PS3'ün %20 ücretini nasıl geri aldı?

CHIP Online
14-04-2010, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu adam, 3 yıl önce satın aldığı PS3'ün yüzde 20 ücretini şimdi geri aldı. Peki ama nasıl ve neden?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ps3- ... eri-aldi_19420.html

Resimlerle: PS3 Slim: Diyete girmiş PlayStation 3

Her şey "iapetus" takma adını kullanan bir oyuncunun, popüler oyun forum sitesi Neogaf'da aklına gelen ilginç bir fikri paylaşmasıyla başladı. Iapetus, yaklaşık 3yıl önce satın almış olduğu Playstation 3 oyun konsolunun, Sony tarafından başka işletim sistemleri yüklenemeyecek şekilde kilitlenmiş olmasının Avrupa Birliği yasalarına uygun olmadığını iddia ediyordu. Bilindiği gibi, yazılım güncellemesinden önce, PS3'e Linux kurmak mümkündü. Neograf sitesinin yöneticilerinden biri, bu durumu konsolun satın alınmış olduğu Amazon.com'a bildirdi.

Amazon.com'a gönderilen mesajda, Playstation 3'ün "ilan edildiği gibi çalışmadığı" iddiası yer alıyordu. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon.com konuyu inceledikten sonra iddianın haklı olduğuna karar verdi. Avrupa Birliği'nin 1999/44/EC sayılı kararına ters düştüğü gerekçesiyle iapetus'a ödemiş olduğu ücretin %20'sini iade etti.

Yaklaşık 190 TL'ye denk düşen indirimi belki de yasal bir zafer olarak yorumlamak zor ama Amazon'un bu parayı büyük ihtimalle Sony'den alacağını düşündüğümüzde, benzer itirazlar Sony'ye oldukça pahallıya patlayabilir...


Tüm konu: PS3'ün %20 ücretini nasıl geri aldı?

İzleyin: PlayStation 3 Slim - Reklam spotu

Resimlerle: PS3 Slim: Diyete girmiş PlayStation 3

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Sony bu durumdan ne kadar zararlı çıkar?