Q9550 2 çekirdek olarak görünüyor

Süleyman.
01-01-2010, 01:06   |  #51  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Her neyse; Vista veya Windows 7. Şunu deneyin:

Başlat > (Arama çubuğuna) msconfig (enter) > Önyükleme > Gelişmiş Seçenekler.

1. "İşlemci sayısı"ndaki tiki kaldırın ve "HAL Algıla" seçeneğine tik koyun.
2. Ayarları onaylayıp bilgisayarı yeniden başlatın.
3. Tekrar "İşlemci sayısı"na tiki koyup sayıyı 4 yapın ve "HAL algıla" seçeneğinden tiki kaldırın.

Olmazsa yarın bakarız artık.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 01 Ocak 2010 01:10
safirrr
01-01-2010, 11:47   |  #52  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
28 mesaj

işletim sistemi windows 7 64 bit arkadaşım.

safirrr
01-01-2010, 11:58   |  #53  
Yeni Üye
28 mesaj

oh be sonunda oldu arkadaşlar. hepinize çok teşekkürler. :)

safirrr
01-01-2010, 12:00   |  #54  
Yeni Üye
28 mesaj

arkadaşlar bi de biri bana q9550'nin default voltaj değerlerini verebilir mi? birazcık overclock denemesi yaptım da eski haline getirmek istiyorum tekrar.

safirrr
01-01-2010, 12:07   |  #55  
Yeni Üye
28 mesaj

bi de aynı sorunu yaşayan wiin 7 kullanıcılarına uyarı; "hal algıla" diye bir seçenek yoksa "hata ayıkla" seçeneğini tıklayınız.

Süleyman.
01-01-2010, 12:11   |  #56  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Rica ederiz.

Alıntı: safirrr  
arkadaşlar bi de biri bana q9550'nin default voltaj değerlerini verebilir mi? birazcık overclock denemesi yaptım da eski haline getirmek istiyorum tekrar.
BIOS'a girip "Load Optimized Defaults"u seçin ve F10 ile kaydedip çıkın.

safirrr
01-01-2010, 18:07   |  #57  
Yeni Üye
28 mesaj

yaw cache'i 6 mb mı görüyor yoksa şu resimlere bi bakınız lütfen. =(

Son Düzenleme: safirrr ~ 01 Ocak 2010 18:09
safirrr
01-01-2010, 18:12   |  #58  
Yeni Üye
28 mesaj

tamam 6 carpi 2 imis bi yanlislik yok o zaman =)

Son Düzenleme: safirrr ~ 01 Ocak 2010 18:12
safirrr
01-01-2010, 18:13   |  #59  
Yeni Üye
28 mesaj

bir sorum daha olacak, bu islemcinin stok faniyla bostayken ve yuk altindayken olmasi gereken ideal cekirdek sicakliklari kac olmali?

Süleyman.
01-01-2010, 18:45   |  #60  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

En fazla 71,4 derece.

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLB8V

50-55 dereceye kadar normaldir.

worm
01-01-2010, 21:24   |  #61  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Arkadaşlar kusura bakmayın cevap yazamadım.Internette ki sorunlrdan dolayı internete giremedim.
Format atınca sorun düzeldi.Şuan 4 çekirdek olarak görünüyor.Fakat bu işlemcide eski P4 işlemcim kadar performans alamıyorum nedense genel anlamda.Yani performans testlerinde falan iyi sonuçlar elde ediyor fakat sanki genel kullanımda eski P4 işlemci daha iyi gibiydi. :S

Süleyman.
01-01-2010, 21:31   |  #62  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: worm  
Arkadaşlar kusura bakmayın cevap yazamadım.Internette ki sorunlrdan dolayı internete giremedim.
Format atınca sorun düzeldi.Şuan 4 çekirdek olarak görünüyor.Fakat bu işlemcide eski P4 işlemcim kadar performans alamıyorum nedense genel anlamda.Yani performans testlerinde falan iyi sonuçlar elde ediyor fakat sanki genel kullanımda eski P4 işlemci daha iyi gibiydi. :
İmkansız tabi öyle birşey. Tam olarak sistem özelliklerinizi yazar mısınız?

