Profesyonel Oyun Yapmak [YARDIM]

faceman
09-07-2011, 21:48   |  #51  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,591 mesaj

internette 8-10 yıl sürer filan demişler başka forumlarda başka konularda baya uzun bir süre şaşırdım :)

mburak12345
09-07-2011, 21:59   |  #52  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,242 mesaj
Alıntı: mavipence3  
İmkansız deyip geçmeyin arkadaşlar. Paranın sorun olmadığını belirttim. Bu devirde herşey parayla neden imkansız olsun. Haklı değil miyim ?
:)

PcMaKeR
09-07-2011, 22:11   |  #53  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Baya bir güldüm. Sebebini açıklayayım;

Birincisi 1 milyon dolar verebilirim diyorsun,
İkincisi 18 yaşında öğrencisin,
Üçüncüsü Cevat Yerli sana bakmaz bile sebebini açıklayacağım.
Dördüncüsü siz bu yaşta ne içiyorsunuz merak ettim bende içeceğim.

Niye bakmaz. Bir milyon dolar diyorsun geliyorsun forum da ilginç bir konu açıyorsun ve milleti oyalıyorsun. Sen sanıyor musun ki oyun yapımcıları çok para döküyor bu işe? İlk önce elindeki motoru ve ön izlemeyi gösterirsin nvidia, intel, amd gibi devlere onlardan partnerlik alırsın yani destek alırsın sonra oyunu geliştirmek için gerekli donanımı çok ucuza getirirsin ve personelinin maaşlarını karşılayacak paran en azından donanıma gitmez. 

Çok ilginçsiniz ya. Hiç mi oyunların başında nvidia, amd vs logosu görmediniz. Oyun yapımcıları hayrına mı koyuyor o logoları...

Bir ikincisi ilk mesajında çok para var demişsin bir de o kısmına çok güldüm. Cem yılmazın 2008 deki gösterisinde bir konu geçmişti. Bizim insanımız hemen hesap yapıp kendine birşeyler biçmeye çalışıyor.
Mantık aynı.

Anlamadığım şu: Hiç mi oyun oynamadın yada level e sormuşsun. Level de oyun haberlerini okumuyor musun? Hazır oyun motorlarını alıp oyun geliştiren firmaları duymadın mı hiç? Herkes tutup sıfırdan oyun motoru mu yazıyor. Crysis in CryEngine 3 bile istersen lisansını alıp kendi oyununu motor yazmadan geliştirebilirsin.

Microsoft Game Studio kendi oyun motorunu yazmak yerine çoğunlukla Unreal Engine yi kullanır. Niye? Oyun motoru yazacağına yazılmış motoru lisanslar üzerine ekleme yaparak oyun geliştirir satar.

Bence sen okulunu oku, programlamayı öğren, sonra karar ver. İki dk hesap yapıp elini yumruk yapıp ağzına götürüp ısırmayı bırakın.

Dün kendi bloğumda bir yazı yazdım en azından konuyla alakası var diye veriyorum linki. 

http://www.serdargokcen.com/programci-olmak.aspx

Yürümeden koşmayın arkadaşlar...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 09 Temmuz 2011 22:12
can_yurdakul
09-07-2011, 22:46   |  #54  
Yıllanmış Üye
778 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  

Niye bakmaz. Bir milyon dolar diyorsun geliyorsun forum da ilginç bir konu açıyorsun ve milleti oyalıyorsun. Sen sanıyor musun ki oyun yapımcıları çok para döküyor bu işe? İlk önce elindeki motoru ve ön izlemeyi gösterirsin nvidia, intel, amd gibi devlere onlardan partnerlik alırsın yani destek alırsın sonra oyunu geliştirmek için gerekli donanımı çok ucuza getirirsin ve personelinin maaşlarını karşılayacak paran en azından donanıma gitmez. 

Çok ilginçsiniz ya. Hiç mi oyunların başında nvidia, amd vs logosu görmediniz. Oyun yapımcıları hayrına mı koyuyor o logoları...

Bir ikincisi ilk mesajında çok para var demişsin bir de o kısmına çok güldüm. Cem yılmazın 2008 deki gösterisinde bir konu geçmişti. Bizim insanımız hemen hesap yapıp kendine birşeyler biçmeye çalışıyor.
Mantık aynı.

