Power Tuşuna Basınca Siyah Ekranda Kalması

IsmayLBAL
28-08-2018, 08:16   |  #1  
IsmayLBAL avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

merhaba arkadaşlar, yeni topladığım bir bilgisayar var, daha önce harddiski kendiliğinden bozulmuştu, garantiye gidip geldi ve 3-4 aydır sorunsuz kullanıyordum, ancak son 1 aydır power tuşuna bastığımda bir defa da bilgisayarın açılmadığını farkettim, bilgisayarın masaüstünün gelmesi için 5-6 defa resetlemem gerekiyor. Sorun şu; bilgisayarın power tuşuna bastığımda monitöre güç geliyor ancak siyah ekranda kalıyor, yani yazılar falan ekrana gelmiyor. Biosa da giremiyorum. Ancak monitördeki yeşil ışık yanıp sönmüyor sürekli yanıyor, yani ekrana güç gittiği ortada. Bu hangi donanımdan kaynaklı olabilir ?

excel_mustafa
28-08-2018, 18:26   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

anakartın üzerindeki kondansatör ve devre elemanlarını ışıkla kontrol et. ramları farklı slotlarda çalıştır ve farklı psu ile test et.

IsmayLBAL
29-08-2018, 10:48   |  #3  
IsmayLBAL avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Cevap için teşekkürler. "anakartın üzerindeki kondansatör ve devre elemanlarını ışıkla kontrol et." kısmını anlamadım, kontrol ettiğimde neyi görmem lazım ? Yanma olup olmadığını mı ? Olduysa nasıl anlarım ? Birde ram soketlerini değiştirdim, ekran kartını değiştirdim, bu yöntemleri denedim. Arıza giderilmedi, bazen kafasına göre ilk basışta çalışıyor bazen de 1 gün boyunca yüz kere açmaya çalışsam da aynı kalıyor. Söylediğiniz farklı PSU yöntemini de deneyeceğim.