safirrr
01-01-2010, 23:15   |  #63  
Yeni Üye
28 mesaj

bu islemcinin ciddi isinma sorunu var. 3 ghz'de sorunsuz olarak calisiyor, gigabyte ep45c-ds3r anakart kullaniyorum. tam yuk altinda, ozellikle arkada bir oyun acikken sicaklik degeri 65-70leri bulabiliyor core #0 cekirdeginin. diger cekirdekler de 50-60 derece civarlarinda oluyor. bunun baska bir nedeni olabilir mi? islemci ile fan arasindaki macunun silinmesinin ne derece etkisi vardir bunda? 500 watt cooler-master kasam var. sistemin diger ozellikleri de soyle: hd 4890 ekran karti, 4 gb ddr2 800 mhz ram. iyi bir sogutucu ile termal macun alip islemciyi 3.4 3.6 ghz hizlarinda calistirabilmem mumkun mu? her sey icin tekrar tesekkurler.

Süleyman.
01-01-2010, 23:40   |  #64  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: safirrr  
bu islemcinin ciddi isinma sorunu var. 3 ghz'de sorunsuz olarak calisiyor, gigabyte ep45c-ds3r anakart kullaniyorum. tam yuk altinda, ozellikle arkada bir oyun acikken sicaklik degeri 65-70leri bulabiliyor core #0 cekirdeginin. diger cekirdekler de 50-60 derece civarlarinda oluyor. bunun baska bir nedeni olabilir mi? islemci ile fan arasindaki macunun silinmesinin ne derece etkisi vardir bunda? 500 watt cooler-master kasam var. sistemin diger ozellikleri de soyle: hd 4890 ekran karti, 4 gb ddr2 800 mhz ram. iyi bir sogutucu ile termal macun alip islemciyi 3.4 3.6 ghz hizlarinda calistirabilmem mumkun mu? her sey icin tekrar tesekkurler.
Öncelikle şunu söyleyeyim; "overclock"un bir standardı yoktur. Aynı model işlemcide biri uçurur işlemciyi, bir başkası düşük oranlarda kalabilir. Çünkü % 1'lik de % 50'lik de "overclock" standart dışıdır. Stok fanla ve yetersiz güç ünitesiyle "overclock" yapmak ise pek akıllıca değil, ki sizin hem stok soğutucu hem de güç üniteniz sisteme ucu ucuna yetiyor. Dolayısıyla pek kalkışmayın o işe. Üstelik işlemciniz "overclock"a ihtiyaç duymayacak derecede güçlü bir işlemci. Yine de mesela ben 3.8 GHz'e kadar çıkarabildim işlemcimi, daha fazlası için sanırım remler sebebiyle sorun yaşıyorum, tabi şu an normal değerlerinde kullanıyorum. Üstelik "overclock" yapacaksanız bunun hakkında da yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Tabi bir de 800 MHz remler size "overclock" için fazlaca hareket alanı bırakmayacaktır.

worm
03-01-2010, 00:59   |  #65  
OP Yeni Üye
33 mesaj

@süleyman
işlemci gayet hızlı bir işlemci.bundan yana kuşku yok.Zaten bundan dolayı bu işlemciyi seçtim.Seçmeden önce de çok araştırdım. Everstte performans testlerinden gayet iyi puanlar alıyorum P4 işlemcime göre.Hatta şöyle söyliyeyim 5-6 katı fazla değerler alıyor.Fakat benim demek istediğim genel kullanımda hiçbir bir fark göremedim.Hatta genel kullanımda Eski P4 işlemcim daha hızlıydı diyebilirim.
Daha yavaşmış gibi bir izlenim var sanki bu işlemci ile.Yani sürücünün tepkilerine geç tepki veren,geç hızlanan ama hızlandıktan sonra da gayet hızlı olan bir araba gibi diyebilirim.
Program açılışları vs. sanki diğer P4 işlemcim ile daha hızlı gibiydi.
Yani n biliyim en basit windows un açılışının da bir nebze olsun hızlanması gerekirdi.Ama windows açılışında hiçbir hızlanma vs. göemedim.
Yani bilmem anlatabiliyor muyum.
Sistem özelliklerim ise Q9550 E0 Revision işlemci
P43-ES3G gigabyte anakart
Corsair XMS2 800 MHz 2 GB Tek modül DDR2 RAM
Samsung 500 GB 16MB cache F1 series HDD
Sapphire X300 ekran kartı.
Frisby 450 Watt PSU

