ramdan yeme ve directx sorusu

okfbgnc
20-12-2008, 16:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj

arkadaşlar benim laptopumda nvidia9300m gs var.çok iyi bir ekran kartı değil ama vista yüklüyken biraz daha iyiydi sanki fifa oynarken donma pek olmuyordu ama xp ye geçince biraz performans düşüşü oldu daha düşük çözünürlükte oynamama rağmen arasıra donmalar oluyor.acaba bu ekran kartının ramdan yemesi için birşey mi yüklemeliyim xp ye geçtiğim için.çünkü 256 harici benimki gerçi şu anda xp de 512 yazıyor onuda anlamış değilim.birde directx 9 destekli bir oyunu directx 10 yüklü bir bilgisayarda oynarsak hız konusunda bir artış görürmüyüz?bunu şu sebepten soruyorum xp nin dx10 desteği yok şuanda vistada var ama.acaba bende vistadayken ekran kartından daha iyi performans almamın sebebi dx 10 olabilir mi?eğer öyleyse vistaya geri döneceğim çünkü.

SAİNT
20-12-2008, 17:19   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

dx10 tam tersi dx9 daha ğırdır ve grafikler 3 boyutlu daha nettir daha fazla özelliğe ihtiyaç duyar steam işlemci buna benzer özellikler yani yeni üst düzey ekran kartlarında verim sağlar eğer kartınızda kendinden orjinal olarak paylaşımlı bellek varsa vista yada xp farketmeden ram'den çalar ama vistada kartın paylaşımsız ekran kartın olsa dahil kendi ayırmış olduğu belleği karta aktarır ram'dan alarak. senin sorun başka bişey olmalı yüklemlerde bi sıkıntı olmuş olabilir. xp daha fazla performans alırsın.

okfbgnc
20-12-2008, 21:04   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj

belkide sürücüm güncel değildir çünkü bazı yerleren baktığımdan sürücümün güncel olmadığını söylüyor nvidia laptopların ekran kartları için sürücü güncellemelerini çok nadir apıyormuş diye duydum ama birkaç yerde nvidianın yerine güncel sürücüler yayınlanıyormuş ben bir onu araştırayım ozaman bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

Son Düzenleme: okfbgnc ~ 20 Aralık 2008 21:05