Ram mi bozuk yoksa yuvaları mı

Sadık Barkın
31-01-2018, 06:25   |  #1  
Sadık Barkın avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Benim biraz karışık bir sorum olacak. Anakartımda 4 tane ram yuvası var. elimdede 3 tane ram var. 2 tane ram in kaç mhz olduğu belli değil.Diğer ram i yeni aldım 1600 mhz. Eski ramlar daha önce aynı anakartta kullanılmıştı.

Yeni aldığım ram i 1. yuvaya yerleştirdiğimde bilgisayar açılıyor sorun yok. Diğer 2 ram i 1. yuvaya taktığımda ise hiç açılmıyor.

1. yuvada çalışan ram i diğer yuvalarda denediğimde de bilgisayar açılmıyor. Anakartı aldığımdan beri 4. ram yuvasını hiç kullanmadım. 1. yuvada çalışan ram 4. yuvadada çalışmıyor.

Pc nin ram ini artırmak istiyorum. Ama gidip yeni bir ram alıp parayı boşa harcamaktan korkuyorum. Ne yapmalıyım? Çıkar yol gösterebilir misiniz?

yeni aldığım ram http://www.vatanbilgisayar.com/c ... cl8-15v-pc-ram.html  

anakart özellikleri : 

Son Düzenleme: Sadık Barkın ~ 31 Ocak 2018 06:40 Neden:
excel_mustafa
31-01-2018, 16:41   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

-ramların slota giren kısımlarını silgiyle sil.slotların için havayla temizle (elektrik süpürgesi olabilir).

-diğer ramları birer birer çalıştırarak frekans ve cl değerlerini öğren.speccy programı kullan.

-eğer slotlar 2 farklı renkteyse (2 mavi, 2 kırmızı) aynı olanları aynı renk slotlara takarak dene.

-bios u sıfırlayarak çalıştırmayı dene.

Sadık Barkın
31-01-2018, 18:30   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Vallahi nasıl düzelttim bilmiyorum  .. silgi ile sildim sadece eski ram in birini.. aynı renkte olan yere taktım . başta açılmadı pc . sonra rami cıkattım tekrar taktım. ama bu sefer üstündeki kilit anahtarını kilitlemeden taktım . açıldı pc. hiç masraf yapmadan çözdüm işi. Teşekkür ederim :)