Anlamadığım şu: Hiç mi oyun oynamadın yada level e sormuşsun. Level de oyun haberlerini okumuyor musun? Hazır oyun motorlarını alıp oyun geliştiren firmaları duymadın mı hiç? Herkes tutup sıfırdan oyun motoru mu yazıyor. Crysis in CryEngine 3 bile istersen lisansını alıp kendi oyununu motor yazmadan geliştirebilirsin.

Microsoft Game Studio kendi oyun motorunu yazmak yerine çoğunlukla Unreal Engine yi kullanır. Niye? Oyun motoru yazacağına yazılmış motoru lisanslar üzerine ekleme yaparak oyun geliştirir satar.

Bence sen okulunu oku, programlamayı öğren, sonra karar ver. İki dk hesap yapıp elini yumruk yapıp ağzına götürüp ısırmayı bırakın.

Dün kendi bloğumda bir yazı yazdım en azından konuyla alakası var diye veriyorum linki. 

Haklısın Abi Bizde Söyledik Ama Senin Kdar Açıklayıcı Değildi Mantık Lazım Bir Defa Ama Adam Yani Bizi Burda Oyalamak İçin Konu Açmamıştır Diye Düşünüyorum Gerçek Oldugunu Olmadıgına Emin  Değilim Bunu yapan biri zaten kendini kandırıyordur.

juhtife
09-07-2011, 22:50   |  #55  
Yıllanmış Üye
282 mesaj

cevap yazmadan duramayacağım.
öncelikle söyleneceklerin çoğu söylenmiş ve çoğu da doğru. yaşınızı bilmiyorum ama hevesinizden oldukça etkilendim fakat hevesinizin tam olarak karşılığını çözemedim. kibir mi hırs mı...
öncelikle bunca sayfa yazılanlar işin gerçekleri. eminimki oyun oynuyorsanız farketmişsinizdir, oyun içindeki en ufak bir oyun kaplaması hatası bile dönemimizde kabul edilemez bir sorundur. kaldı ki ülkemiz gerçekliğinde yabancı kaldığımız piyasada kendimizi sahip olduklarımızla tatmin edemeyiz. para sorun değil diyorsunuz fakat bu piyasada bu işler tek kişinin parasıyla dönmüyor. beklentileriniz emin olun parmak hesabıyla yapılanlardan fazlasına mal olur ve işin sonu hüsranla da bitebilir. o zaman paranızı harcadığınızla kalırsınız. her neyse size tekrar bunca sayfa yazılanları özet çekmeme gerek yok fakat hevesinizi kırmayın ve özümseyerek çalışın kısa vadede olamasa bile umarım başarılı olursunuz.

Son Düzenleme: juhtife ~ 09 Temmuz 2011 22:52
mavipence3
09-07-2011, 23:04   |  #56  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  

Mantık aynı.

Öncelikle cevap yazdığın ve beni biraz olsun bilgilendirdiğin için teşekkürlerimi sunuyorum. 1 milyon dolar verebilmemin ve 18 yaşımda olmamın neresi komik merak ediyorum doğrusu. Herkesin komik anlayışı farklı olsa gerek. Arkamda NVidia, Intel, AMD, ATI gibi şirketler olmadığı için haklısın Cevat Yerli ilgilenmeyebilir. Bu konuda teşekkür ederim. Çok paramın olduğuna neden güldün onuda anlamış değilim. Ben zaten kendi oyun motorumu yazdıracağım tarzından bir şey demedim. CryEngine yi kullanarak birşeyler yapmayı düşündüm. Zaten bu yüzden Cevat Yerli ile anlaşmak istedim. İnşallah okulumu okuyacağım. Programlamayıda öğreneceğim. Ama bu iştende vazgeçmeyeceğim her ne kadar zor olursa olsun. İmkansız diye birşey yoktur...

BekleGeliyorum
09-07-2011, 23:08   |  #57  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
581 mesaj

Böyle adaletin içine biz pc yi almaya parayı zorla kac yılda topluyoruz.Çocuk 1 milyon zart zurt önemli değil diyor.Paranın satın alamayacağı şeyleri elde et sen:D(mantık vb.)
Ayrıca ailem çok iyi bilgisayar mühendisi olmanı istiyorsa,parayı başkasına verip yaptırmanın sana faydası ne egon mu tatmin olucak.Sen git eğitimini en iyi şekilde al Rockstarın ın bünyesinde çalış daha mutlu olursun.

