power işlemiyor

oneyou67
26-09-2012, 22:44   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

hayırlı akşamlar

internette arattım açılan konularda ki sorunları denendim bir türlü halledemedim sorunumu.

gurbete iş için gitmiştim bu yüzden 5-6 ay oldu bilgisayar çalıştırılmayalı döndüm bilgisayarın power tuşu çıt sesi veriyor ama çalıştırmıyor aynı şekilde reset tuşu fonksiyonlarını kaybetmişler sanki kasa çalışmıyor kısacası. power suppy siparişi verdim yarın'a elimde olur ama 1-2 saat hiç ellemedim tekrar denedim çalıştı prizden gelen güç kablosunu taktığım gibi kasanın arkasına power tuşuna. basmadan baktım bios sıfırlanmıs ayarlamaya çalıştım hatırlaya bildiğimi durmadan hata alıyorum masaüstüne geldiğinde de çözüm format diyip bilgisayarı kapat dedim ama bir daha da çalışmadı kasamı açtım ekran kartı soğutucusu falan baya bir ısınmış. şuan mouse'nin ışığı yanıyor ama power tuşu çalışmıyor açamıyorum kasayı acaba anakartı yakmış olabilir miyim bu durumdan baya bi korkuyorum da bilgim olmadığından. yardımcı olabilir misiniz bilgilendirmenize ihtiyacım var

Tekno_Loji
27-09-2012, 12:54   |  #2  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

Anakart üzerinde Bios pili vardır. Onu çıkart biraz bekle sonra tekrar tak, bios sıfırlanır. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar açmayı dene bilgisayarı

Son Düzenleme: Tekno_Loji ~ 27 Eylül 2012 12:55
oneyou67
27-09-2012, 13:11   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: Tekno_Loji  
Anakart üzerinde Bios pili vardır. Onu çıkart biraz bekle sonra tekrar tak, bios sıfırlanır. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar açmayı dene bilgisayarı

teşekkür ederim denedim ama olmadı tık yok gene mouse'nin ışığı yanıyor öylece

excel_mustafa
27-09-2012, 14:16   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

eğer fişini 5-6 ay boyunca çekmediysen elektrik kesintisinde anakartı yada psu yu yakmış olabilirsin.aslında elektrik kesilince bişe olmaz.elektrikler şiddetli geldi ise mesela 220 v olacağına 260 v gelince yanmış olabilir..

oneyou67
27-09-2012, 14:26   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
eğer fişini 5-6 ay boyunca çekmediysen elektrik kesintisinde anakartı yada psu yu yakmış olabilirsin.aslında elektrik kesilince bişe olmaz.elektrikler şiddetli geldi ise mesela 220 v olacağına 260 v gelince yanmış olabilir..

dediğinizi anlıyorum fakat 5-6 ay boyunca çalışmadı bilgisayar fiş prize dahi takılı değildi.

Rainn
28-09-2012, 13:31   |  #6  
Rainn avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
59 mesaj

ben şöyle bi deneme yapmanı öneririm ama sorumluluk sana ait yanlış yaparsan diye. Anakartın üstünde pw led hdd led pw s reset
diye bi bölüm var tam hatırlıyamıyorum ordaki kabloyu söküp tornavidayla kısa devre yaptırıp pc yi açmayı deneyebilirsin
açılırsa şanslısın :)