Ram kaç gb yeterlidi, ve ne özellikleri olmalıdır?

wise
17-01-2011, 02:21   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
59 mesaj

Merhaba arkadaşlar.
      İşletim sistemine göre sizce ram kaç gb ve ne niteliklerde olmalı . Bu sadece işletim sistemine göre de değil ram ne niteliklere sahipse iyidir. Ayrıca insanlar ne kadar ramla ihya olur?
      Öncelikle bunlar benim görüşlerimdir. Siz istediğiniz görüşü bildirebilirsiniz bu bir sohbet sonuçta. Benim doğrusuyla yanlışıyla ister bu görüşlerime ve deneyimlerime, katılırısınız ve ek bilgiler beyan edersiniz. İster, bana katılmaz, sizce ne nesıl olmalıdır beyan eder ve yapıcı görüşlerinizi sunarısnız.
        Sohbeti ilk ben başlatayım.

Bir masaüstü bilgsayara kaç gb ram takmalıyız ki, makine iyi performans versin veya uçsun.
      Öncelikle, kurduğunuz sisteme göre ram gereksinimi değişmekte. 32 bir sistem ne olursa olsun. 3 gb'nin biraz üzeri sınırıdır ve dahasını taksanız da makine görmmez. Bir işe yaramaz yani. O zaman şöyle yapmalıyız.
anakartımızın 3-4 gb 2 slot ramda desteklediği  en yüksek bellek hızındaki ramları almalıyız. Bu ramlar olduğu zaman sistem en iyi performansıyla çalışır. Ramlardan tam performans fadalanırsınız. Anakarlarımızın üretici firmalarını sitelrinden bakabilirsiniz. Anakar kaç gb ram destekliyor. Kaç kanllı destekliyor. Bellek hızı olarak kaç gb ramda verim verebiliyor. En iyi seçimi bu verilere dayanarak yaparsınız. Diyelimki anakart 1066mhz de 3 kanallı rama destek sunarken 1600mhz ramda 2 kanallı 4 gb destek veriyor o zaman 32bitteyse 4gb olanı alacağız.

Gelelim 64bit sistemlere. 4 çekirdekli 64bit işlemciniz var. Tabii ki, 64bit işletim sistemi kurmanız daha mantıklı. 64bit sistemler işletim sistemi de öyle olunca, anakartın destekediği en yüksek ram miktarını görür. Diyelim ki anakartınız 16 gb 4 slot ve her slota 1600mhz 4gb tek modül takabilirsiniz. Bunun hepsini görür. Hepsini de kullnırsınız. ANcak fazla ramı kullanamazsınız. Şu an için çalışan programın mb değerince ram er ve onu önbelleğe alır. Ram miktarı fazla ounca da isistem hızlanmaz. Sİstem CPU ve veriy yolu farkı ile hızlanır. İkisi iyiyse bir de 6 gb ramın varsa, tabii bu ramların işlemcinin hızıyla doğru orantılı olmalıdır.
      Anakartınız tek modülde 4gb destekler ancak. Bellek performansında sıkıntılar olur genelde yeni nesil anakartlar bu sorunu yendiler. 2+2+2gb desteklediği en yüksek bellek hızı performansını veren, voltajı düşük, bellek gecikmesi en düşük ve fiyatı da işinize geleni almalısınız. Tabii soğutucusu da iyi olmalı.

Kısaca şöyle, 32bit sistemde anakartın desteklediği en yüksek bellek hızı performansına sahip 2+2 4 gb ram yeterli hatta fazla bile.
     64bitte de 2+2+2 6gb yine anakartın en yüksek desteklediği bellek hızı performansına sahip ramlar olmalıdır. Oyun, program, işletim sistemi gereksimleri vb rama gerk duyan işlerinizi en iyi şekilde yaparsınız.