mavipence3
09-07-2011, 23:09   |  #58  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: can_yurdakul  
Gercekten Güzel İş Olacak Zaten Böyle Bir Oyunu Tek Basına Halletmen Yıllar Sürerdi Vede Bilgi Cevat Yerli İş
Teşekkürler arkadaşım. İnşallah projeyi hayata geçiririz. Böyle birşey söz konusu olduğunda ilk bilgilendireceğim kişi sen olucaksın. Tekrar Teşekkür Ederim...

faceman
09-07-2011, 23:12   |  #59  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
2,591 mesaj

ben bu şartlarda olacağına inanırım ama 1 yıl mı 10 yıl mı orasını bilemem.inşallah güzel bir proje olur.

mavipence3
09-07-2011, 23:17   |  #60  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: xNiqhTBLueSx  
Böyle adaletin içine biz pc yi almaya parayı zorla kac yılda topluyoruz.Çocuk 1 milyon zart zurt önemli değil diyor.Paranın satın alamayacağı şeyleri elde et sen:D(mantık vb.)
Ayrıca ailem çok iyi bilgisayar mühendisi olmanı istiyorsa,parayı başkasına verip yaptırmanın sana faydası ne egon mu tatmin olucak.Sen git eğitimini en iyi şekilde al Rockstarın ın bünyesinde çalış daha mutlu olursun.
1 milyon zart zurt önemli değil demiyorum. Bu parayı başka birşey için istesem ailem karşı çıkar. Ama bu konu hakkında veriyorlar işte. Şu anda Cevat Yerli'ye ulaşmak için LEVEL'den haber bekliyorum. Diyelim ki Cevat Yerli projem ile ilgilenmedi. Bende 2-3 adam toplayarak Unreal Development Kit gibi ücretsiz oyun motorlarıyla GTA Vice City tarzı görüntü kalitesi iyi olmayan oyunlardan başlarım. Ama ne olursa olsun benim bu işi başarmam gerek. Bilmem anlatabildim mi ?

mavipence3
09-07-2011, 23:18   |  #61  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: faceman  
ben bu şartlarda olacağına inanırım ama 1 yıl mı 10 yıl mı orasını bilemem.inşallah güzel bir proje olur.
1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde olabileceğine bende inanmıyorum. Ama 10 yılda sürmez diye düşünüyorum yani. İnşallah olur. Teşekkür Ederim...

mavipence3
09-07-2011, 23:21   |  #62  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: sosyalik  
Umarım istediğiniz gibi bir oyun yaparsınız.Hiç bir şey imkansız değildir, bazı şeyler sadece zordur. Ama benden size bir tavsiye:Kendinize örnek olarak GTA 4'ü alabilirsiniz ama kendinize özgün bir şeyler geliştirin.Mesela GTA 4'ün her şeyini alıp uygulamayın ve GTA 4 kadar uzun ve sıkıcı bir oyun olmasın.GTA 4'deki gibi görev uzasın diye saçma sapan görevler koymayın araya :) Mafia 2'yi de oynayın ve bence Mafia 2'yi daha çok örnek alın.Bence GTA 4'teki gibi hile olayını hiç karıştırmayın.İnanın oyun hilesiz olunca daha zevkli oluyor.Mesela GTA 4'deki gibi hileyle silah alacağınıza Mafia 2'deki gibi arkadaşı versin ya da birilerini öldürdükçe alın.
Uzun lafın kısası daha çok GTA 4'ü değil de Mafia 2'yi örnek alın diyorum.Tabii kendinize özgü geliştirmeler yapın.
Ama tabii siz bilirsiniz ben sadece öneri sunuyorum.Başarılar...
Teşekkür Ederim. Ek özellikler tabii ki ekleyecceğiz.

PcMaKeR
09-07-2011, 23:24   |  #63  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Neyse sen iki üç fırın ekmek ye. Paranı daha iyi bir işe harca pc dünyası sadece oyun değil... Valla ben programcılığı oyun yazmak için öğrenmedim ama oyun yazmak isterdim hep hala da isterim ama çok emek harcanıyor. Ben oyun programlamaya harcayacağım zamanı kendime geliştirmeye adadım. Şuan da aileden bağımsız kendi başımın çaresine bakabiliyorum... İyi düşün. Yaşa neden mi güldüm? Daha o yaşlarda heves ve herşeye yukardan uçarak bakmak çok oluyor da ondan. Bizde geçtik o dönemlerden. MS ye ne çamur atardık adam bk gibi para götürüyor diye...