Son Düzenleme: worm ~ 03 Ocak 2010 01:10
PcMaKeR
03-01-2010, 10:01   |  #66  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

onu bilmem de xp kullanıyorsan kurtul o işletim sisteminden çünkü çoklu çekirdekli işlemcilerde xp performans kaybediyor...

escape
03-01-2010, 10:17   |  #67  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

xp'den kurtulacakta ne kullanacak, bende hala xp kullanıyorumda ondan sordum ve benim işlemcide Q6600

PcMaKeR
03-01-2010, 10:49   |  #68  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: escape  
xp'den kurtulacakta ne kullanacak, bende hala xp kullanıyorumda ondan sordum ve benim işlemcide
sen o makinaya windows 7 kurup o işlemcinin hakkını verdin mi hiç.
xp de tek çekirdeğe yüklenilir çoğunlukla ve gereksiz yere diğer çekirdekler güç harcar.

windows vistada ve windows 7 de öyle bir durum yok mimarileri yüzünden bir işlem diğer çekirdeklere de dağıtılır!

Süleyman.
03-01-2010, 15:48   |  #69  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
@süleyman
işlemci gayet hızlı bir işlemci.bundan yana kuşku yok.Zaten bundan dolayı bu işlemciyi seçtim.Seçmeden önce de çok araştırdım. Everstte performans testlerinden gayet iyi puanlar alıyorum P4 işlemcime göre.Hatta şöyle söyliyeyim 5-6 katı fazla değerler alıyor.Fakat benim demek istediğim genel kullanımda hiçbir bir fark göremedim.Hatta genel kullanımda Eski P4 işlemcim daha hızlıydı diyebilirim.
Daha yavaşmış gibi bir izlenim var sanki bu işlemci ile.Yani sürücünün tepkilerine geç tepki veren,geç hızlanan ama hızlandıktan sonra da gayet hızlı olan bir araba gibi diyebilirim.
Program açılışları vs. sanki diğer P4 işlemcim ile daha hızlı gibiydi.
Yani n biliyim en basit windows un açılışının da bir nebze olsun hızlanması gerekirdi.Ama windows açılışında hiçbir hızlanma vs. göemedim.
Yani bilmem anlatabiliyor muyum.
Sistem özelliklerim ise Q9550 E0 Revision işlemci
P43-ES3G gigabyte anakart
Corsair XMS2 800 MHz 2 GB Tek modül DDR2 RAM
Samsung 500 GB 16MB cache F1 series HDD
Sapphire X300 ekran kartı.
Frisby 450 Watt
Yavaş gibi gelmesinden tam olarak neyi kastediyorsunuz görmek lazım ama normal kullanımda zaten dramatik bir fark göremezsiniz. Ama P4 ile arasında çok ciddi fark vardır. Ayrıca Serdar'ın dediği gibi böyle güncel bir donanıma artık hurda olmuş bir işletim sistemi kurarak elbette tam istediğinizi alamayacaksınızdır. Çok çekirdeğin gücü sistem yük altındayken daha fazla gözle görülür. Buyrun:

