Psu'dan çat çat ses geliyor

Asruh03
11-06-2021, 00:21   |  #1  
Asruh03 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 2
85 mesaj

Merhaba,

Dün akşam windows 10 güncellemesi yaptım ve bilgisayar resetledikten sonra PSU'dan çat çat çat sesler gelmeye başladı. Baştan fandan ses geliyor sandım fakat değil. Böyle sanki elektrik akımı sesi gibi çakmak çakar gibi çat çat çat ses geliyor. Bilgisayara yük binecek bir şey yaptığımda daha da artıyor ses. Bunun sebebi nedir acaba nasıl çözebilirim? Sesi anlamanız için video ekliyorum

https://youtu.be/4N87Im71cdQ

klyglsn
11-06-2021, 01:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

ne ilginç bir durum yahu gerçekten fan sesi gibi geliyor. ya sistem geri yükleme yapın yada biosa reset atın yada son güncellemeyi kaldırın .. muhtemelen biosu bir işlemci güvenlik güncellemesiyle bozmuş olabilir. yada varsa  psunun yazılımı bozmuş olabilir bunu windows nasıl beceriyor bilmiyorum ama birşekilde bilgisayarları bozmayı başarıyor

excel_mustafa
11-06-2021, 01:23   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

fanın kanadı kırılmıştır. elektronik aksamlardan öyle bir ses gelmesi mümkün değil. yük altında artmasının sebebi de fan devrinin artmasıdır. garantisi varsa servise gönder yoksa psu yu açıp fanı değiştirebilirsin internette videoları var. psu içindeki elektronik devrelere dokunma fiş çekili olsa bile elektrik çarpabilir.

zombi
16-07-2021, 04:31   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
fanın kanadı kırılmıştır. elektronik aksamlardan öyle bir ses gelmesi mümkün değil. yük altında artmasının sebebi de fan devrinin artmasıdır. garantisi varsa servise gönder yoksa psu yu açıp fanı değiştirebilirsin internette videoları var. psu içindeki elektronik devrelere dokunma fiş çekili olsa bile elektrik çarpabilir.
  siz hayatınızda soğuk lehime uğramış kondansator görmediniz tabii. 

bu şekilde zorlayınca bi süre sonunda ufak çaplı bi yangın bile çıkarır.