BekleGeliyorum
09-07-2011, 23:26   |  #64  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
581 mesaj
Alıntı: mavipence3  
1 milyon zart zurt önemli değil demiyorum. Bu parayı başka birşey için istesem ailem karşı çıkar. Ama bu konu hakkında veriyorlar işte. Şu anda Cevat Yerli'ye ulaşmak için LEVEL'den haber bekliyorum. Diyelim ki Cevat Yerli projem ile ilgilenmedi. Bende 2-3 adam toplayarak Unreal Development Kit gibi ücretsiz oyun motorlarıyla GTA Vice City tarzı görüntü kalitesi iyi olmayan oyunlardan başlarım. Ama ne olursa olsun benim bu işi başarmam gerek. Bilmem anlatabildim mi ?
Senin bu cümlelerinden çıkardım.Paranın senin için önemsiz olduğunu belkide ben yanlış anladım ama.

-Paranın sorun olmadığını belirttim. Bu devirde herşey parayla neden imkansız olsun. Haklı değil miyim ?

Ayrıca kendi hayallerinin peşinden git ailene veya başkasının sözüne bakarsan,onların dediklerine göre yaşarsan mutlu olamazsın,ama gerçekden sende istiyorsan devam et ufakdan başla piyasada isim yap yoksa öyle pat diye yukardan başlarsan adamı aşağı atarlar.Ama şunuda unutma o basite aldığın oyunları bile 2-3 kişiyle başaramazsın.

mavipence3
09-07-2011, 23:26   |  #65  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: juhtife  
cevap yazmadan duramayacağım.
öncelikle söyleneceklerin çoğu söylenmiş ve çoğu da doğru. yaşınızı bilmiyorum ama hevesinizden oldukça etkilendim fakat hevesinizin tam olarak karşılığını çözemedim. kibir mi hırs mı...
öncelikle bunca sayfa yazılanlar işin gerçekleri. eminimki oyun oynuyorsanız farketmişsinizdir, oyun içindeki en ufak bir oyun kaplaması hatası bile dönemimizde kabul edilemez bir sorundur. kaldı ki ülkemiz gerçekliğinde yabancı kaldığımız piyasada kendimizi sahip olduklarımızla tatmin edemeyiz. para sorun değil diyorsunuz fakat bu piyasada bu işler tek kişinin parasıyla dönmüyor. beklentileriniz emin olun parmak hesabıyla yapılanlardan fazlasına mal olur ve işin sonu hüsranla da bitebilir. o zaman paranızı harcadığınızla kalırsınız. her neyse size tekrar bunca sayfa yazılanları özet çekmeme gerek yok fakat hevesinizi kırmayın ve özümseyerek çalışın kısa vadede olamasa bile umarım başarılı olursunuz.
Beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Çok ama çok haklısın. Ama ben gerçekten bu işi halletmek istiyorum yani çok hevesliyim ve vazgeçmek istemiyorum.

Mustafa Akın
09-07-2011, 23:32   |  #66  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

http://www.metutech.metu.edu.tr/atom/

DarkHellKnightX
10-07-2011, 00:05   |  #67  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

En iyi oyun en pahalı ve en komplex oyun demek değildir, oyunun iyi olmasını sağlayan fikirdir. Ama seçilen fikir oyunun daha pahalı ve komplex olmasına sebep olabilir..
  Böyle bir işe girmek için önce eğitimini tamamlayıp kendini geliştir. Sonra oyun yapımı konusunda istekli ve de bilgili kişilerle bir grup kur. Önce küçük oyunlarla bu işe başlayın. Küçük oyun kötü oyun anlamına gelmez. Fiyatları ideal seviyede tutup, hoş olmasada oynanışı artırmaya yönelik bir strateji olarak insanlar üzerinde bağımlılık yapabilecek oyunlar geliştirebilirseniz bu size hem para getirecektir hemde bu işe yatırım yapan diğer firmaların dikkatini çekmenize sebep olucaktır.
  Benim önerim oyun benim olsun diyorsan bir grup toplayıp küçük birşeyler yapın başarılı olursanız yükselirsiniz. Ya da bir mühendis olarak kendini kanıtlayabilirsen bir firmada çalışabilirsin. Oyun bitimindeki geçen o isim listesinde seninde adın geçebilir. Gülümseme

M.G.G
10-07-2011, 00:05   |  #68  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Microsoft Boku ya da bak belki ilgini çeker ;)(ismi komik biliyorum :D)
Yada şuna bir bak kullanması basitmiş ;
http://www.sandboxgamemaker.com/
Bende indiriyorum merak ettim basitse sana söylerim bu arada Cevat Yerli'yi unut adam senin için Türkiye'ye gelmez.Bu arada okuldaki hocalarla bir görüş belki sana yardımcı olurlar ;)
Bize sazan.avi yapıyomuşun gibi geldi sen makine tasarımı için aynı parayı istersen ailen sana o parayı vermiyecek mi (:

The Best Player
10-07-2011, 00:15   |  #69  
The Best Player avatarı
Yıllanmış Üye
238 mesaj

Adam kafayı bulmuş herhalde :) İçtiğinden bende istiyorum ha bu arada sen hiç 1 milyon doları bir arada gördün mü ?

