ps2'yi usb'ye çevirme

HPQ-User
29-04-2008, 23:04   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

qrrxz sormuş:
ben ps2 klavyemin ucunu usb'ye çevirmek istiyorum. fakat bunu bir aparatla değil keserek yapmak istiyorum. araya herhangi bir devre vs. gerekli midir?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
xxxxxxx

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Maxthon; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; InfoPath.1)

HPQ-User bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
suikast_81
01-05-2008, 04:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
107 mesaj

yapda gor olacakları al aparaı tak ıste ne kasıyon kendını

sah1n
01-05-2008, 11:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Bir söz var şimdi söylemek istemiyorum "Aklını delimi" diye başlıyor bilmem anlatabildim mi.
5 milyona satıyorlar git aparat al eğer maksadın elektronik öğrenmekse aç powersubley tamir et.

Borga-x
01-05-2008, 12:06   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Benden sana öneri işlemcini yerınden söküp kablolarla anakartın USB gırısıne tak bakalım. Sen bu gazla herşeyi yaparsınGeek

Son Düzenleme: Borga-x ~ 01 Mayıs 2008 12:07
lwnt
01-05-2008, 18:31   |  #5  
Yeni Üye
23 mesaj

ben sana anlatayım önce kabloları kes daha sonra klavye tarafındaki kestiğin kablo ucunu al uzun uzun bak ben nası bi akla uydumda bunu yaptım de...(ama inan o akıl senden kaynaklanarak sana cevap veriyo)Ve son aşama git bi tane usb girişli klavye al...Kesin Çözüm

z3rOmMm
16-01-2010, 14:04   |  #6  
Taze Üye
18 mesaj

Arkadaşlar ben cs oynarken waylı kulandıgım için nedense oyunda 2 sanıyelık bır donma yapıyo daha sonra deva edıyo cok arastırdı bunun waylısta oldugubu söledıler

Lütfen Biri Bana yardım etsın

seumina
24-04-2010, 21:59   |  #7  
Yeni Üye
33 mesaj
Alıntı: Borga-x  
Benden sana öneri işlemcini yerınden söküp kablolarla anakartın USB gırısıne tak bakalım. Sen bu gazla herşeyi yaparsınGeek

01 May 2008 : 18:31

ben sana anlatayım önce kabloları kes daha sonra klavye tarafındaki kestiğin kablo ucunu al uzun uzun bak ben nası bi akla uydumda bunu yaptım de...(ama inan o akıl senden kaynaklanarak sana cevap veriyo)Ve son aşama git bi tane usb girişli klavye al...Kesin Çözüm    

Yazdığınız mesajlardan sizlerin beceriksiz ve bir şey bilmediğiniz ortaya çıkyor. Eğer bu konuda bilginiz olsaydı dalga geçmek yerine doğru dürüst cevap verirdiniz.
Sorunun cevabına gelince hem ps/2 klavye de  hem  de usb klavyede 4 lü kablo vardır. Bazılarının dediği gibi 8 li değil.                                     
ps/2 bağlantısı; besleme, toprak, data, ve clock                                                             
usb bağlantısı ;besleme, toprak, data+, data- 
yukarıda görüldüğü gibi besleme beslemeye ,toprak toprağa bağlanır. Buraya kadar sorun yok. Esas sorun data bağlantılarını bağlamaya çalıştığınızda yaşanır. Çünkü ps/2 da data bir kablo üzerinden giderken diğer kablo senkronizasyon için kullanılır. Usb de ise data + ve -  olmak üzere iki kablo üzerinden taşınır. Dolayısıyla sıradan bir bağlantıyla çalıştıramazsınız. ps/2 yu usb ye bağlamak için entegreli bir devreye ihtiyaç vardır. Sonuç olarak evde iki dakikada kes birbine bağla yaparak çalıştıramazsınız.
Not: Soru sorulalı neredeyse iki yıl geçmiş farkındayım.Ama 2 yıldırda kimse cevap verememiş.En azından başkaları faydalanabilir.

mancukya
25-04-2010, 00:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Neticede sonu ayni degilmi ?
Söylemisin iste arada devre olmadan olmuyor elektrik bilgin iyi güzelde arkadasin dedigi gibi kabolalri birbirine baglamayla olmuyormus.

