Program Arşivinizi Neye Kaydediyorsunuz?

make-believe
13-06-2006, 00:33   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Eğer bir yazılım arşiviniz varsa, bu arşivi genelde hangi medya yoluyla koruyorsunuz? Örneğin harddiskinizde mi saklıyorsunuz, yoksa CD'lere mi kaydediyorsunuz? ya da DVD'ye mi?

(Yüzlerce Floppy diske kayıt yaptığım dönemlere girmiycem)
Ben önceleri CD'ye kaydederek saklıyordum verilerimi ve programlarımı. Sonra DVD medyalara kaydetmeye başladım. Şimdi hem CD, hem de DVD arşivim var. Bu da öte yandan yer sorununu gündeme getiriyor malesef.  

Ya sizler?

theironman
13-06-2006, 00:44   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Bir zamanlar CD idi, şimdi DVD.

make-believe
13-06-2006, 00:47   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Bir başka sorun da kendini sürekli güncelleyen yazılımlar. Neredeyse her DVD arşivimde bazı programların onlarca farklı sürümü mevcut.

theironman
13-06-2006, 00:49   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

evet, aynı sorunu ben de yaşıyorum make-believe.

Selçuk İslamoğlu
13-06-2006, 01:48   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Çok ciddi bir taşıma problemim yoksa, hard disk... Sonuçta en güzeli güzel bir overwrite'tır eski sürümlerin üstüne.

shehsuvar
13-06-2006, 08:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
779 mesaj

HDD yi yenilemeden önce  alan sıkıntısı nedeniyle hemen cd  ye  yazardım , fakat  bu da  her  cd  de  aynı programın farklı  sürümleri  olmasına  sebebp  olurdur . HDD yi  yeniledikten sonra planım  yine  cd  ye  yazmak olsada 2GB  oldu hala  HDD  de  biriktiriyorum(yenileride  eskileri ile değiştiriyorum)

R02I4I5X
13-06-2006, 11:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
350 mesaj

100 CD'lik bir program arşivim vardı,cd 'lerin alayını yaktım.Daha doğrusu yakmak zorunda kaldım.

Çünkü 100 cd nin 99'nun içinde ki programların alayı virüslü.

Bir hata yapmışım,sonradan fark ettim.

Artık soğudum.

Arşiv filan yapmıyorum.Ama yaparsam DVD'ye atarım bende.

Tırtıl
13-06-2006, 13:10   |  #8  
Denetmen
1,579 mesaj

DVD-RAM aldım 2-3 tane. Bir de güzel bastırdım printer'dan içindekileri. Yeni sürüm gelince üzerlerine yazıyorum.

ufuks
13-06-2006, 18:45   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Şimdilik Dye atıyorum.Hddnin işletim sistemi olmayan kısmına bir Dvd dolduracak kadar olunca yedekleyip silecem o klasörü.

samet1986
13-06-2006, 18:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Hem CD hemde DVD'ye kaydediyorum...

TuncaBozkurt
13-06-2006, 19:01   |  #11  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

hem harddisk hem de CD.iki kopya olmasında yarar var.

cursed
14-06-2006, 00:37   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

cd ve dvd ler elinde sonunda bozuluyor kesin bir şeyler oluyor... arşivin büyüklüğünede bağlı olarak değişir tabii ama ben de şimdilik hdd ye atıyorum , bencede hdd en mantıklısı 200gb şimdilik işletim sisteminin kurulu olduğu hdd hariç bana yetiyor fakat arşiv sürekli büyümekte , yeni oyunların boyutları malum ortada ,cd ve dvd lerde ise en çok bozulanlar gene oyunlar o yüzden image larını saklıyorum , ama b uböyle devam ederse hdd sayısını arttırırsam İDe lerden taviz vericem yada sata hdd dönemine bizde geçiş yapacaz terabyte lar çok uzak değil gibi ...

theironman
14-06-2006, 08:35   |  #13  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

Bu hdd kapasitesi yüksek olanlar için ideal olsa da benim gibi labtop kullanan ve 40 GB'a razı olanlar için işin rengi biraz değişiyor. Yani sık sık yedeklemem gerek dosyaları, fazla bir şey barındırmam mümkün değil; notebook'un olumsuz yanlarından biri tabii; harici HDD gibi bir alternatif de düşünülebilir ama şimdilik DVD'ye dosyaları atmayı daha uygun buluyorum ve istisnalar dışında dosyalarımın zarar gördüğüne daha tanık olmadım; olmam da umarım. Yakında yeni teknolojiler de piyasada olacağına göre, kendimizi Blu Ray'e hazırlarsak hiç fena olmaz.

tolga2207
14-06-2006, 16:48   |  #14  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Ben de genelde HDD kullanıyorum. Nedense CD/DVD lere pek gücenemiyorum. Hatta her 2 yılda bir yenilemeye çalışıyorum.

cursed
15-06-2006, 11:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

elvis32 dostum taşınabilir hdd ler seningibiler için ideal galiba :)

make-believe
15-06-2006, 13:10   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Arkadaşlar özenle korursanız, DVD medyalara arşivinizi kaydetmekten korkmayın bence. Önemli olan ama özenli korumak, CD kabına yada zarflara koyup, ardından CD zarf plastik poşetiyle iyice koruma altına almak. Bu dediklerimi ben böyle yapıyorum. Çünkü HDD sonuç olarak içinde hareketli hassas mekanizmalar taşıyan bir aygıt, ve biraz çarpma, düşürme, ani elektrik kesintisinde yada virüs saldırısında ne olacağı hiç belli olmaz. Bir daha verilerinize hiç ulaşamayabilirsiniz. Sonuç olarak DVD diyorum. (Yada sığıyor sa CD)Ama sakın hızlı kaydetmeyin. Ben 4x hızında DVD kaydediyorum ve çok memnunum. Bu tür arşivlemenin tek ama tek olumsuz yanı arşivinizin giderek kabarıklaşması.

