program yazmak

tayartekin
15-11-2008, 21:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
802 mesaj

arkadaşlar ben ufakta olsa bir program yazmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim? yani program yazma programı die bişi varmı?

Alparslananadolu
15-11-2008, 22:12   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Sizin kasettiğiniz herhangi bir bilgisayar programı üzerinden ufak tefek kodlar yazıp birşeyler üretmek ise, çok vardır. Delfi, C, C++ gibi profesyonellere yönelik programlar belki size lüks kalır. Bu nedenle Java veya PHP gibi programcıklar işinize yarar. Bunlarla web tabanlı program üretimi yapabilirsiniz.

Eğer kastınız, Delfi gibi bir program yapmak ise (Program yapan program) işte bu çok zordur. Çünkü bilgisayar programcılığının en zorlarından biri program yapan program yazmaktır. Bunları bilmeden önce (benim bildiğim kadarıyla) önce makine diline ve sonra da assembler diline vakıf olmanız lazım . Makina dili, bitlerdir yani bildiğimiz 1 ve 0'ların biraraya gelmesidir. Assembler ise, assembly komutlarını makine diline çevirir. Yani önce buradan başlamanız lazım. Eğer konuya yabancı iseniz bence bunlara hiç bulaşmayın. Temeliniz var ise, size başarılar.

uzmanim.net
15-11-2008, 22:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
172 mesaj

Merhaba,
Program yazmak icin IDE (integrated development environment) denilen, görsel olarak program yazmanıza imkan saglayan programlardan faydalanabilirsiniz. Ornegin Visual Studio bu tur bir yazilimdir ve bir program yazmak için gerekli tüm araçları size sunar.

kızıl_musti
08-01-2009, 10:21   |  #4  
Yeni Üye
40 mesaj

visual basic sana yardımcı olur