Neticede bunlar merak isi ben Xbox kolunu usb baglamak icin kesip ayarlamistim bir elektrikci arkadasin kabolardaki renk bilgisinden yararlanmistim bunu yaparkende  sorunsuz ilk seferdede calismisti.
Neticede arkadas merak etmis.

qrrxz
19-05-2010, 22:55   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

iki yıl önce sorulmuş bu soruya senin de dediğin gibi saçma sapan cevap veren kişiler için bilgisiz olduklarından dolayı yorulmamak için yazmamıştım. hele o bir tanesine senin de ananı düzgün birisi dürtmemiş ki böyle olmuşsun demeyi çok istemiştim. ama dediğim gibi yorulmaya değmeyecek kadar abuk-subuk tiplerdi.

inşallah ihtiyacı olan birilerine vermiş olduğun çok açıklayıcı bilgiler yararlı olur. gerçi bu kadar zamanda çözümleri oldu. ama zamanında benim gibi ps/2 kabloya muhtaç olanlar olabilir. zira serverlar (yeni sistemler hariç) ps/2 ile çalışıyor.

ilgin ve çok değerleri bilgilerin için sana teşekkür ederim seumina.

mertx_52
11-03-2012, 20:31   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

kablolarla hiç uğraşma
klavyeyi nin alt tabanını sök
orda soket gibi bir şey var 5 çıkışlı bi tanesi led lambaları yakmak için elektrik var geri kalan 4 çıkışın üstüne lehim yap

melek0101
10-02-2013, 22:21   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

bana da lazım oldu.ps1 kolunun kablolarını kestim girisini usb yapmak için ama kablo sayısı baya fazla cıktı usb den..yardımcı olabilirmsnz mumkunse...

excel_mustafa
11-02-2013, 14:45   |  #12  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

klavyeni zortlatmadan bırak.eğer klavyende bi sıkıntı varsa git usb klavye al.

scorpion60
13-02-2013, 10:41   |  #13  
Taze Üye
11 mesaj

ne kastınız beyler ya vay arakadaş ne usb miş ya kim uğraşır onunla

celiko
20-07-2015, 15:07   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar merhaba, sanırım başlığın makus kaderi iki seneye bi hortlatılmak :)

benim elimde de eski bi klavye vardı ps/2 girişli, usb'ye çevirmek istedim.. acil bi ihtiyacım mı var, hayır. sadece kendi bilgilerimle ortaya bişey çıksın, yapabilirsem laptopumda kullanırım dedim ve bunu diyen her türk genci kabloları kesip usb kablolarını renklere göre kehimledim olmadı, pc tanımadı. daha sonra forumlarda gezerken bu konuya cevap vermiş lüzumsuz caydırıcı arkadaşların milleti ps/2-usb converter a yönlendirdiğini gördüm. len didim bu converterin içinde ne varda çeviriyor?

bunun devre şemasını buldum internetten ve bu entegreleri sağlayıp küçük bi devre kurmaya karar verdim, şu an entegreleri almaya gidiyorum, sonuçları da paylaşırım.

devre şemasının screenshot'u: https://hizliresim.com/zVEYL9

internette baya çözüm arayan var ama klavyeleri ziyan etmişler. burdan fayda sağlayan olursa ne mutlu bana :)

celiko bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Batuhan5101
20-07-2015, 22:39   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

Buraya yazdığım için özür dilerim,forumda yeniyim...Foruma konu açmaya çalıştım.Fakat konu açma yerini bulamadğım için buraya yazdım...Yardım edebilir misiniz?

Son Düzenleme: Batuhan5101 ~ 20 Temmuz 2015 22:39
Batuhan Kuru
09-08-2015, 20:11   |  #16  
Batuhan Kuru avatarı
Taze Üye
8 mesaj

Kardesim yaptığın veya yapacağın kesme işi bana çok ama çok saçma geldi . Çünkü eğer öyle kesmeyle felan uğraşırsan durumu kötüye doğru sürüklersin . En fazla 20 - 25 tl bir aparat alıp rahat şekilde kullanmak varken ne gerek var buna ?

umitkaragoz1988
27-08-2015, 20:56   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

benimde bir sorum olacaktı.
microsoft kablosuz mause var. onun usb giriş bozuldu. eski bir mause min  usb sini kullanıcam. ama maus ile usb yi birbirine nasıl bağdaştırıcam

brobro
17-11-2020, 20:38   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

Okuyom bende saf gibi, çözüm üretecegine eleştirmişsiniz. Bizim okulda en az 10 tane ps2 klavye var. Uçları ezik pinleri kırık, bir sürude hurda usb kablo var. Klavyeyi lehimleyebilir miyiz usb kabloya.