Radyo Server

ozy_92
23-04-2005, 12:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
380 mesaj

Radyo istasyonu

1. iyi bir internet baglantisi (mesela ADSL yada dual ISDN)
2. Full Duplex Seskarti.
3. Winamp Programi
4. Winamp programi icin DSP Plugin.
5. Shoutcast Server

1.internet bağlantısı minimum 256K ADSL olmalı ki bununla 56K'ye kadar ses yayını yapılabilir(Kesintisiz).

2.Ses kartı da tümleşik olabilir

3. Winamp programini indir! Agustos 2002'de winamp programinin 3'üncü versionu cikti ama bu version icin daha DSP Plugin olmadigi icin 2'inci versionunu indirmeni tavsiye ederim! Radyonu dinlemek isteyenlerde hangi version oldugu önemsiz tabiiki onlarda 3'üncü versionu olsada farketmez!

Winamp 2'inci versionu download linki: http://classic.winamp.com/download/

4. DSP Plugin indir! DSP Pluginin yardimiyla radyo islemini yapabiliyorsun! Bu Plugin Winamp ve Shoucast Server arsinda baglanti kurabilmen icin lazim!!

DSP Plugin indirme linki: http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml

Bu Plugini indirdikten sonra Winamp'i install yaptigin klasörün icinde Plugins diye bir klasör olacak onun icine install yapman gerekiyor, yani C:\Program Files\Winamp\Plugins

Dogru install edip etmedigini kontrol etmek icin Winamp programini ac ve butonuna bas! Sonra "Options" sec ve Optionstan "Preferences" sec! Simdi "Winamp Preferences" penceresi acilmis olmasi lazim! O pencerenin icinden "DSP/Effect"e bastiginda sag tarafta Nullsoft SHOUTcast Source DSP.... gibi bir yazi görmen gerek! Eger görebiliyorsan dogru install yapmissin demektir!

5. Shoutcast server install yapacaksin! Dedigim gibi Winampte kurdugun DSP Plugin bu kuracagin server ve Winamp arasinda baglanti kurmak icin lazim! Server ve yayin yapan Winamp'in ayni bilgisayarda olmasi farketmez!!

Shoutcast server indirme linki (Freeware): http://www.shoutcast.com/download/files.phtml

Serveri indirdikten sonra C:ProgrammeSHOUTcast klasörüne install et!
Install yaptiktan sonra baska detayli bir ayar yapmana gerek yok ama ben sana sonra önemli ayarlari genede kisaca bi anlatirim! Serveri "sc_serv_gui.exe"ye basip online yapabilirsin ve "Kill Server"e bastiginda Server tekrar offline olur!

Simdi test yayini yapabilmen icin hersey hazir!

Winamp programini ac ve DSP Plugin'i aktiflestir! Bu aktiflestirme islemini asagidaki gibi yapacaksin:

# butonuna bas ve Options sec, Optionstan Preferences ve Preferences'ten DSP/Effect ve sol taraftan Nullsoft SHOUTcast Source DSP v.1.8.2a [dsp_sc.dll ismine tikla! Plugin simdi yeni ufak bir pencerede acilacak! Winamp Preferences penceresini kapatabilirsin istersen!

Acilan DSP/Effect penceresinde Main, Output, Encoder ve Input noktalarini göreceksin:

Main Noktasindan Plugin'in serverle bagli olup olmadigini ve Audio sinyali olup olmadigini görüyorsun!

Output Noktasinda Connect'e bastiginda Plugin Servere baglanir! Eger Winamp ve Server ayni Bilgisayardaysa burada baska ayar yapmana gerek yok.

Encoder bölümünden Encoder tipini ve Encoder Ayarlarini (Encoder Settings) görüyorsun! Encoder Settings'den yayin yapmak istedigin Bit yüksekligini seciyorsun! bu bit konsunda biraz dikkatli olmani tavsiye ederim! Bit nekadar yüksek olursa ses kalitesi okadar iyi olur ama bit cok yüksek olursa yayina fazla kisi baglanamaz! Bit ayarini yüksek yaptiginda yayinini dinlemek isteyenin i-baglantisinin iyi olmasi lazim! yani 56 k modem ile yayini dinlemek isteyen kisi sende 32kbps ayarliysa yayinini dogru düzgün dinleyebilir! Yayinina baglanabilir kisi sayisi tabiiki senin baglantina bakar! Eger hangi bit yüksekligi sececegin hakkinda bir bilgin yoksa sana 24 kbps tavsiye ederim!!

Input bölümünden yayini Winamptenmi yoksa Seskartinin line-in'indenmi (mesela pc'ye müzik seti felan bagladiysan) yapmak istedigini seciyorsun!

Simdi gercekten yayina basliyoruz

Winamp programini ac ve bir playlist yap --> yani winamp'e istedigin sarkilari koy!
Simdi tekrar DSP Plugin'inine gir ve Input bölümünden Winamp (Recommended) sec"
Simdi serveri baslat! yani sc_serv_gui.exe'ye basarak! DIKKAT: SERVERI BASANGIC/PROGRAMLAR/SHOUTCAST üzerinden baslatma hata mesaji alirsin!
Serverinide actiktan sonra DSP Plugininine tekrar gir ve bu sefer Output bölümünden Connect'e tikla! Simdi Plugin penceresinde Sent ??? bytes diye bir yazi görmen lazim! ??? sayi oluyor ve durmadan yukariya dogru saymasi gerek! Eger bunu görüyorsan ozaman herseyi dogru yaptin demektir!