M.G.G
10-07-2011, 00:44   |  #70  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: The Best Player  
Adam kafayı bulmuş herhalde :) İçtiğinden bende istiyorum ha bu arada sen hiç 1 milyon doları bir arada gördün mü ?
Adamın ne içtiğini bilmem de suyun içine 2 yemek kaşığı şeker at aynı etkiyi yapar (: (Sakın deneme insanı gerçekten sarhoş gibi ediyormuş (: )

jesst
10-07-2011, 01:30   |  #71  
Üye
69 mesaj

kardeş hiç üşenmeden 7 sayfayı okudum ve seninde bana üşenmeden cevap vermeni istiyorum
1)Merak ediyorum türkiye de öyle oğlu istedi diye 1 Milyon dolar verebilecek çok aile yoktur verebilecekse da o 1 milyonun yanında arakdaş olarak 200 tane filan daha vardır senin soyadın nedir acaba? Koç filan diyecem de onlar böyle gereksiz yatırım yapmazlar.

2) Kardeş hiç mi araştırmadın GTA 4 nasıl yapıldı diye Rockstar Games nasıl bir yerdir diye o adamlar bile mariodan başlamıştır ama senin çok paran var anlıyorum harcamak için yer bulamıyorsun senin yerinde olsam Bill Gates le 3 gün geçirmek veya Steve jobsla görüşmek için harcardım şunu unutma zengin olcam diye yola çıkanların 1000 de 1 zengin olur yere çakılınca hatırlarsın bu lafımı

PcMaKeR
10-07-2011, 01:43   |  #72  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

https://www.chip.com.tr/konu/turk ... eriler_27940_2.html

jesst
10-07-2011, 02:21   |  #73  
Üye
69 mesaj

arkadaşım gösterdiğin bağlantı iyi güzelde o adamlar bu işi kurarken o program bilgisini biliyorlardı bu arkadaş ise bilmeyip annesi babası ona proglaması için para verirken bu arkadaş ben hiç bişey yapmiyim oturuyim adamları buliyim oyun çıkıncada altımda imzam olsun diyor böyle iş mi olur benim babam daha 30 yıldır profösyenel anlamda bilgisayar kullanıcısıdır daha bilgisayar dünyasının %40 ını filan bildiğini söyler bu işler böyle olsaydı 1 milyonu biriktiren herkez zengin olurdu

juhtife
10-07-2011, 04:06   |  #74  
Yıllanmış Üye
282 mesaj

öyle olmaz da böyle olmaz da yok efendim ciddi bir müessese...
arkadaşlar ne diye vazgeçirmeye yırtınıyorsunuz? vazgeçirmeye çalışmıyoruz gerçekler bunlar demeyin. cebinizden çıkan bir şey mi var? kime ne zararı var? doğru ya da gerçek param var diyor adam ailesi de al oğlum 1 milyon lirayı harca diyormuş, daha ne? her şeyi geçtim fake ya da gerçek adamın konusu 8 sayfa olmuş birkaç saatte :)
adama ne istiyorsa onu verin ya da vermeyin ama sen bilmezsin geri dur çocuksun daha demeye gerek yok bence. güzel kardeşim canın ne istiyorsa yap, bu millet seni uyardı gerisi senin bilceğin iş  ;)

Son Düzenleme: juhtife ~ 10 Temmuz 2011 04:08
seldinho
10-07-2011, 11:23   |  #75  
Taze Üye
15 mesaj

Gördüğün gibi bu işin olabilirliği konusunda kimse sana olumlu bi cevap vermedi, madem bu işi yapmak istiyosun kendini geliştirerek işe başlarsın 3Dmax , Maya  öğrenirsin programlama(c/c++) bilgisine sahip olursun çevre edinirsin stüdyo kurarsın kimseninde ne dediği umrunda olmaz oke ;)