 gibi portlarımı el ile de kapattım. bu işin sebebi nedir acaba? port güvenliğimi kasmadan nasıl üst seviyeye çıkartabilirim? acaba avira mı yetersiz? bu arada avira security suite de sadece firewall ile virüs korumasını yükledim. web taramasını yüklemedim. şimdiden teşekkürler..

Stealth: Bir gizli işlemci portu durumu.. bilgisayar portu durumunuzun süzüldüğü anlamına gelir. portunuz açık ya da kapalı olsaydı serversimiz karar veremezdi. Bu değerlendiren en iyi durumdur. (Portlarınızın koruması iyi)

Closed: Port durumunuz süzülmez. Saldırganlar
bilgisayarınızı analiz edebilirler. (Saldırılarda korumanız yetersiz)

Open: Port durumunuz süzülmez ve açıktır. Bu tehlikelidir. Detaylı bilgiyi edinin. Bilgisayarınıza erişmek için bir saldırı içinde bulunanlara açıktır. Bu durumu siz temin ediyorsunuz saldırılara. (Durum Vahim)

XxXDaRKoXxX
14-12-2007, 20:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

1 kullandığınız programda e-mail de bir açıklık olabilir.
2 avira bedava olan en iyi antivirüs programı diyebileceğimiz nitelikte bir Program
3 virüs ve firewall dışında tam güvenlik için

Rookit tarama, int sec , antispyware yüklemelisiniz unların hepside önerebileceğim 3 programda var

KasperSky, Eset , Panda

emrerok_rc
14-12-2007, 23:39   |  #3  
OP Üye
82 mesaj

antivir'in web taramasını da yükledim ama sonuç aynı.
kaspersky da lisans sorunu çok yaşandığı için şimdilik pek
tercih etmek istemiyorum. eseti deneyebilirim. panda bizi aşar :P
olmadı bir firewall yüklerim.

teşekkürler.

XxXDaRKoXxX
15-12-2007, 13:09   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Freeware firewall lar var deneyebilirisiniz

emrerok_rc
15-12-2007, 17:27   |  #5  
OP Üye
82 mesaj

evet, mesela comodo var ama çok uyarı veriyor o yönünü hiç sevmiyorum ve bi ara yüklediğim zaman bağlantımı bozmuştu.

önerebileceğiniz bir ücretsiz veya lisanslı bir firewall
var mı? şöyle bağlantımı ve bilgisayarımı fazla yavaşlatmayacak olan? celeron d 3.33 işlemci 1gb ddr ram var.