Simdi gelelim dinleyici toplamaya! Sitenin istedigin bir yerine asagidaki gibi gir link koyuyorsun (mesela bir block'un icine):

<a href="http://IPNUMARAN:8000/listen.pls">
Radyomuzu dinlemek icin tiklayiniz!</a>

Linke IP-Numarani eklemeyi unutma! Bu linke basan dinleyiciler otomatikmen senden listen.pls dosyasini indiriyorlar ve onlarin winamplari senin bilgisayarina baglaniyor! Eger Winamp kullanmiyorlarsa tabiiki Windows Media Player islerini görüyor!!

Son Düzenleme: ozy_92 ~ 23 Nisan 2005 12:16
yuci81
25-04-2005, 15:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
179 mesaj

abi bilgisayarlar arası bağlantıda bir sakatlık çıkmasın

Anduril
11-05-2005, 20:45   |  #3  
Taze Üye
16 mesaj

Abi bu win32 platformu için mi? Bana pek öyle gelmedi de.

Son Düzenleme: Anduril ~ 11 Mayıs 2005 20:46
ozy_92
16-10-2005, 17:32   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
380 mesaj

win 32 için geçerlidir

fancy
16-07-2006, 19:29   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

yp_add] yp.shoutcast.com gave error (nak)
[yp_add] yp.shoutcast.com gave extended error (Cannot see your station/computer (IP: 8X.2XX.1XX.X9:8000) from the Internet, disable Internet Sharing/NAT/firewall/ISP cache (Connection timed out))

hatasını veriyor. bu hatayı nasıl düzeltirim teşekkürler..

oguzo
03-08-2006, 18:26   |  #6  
Taze Üye
14 mesaj

dinamik ip'de bilgisayarı her açıp kapatışımızda yeni ip yi belirtmemiz gerekiyor.bunun bi çaresi yok mu?ipmizi sabitlemek gibi mesela
acil yardım lütfen

kapio
19-08-2006, 23:03   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Ben Sabahtandır uğraşıyorum ancak hala yayın yapamadım.Her şey tamam da beni karşı taraf nasıl dinleyecek.Bunun linki ne ben msn de linki karşı tarafa yollayacam ama bilmiyorum.Yardım bu konuda.

Sevgili oguzo IP ni sabitlemek için tek yapabileceğin şey sabit ip kullnmak ama o da parayla oluyo bildiğim kadarıyla.

Recep Baltaş
20-08-2006, 02:24   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Sabit ip telekomla ilgili ve ekstra para gerektirir.

kapio
20-08-2006, 16:48   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

Sevgili Mod'um SAbit ip konusunda gösterdiğin duyarlılığı benim soruma da gösterebilirmisin. Daha önce söylediğim gibi bilgisayarla ilgili her şey tamam ancak Karşıdan benim yaptığım yayını millet nasıl alacak.Açıklamalı yazıyı yaptım ama olmadı.Bu konuda yardım lütfen.

Recep Baltaş
21-08-2006, 01:42   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

radyo yaını konusu bilgimin olmadığı konulardan bir ve malesef bilgim olmadığı bir konuda ahkam kesmek bana yakışmaz diye düşünyorum...

Zaten bu konuda MOD ben değilim arkadaşlar..Modlar bilgi alanlarına göre dağıtıldı...

okyanus1987
27-08-2006, 10:40   |  #11  
Taze Üye
7 mesaj

Kardeş ben onu aylar önce kndi pc de denedim hiç bir şey olmadı radio kurulu gibi gösteriyor ama karşıdakine ses gitmiyor bence server bi işe yaramıyor ama belki bende yanlış yapmış olabilirim

farfisa
11-02-2007, 17:36   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

bırakın winampla uğraşmayı www.flatcast.com dan bir radyo hesabı alın baba gibi kaliteli  ve ip il uğraşmadan radyoyu bir domaine yönlendirin bu kadar ayrıca bu alan ücretsizdir

setuge
08-03-2007, 12:29   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar bu çalışıo gayet iyi  ama benim  sorum şu olacak.

3 tane radyo var  elimizde kendimize ait windows serverda var,  bundan bu  3 radyonun  yayınını nasıl yaparız  böyle bir döküman varmı acaba.  kısaca radyo server kurmak istiyoruz.

ozgur_v
09-03-2007, 05:09   |  #14  
Yıllanmış Üye
285 mesaj

Flatcast den daha kolay halledebilirsiniz radyo işini.

Son Düzenleme: ozgur_v ~ 09 Mart 2007 05:12
setuge
09-03-2007, 10:29   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

ilginize teşekkürler ama benim anlatmak istediğim  radyolarburada.com  da ki  gibi sunucu hazırlamaktı.  flatcast  işimizi görmez