https://www.chip.com.tr/forum/isl ... -bakis_t130190.html

worm
03-01-2010, 18:38   |  #70  
OP Yeni Üye
33 mesaj

evet windows 7 nin çoklu çekirdekleri xp den daha iyi kullandığını biliyorum.Ama Windows 7 çoklu çekirdek için optimize edilmemiş bir uygulamayı çoklu çekirdekli bir işlemci için uyarlayamaz.Uygulamanın da çoklu çekirdekli bir işlemci için optimize edilmiş olası gerekir ki Windows 7 de daha iyi kullanabilsin çekirdekleri.
Windows 7 yi de yükledim.Hem de 32-bit ve 64- bit sürümlerinin ikisini de yükleyip denedim. Değişen hiçbirşey yok diyebilirim.Yüklemeden önce ben de sizin gibi düşünmüştüm.Hatta işlemcimi 2 çekirdek gören xp den sonra direk windows 7 32-bit ile formatladım.Çekirdek sayısındaki problem düzeldi tabiki ama sanki yine istediğim performasnı elde edebilmiş değilim.Daha sonra Windows 7 64-bit sürümünü denedim. 64-bit uyumlu programlarla evet daha hızlı çalışıyor(örn. Photoshop CS4 64-bit sürümü gibi) tabii 64-bit in avantajını kullandığı için.Ama ondan da istediğim performansı alabilmiş değilim.Şimdi Windows xp kullanıyorum tekrardan.Şuan sorun yok.Windows 7 den daha hafif olduğu için xp ve biraz da ince ayar çektiğim için xp te şuan windows 7 den biraz daha iyi gibi geldi bana.Ama hangi işletim sistemi olursa olsun yine de istediğim performansı alamadım bu işlemciden.İşlemci kullanımına bakıyorum. Max %20-25 i geçmiyor ama bu işlemcinin özelliklerine bakarak kullanıcının isteklerine P4 e nazaran şimşek hızında cevap vermesi gerekirken bana GENEL KULLANIMDA daha kötüymüş gibi geldi.Bilemiyorum nası anlatabilirim ama  P4 işlemcim benim isteklerime hızla yanıt veriyordu.Ama tabi en basit 3-4 tane flash lı (misal chip in sayfası) internet sayfası açtığım zaman işlemci kullanımı %50 ye dayanıyordu.Bu işlemci ise aynı aynı şartlarda %10 u geçmiyo.Bu işlemci hızlı ama sanki biraz hantalmış gibi duruyo yani.

Süleyman.
04-01-2010, 14:29   |  #71  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
evet windows 7 nin çoklu çekirdekleri xp den daha iyi kullandığını biliyorum.Ama Windows 7 çoklu çekirdek için optimize edilmemiş bir uygulamayı çoklu çekirdekli bir işlemci için uyarlayamaz.Uygulamanın da çoklu çekirdekli bir işlemci için optimize edilmiş olası gerekir ki Windows 7 de daha iyi kullanabilsin çekirdekleri.
Windows 7 yi de yükledim.Hem de 32-bit ve 64- bit sürümlerinin ikisini de yükleyip denedim. Değişen hiçbirşey yok diyebilirim.Yüklemeden önce ben de sizin gibi düşünmüştüm.Hatta işlemcimi 2 çekirdek gören xp den sonra direk windows 7 32-bit ile formatladım.Çekirdek sayısındaki problem düzeldi tabiki ama sanki yine istediğim performasnı elde edebilmiş değilim.Daha sonra Windows 7 64-bit sürümünü denedim. 64-bit uyumlu programlarla evet daha hızlı çalışıyor(örn. Photoshop CS4 64-bit sürümü gibi) tabii 64-bit in avantajını kullandığı için.Ama ondan da istediğim performansı alabilmiş değilim.Şimdi Windows xp kullanıyorum tekrardan.Şuan sorun yok.Windows 7 den daha hafif olduğu için xp ve biraz da ince ayar çektiğim için xp te şuan windows 7 den biraz daha iyi gibi geldi bana.Ama hangi işletim sistemi olursa olsun yine de istediğim performansı alamadım bu işlemciden.İşlemci kullanımına bakıyorum. Max %20-25 i geçmiyor ama bu işlemcinin özelliklerine bakarak kullanıcının isteklerine P4 e nazaran şimşek hızında cevap vermesi gerekirken bana GENEL KULLANIMDA daha kötüymüş gibi geldi.Bilemiyorum nası anlatabilirim ama  P4 işlemcim benim isteklerime hızla yanıt veriyordu.Ama tabi en basit 3-4 tane flash lı (misal chip in sayfası) internet sayfası açtığım zaman işlemci kullanımı %50 ye dayanıyordu.Bu işlemci ise aynı aynı şartlarda %10 u geçmiyo.Bu işlemci hızlı ama sanki biraz hantalmış gibi duruyo yani.
İşlemcinizde bir sorun olduğunu sanmıyorum. Zaten sabit diskten çağırılan uygulamalarda, sabit diskin hızı darboğaza neden olacağı için diğerleriyle arasında fark göremezsiniz. İsterseniz "Everest" yazılımı ile ısıları kontrol edip sisteme "benchmark" uygulayabilirsiniz.