Kendimden örnek vereyim. Makinem şu önce onu vereyim.
       Anakart ex58-ud3r rev1,7 gigabyte
       İ7 2,66 ghz
       10 gb 4+4+2 1600mhz 8gb + 1066 mhz 2 gb ramlar var
       Gtx 460 sonic platinium palit ekran kartı
       NZXT tempes avo kasa gerisi önemli değil

Sizce ben 10 gb ramın tamamını kullanabiliyor muyum? Hayır. Bizzat denedim.
      Anakartımın destekediği 4gb tek modül 4+4 1600mhz idi, ucuz olduğu için aldım. oysa 2+2+2+ 2000mhz destekliyordu. Neyse,
      10 gb ramı sevinçle taktım Atım yaptın 3 gb 6 saniyede bitti taşıma 2 ayrı 1tb 32mb ön bellekli diskler arasında. 1gb saniye dedi sonra 300mb saniyede bitti. İnamadım bir deneme daha yaptım.
      Bu sefer 17 gb atım yaptım. 3 dk sürdü. Bunun sebebini ben şöyle anlatayım işlemcim iyi, veri yolu nisbbeten iyi, ramlar da iyi ve yeterinden fazla. Neden fazla?
      Denemelerim sıkıştırma yaparak sürdü. 3gb oyunu sade dat ve belge ağırlıklı dosyalardan oluşan bir oyundu. En hızlıda 22 saniye, bir üzeri 35 saniye bir üzeri, 1 dk, normalde 1,5 dk, iyide 1,55dk, üst seviye, 2,2 dk, en iyide 2,5 dk. çok iyi.
      Neyse geçelim.
      Sonra ramların 2 gb'sini çıkarttım. performansda değişme olmadı. Anlayacağınız gibi tekrar yaptım testleri.
      Sonra da artından 3. slottaki 4gb ramı çektim tekrar denedim Performans azaldı. Şöyle oldu.
      3 gb taşıma. 30 saniye, rar yapmada da %30 kötüleşme. gerisini siz hesaplayın.

Sonra 2 gb olanı taktım sıkı durun performans eskisinin aynısıydı. Bende şunu çıkarttım bu testimden 64bit sistemlerde 6 gb 1600mhz ram yeterli hatta çok çok iyi.
      Sizi fazlasını isteyin diye programlayan satıcı firmalar ve bazı forumlrda yazanlara derim ki,
      İşlemcilerde 2ghz üzerini full,
      ramlarda da 6 gb üzerini tamamen kullanamayız. Boşa milleti tüketime sevk etmeyin. Anakartlara bir şey diyemem en iyisin alın derim. Anakart omurgadır. Oyun adamıysanız Ekran kartını da iyi alın ama en iyisini değil. Zira Şu anki oyunlar çıkan kartlara çok küçük kalıyor. Gtx400 ve hd5000 serisi ekran kartları en ideali ve hatta onlar bile çok çok fazla.

Neyse ramı gecikme süresi az, mhz'si fazla, bellek 6gb ve 4gb, voltajı düşük alın.

Siz de fikirlerinizi yazın arkadaşlar. AMa yanlışlarımı alaycı bir şekkilde yüzümevurarak değil lütfen.

ElEaNoR
17-01-2011, 03:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
514 mesaj

2400 Mhz ram'de taksan işlemci 1333 Mhz'de haberleşir daima... boşa para vermeye gerek yok.

asdfgfb
27-06-2012, 12:07   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

abi şu özellikteki bilgisayar iyi mi peki;

intel core i5-2450m CPU 2.50 ghz(turbo boostla 3,1)

64bit 4gb ram

640gb sabit disk

nvidia geforce gt525m CUDA (1gb)

anarxia
27-06-2012, 13:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 41
663 mesaj

özet geç.

tuyogis
03-09-2013, 23:03   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

haklısın. bende i5 işlemci 8 gb ram ve ssd var. o kadar zorlamama rağmen 6 gb ı geçtiğini çok nadir gördüm.

ama hız için ssd kadar etkilisini görmedim. 2 dakikada açılan aynı notebook 15 saniyede açılıyor. şok oldum. ram miş bilmem neymiş 2. planda kalıyor.