pseudocode&& algorithma

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
small_ticket
22-02-2004, 22:54   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
167 mesaj

arkadaşlar önemli olan problemin pseudocode unu veya algoritmasını yazmak mı yoksa kaynak kodlarını yazmak mı (sizce)?

hasanyasin
23-02-2004, 01:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevgili small_ticket,
Önemli olan inşaatın projesini mi yapmak, yoksa binanın başında durup uygulanmasını mı sağlamak?

Bu bir önem meselesi değil. Her ikisi de uygulama geliştirebilmek için zaruri adımlar.

Birinci adımı atlayarak ikinciye geçebilirsiniz. Böyle yaparak, kafadan inşaata kalkışmış olur ve çok acı çekersiniz.

İkinci adımı yerine getirmezseniz, zaten elinizde çalışan bir uygulamanız olmaz, sadece boş bir planla kalırsınız. Biri önemli, diğeri önemsiz diyemeyiz; ikisi de zaruri...

small_ticket
23-02-2004, 15:23   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

sevgili hasan yasin dediğinde haklısın bence de ikiside zaruri ama ben dikkat ettim çoğu c ile ilgili yerde sadece kodlar hakkında bilgi veriliyor. ama dikkatini çekmek isterim ki pseudocode veya algorithma özellikle de pseudocode çok az yerde mevcut biz bu işi yeni öğrenenler olarak bence kodların arasına dalarak birazda yanlış yapıyoruz çünkü eüer bu işi hakkıyla yapmak istiyorsak bu işte karmaşık problemler çözmek mecburiyetinde kalıcaz ve bu bildiğimiz kodlarla lak diye ortaya çıkmayacak bu yüzden de belli bir düşünce mantıksal yapı sağlamak lazım diye düşünüorum programlama dan önce en azından codelar öğrenilirken biraz daha fazla bu işin planlanması konusuna önem vermenin daha doğru olacağına inanıyorum

hasanyasin
23-02-2004, 22:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevgili small_ticket,
Ne yazık ki her alanda aynı şey var. İnsanlar vites değiştirmeyi şoförlük olarak öğreniyor. HTML öğrenen web tasarımcısı oluyor; C sözdizimini öğrenen programcı...

Photoshop bildiği için "grafikerim" diye ortalıkta dolaşanlardan geçilmiyor. Ben de bu nedenle Graffika'ya başladım zaten. Okuduysanız bilirsiniz, ilk yazımın neredeyse tamamında, tasarım disiplinini öğrenmekle, bunu gerçekleştirebilmek için kullanılacak araçları öğrenmek arasındaki farkı açıklamaya çalıştım.

Böyle olmasının bir çok nedeni var elbette. Hemen bir şeyler yapabilmek, öğrenmeyi küçümsemek, bildim havalarına girmek ve belki biraz da tembellik... Ne derseniz deyin adına, bu bir gerçek. Araçları kullanmayı öğrenmekle, bu araçları ne amaçla kullanacağımızı öğrenmek arasındaki farkı görmezden geliyoruz hep...

Ekrana "merhaba" yazacaksanız, yazılım mühendisi olmanız ya da plan yapmanız gerekmiyor; fakat eğer büyük ve işe yarar bir şeyler yapmak istiyorsanız, biraz biraz anlamaya başlıyorsunuz, yazılım ne demek, kod yazmak ne demek, plan yapmak ne demek, tasarım şeması çıkarmak ne demek...

LmandrakeL
24-02-2004, 09:27   |  #5  
Üye
78 mesaj

Size katılıyorum Gülümseme