Son Düzenleme: make-believe ~ 15 Haziran 2006 13:14
tolga2207
15-06-2006, 13:31   |  #17  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Bu anlattıklarını yapıyorum zaten ama yine de DVD'nin de başına ne geleceği belli olmuyor. Mesela arabada dinlediğim müzik CD'sini torpidoda unutmuşum, sıcak mahvetmiş. Bir daha kullanamadım. Geçenlerde DVD-ROM'a taktım bi DVD bakıyorum ne var ne yok, birden evdeki çamaşır makinesinden daha hızlı döndürmeye başladı. Çıkartma tuşuna bastım, DVD'yi durdurmadan çıkardı. Tabla dışarı çıktı ama DVD hala dönüyordu, altı çizikle dolmuş. Yani HDD'nin de DVD'nin de başına ne gelceği belli olmuyor. Hem dediğin gibi 70-80 tane DVD olunca arşivlemek zor oluyor.

tonic
20-06-2006, 22:25   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

Artık DVD.

Karadavut
20-06-2006, 22:46   |  #19  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Dvd genelde ama bazen cd'de kullanıyorum.Bence bilgileri önemliyse harddisc kullanmak daha mantıklı.

Recep Baltaş
22-06-2006, 01:01   |  #20  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

DVD ama param olsun ve BD makul seviyeye gelsin BD alcam.

lazrailefsanesi
22-06-2006, 01:29   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Öncelikle hdd de düzenli bir arsivim vardır.Belli kategoriler altında notepadlerde acıklama ve kullanımlarıyla ilgili kendi yazılarımla birlikte düzenli bir arsivim vardir.Bu arsivide belli aralıklarla (aklıma estikce) dvd ye yedeklerim.Güncel program gibi bir takıntım yok.Kulladıgım q programi 97 yılında yazılmıs ve benim hala isimi görüyor veya system mecanic'în de baya eski bir sürümünü kullanıyorum ama son sürümüyle aynı isi görüyor bence.Zaten istedigim sonucu alamıyorsam netten son sürümünü bulur güncellerim yoksa yeni bir kac eklenti icin sürekli arsiv düzenlemekle ugrasmıyorum.

TuncaBozkurt
22-06-2006, 12:29   |  #22  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
make-believe
Bir başka sorun da kendini sürekli güncelleyen yazılımlar. Neredeyse her DVD arşivimde bazı programların onlarca farklı sürümü mevcut.
DVD-RW veya DVD+RW kullanarak çözebilirsin.eski sürümü silip yerine yeni sürümü koyarsın böylece.veya external harddisk ya da flash kart kullanırsın.ama flash kart ve external harddisk çok da ucuz bir yöntem değil:d

make-believe
23-06-2006, 02:08   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
tuncab
make-believe
DVD-RW veya DVD+RW kullanarak çözebilirsin.eski sürümü silip yerine yeni sürümü koyarsın böylece.veya external harddisk ya da flash kart kullanırsın.ama flash kart ve external harddisk çok da ucuz bir yöntem değil:
Tuncab'cım bu dediklerinin hepsini zaten yapıyorum. Hepsinden de var. Ama yine de şöyle dört dörtlük bir kayıt sistemi bulmak çok zor gibi...

gabemeclogan
24-06-2006, 19:00   |  #24  
Yıllanmış Üye
197 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Çok ciddi bir taşıma problemim yoksa, hard disk... Sonuçta en güzeli güzel bir overwrite'tır eski sürümlerin üstüne.
Şimdilerde CD/DVD-RW özellikli CD ve DVD'lerde overwrite yapma imkanımız var. Nero programının yanında gelen InCD4 Ve InCD Reader programını ile ilk başta bilgisayarımıza CD/ DVD-RW'yi koyup CD/DVD Sürücüsünün üzerinde sağ tıklayıp biçimlendir diyoruz. Ondan sonra hiçbir CD/DVD yazıcı programı kullanmadan, direk olarak CD/DVD sürücüsündan aç diyip. Yüklemek istediğimiz dosyaları içine sürüklememiz yeterli artık artık CD/DVD yazma işlemi başlamıştır. Hemde yazdıktan sonra overwrite yapabiliyoruz. Ben şimdilik bu yöntemle programlarımı arşivliyorum.

make-believe
24-06-2006, 20:57   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
gabemeclogan
Selçuk İslamoğlu
Şimdilerde CD/DVD-RW özellikli CD ve DVD'lerde overwrite yapma imkanımız var. Nero programının yanında gelen InCD4 Ve InCD Reader programını ile ilk başta bilgisayarımıza CD/ DVD-RW'yi koyup CD/DVD Sürücüsünün üzerinde sağ tıklayıp biçimlendir diyoruz. Ondan sonra hiçbir CD/DVD yazıcı programı kullanmadan, direk olarak CD/DVD sürücüsündan aç diyip. Yüklemek istediğimiz dosyaları içine sürüklememiz yeterli artık artık CD/DVD yazma işlemi başlamıştır. Hemde yazdıktan sonra overwrite yapabiliyoruz. Ben şimdilik bu yöntemle programlarımı arşivliyorum.
InCD'yi çok uzun süre kullandım. Sakın güvenipte hayati dosyalarını bu yöntemle saklama. Bir gün yerinde bulamayabilirsin, ben de olduğu gibi. Çünkü tutmayan ve uyumlu olmayan bir kayıt sistemiydi bu. Adına da Mount Rainer deniyor. Ama hiç güvenme, ve normal yolla kayıt yap, ya da rewritable CD/DVD kullan.