RAT: Uzaktan Erişim Truva Atları vekorunma yolları

samsat86
20-12-2008, 23:04   |  #1  
samsat86 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
307 mesaj

RAT nedir?
Uzaktan Erişim Truva Atları (RAT), dolandırıcıların bilgisayarınızı Internet bağlantınız üzerinden denetlemesine olanak tanıyan kötü amaçlı yazılım programlarıdır. RAT, bir dolandırıcının bilgisayarınızdaki dosya ve işlevleri görmesine ve değiştirmesine, etkinliklerinizi izlemesine ve kaydetmesine, başka bilgisayarlara saldırmak için bilgisayarınızı kullanmasına olanak tanıyabilir. Ayrıca RAT, dolandırıcıların bu işlemleri sizin bilginiz olmadan gerçekleştirmesini sağlar.

RAt ne yapabilir?
•       
Sizi dolandırıcılık suçlarıyla yüz yüze bırakabilir. Bazı RAT programları, bilgisayarınızın sahte bir Web sitesini gerçekte güvendiğiniz bir Web sitesi (çevrimiçi bir banka sitesi gibi) olduğunu düşünmesine neden olabilir. Sahte siteye girdiğiniz parolalar ve diğer bilgiler, paranızı veya kimliğinizi çalmak için kullanılabilir.
•       
Dosyalarınızı bulabilir ve onları görüntüleyebilir, kopyalayabilir, değiştirebilir veya silebilir. RAT'lar, bunu bir kereliğine veya bilgisayarınızı her başlattığınızda bu görevleri gerçekleştirebilecek biçimde programlanabilir.
•       
Yazdıklarınızı kaydedebilir ve bu bilgileri başka bir bilgisayara gönderebilir. Dolandırıcılar bu bilgileri özel yazılımlar aracılığıyla işleyerek, bilgisayarınızda yazdığınız kullanıcı adlarını ve parolaları bulmaya çalışır.
•       
Bilgisayarınıza bağladığınız aygıtlardan video ve ses öğeleri yakalayabilir, bu medyayı dosya olarak kaydedebilir ve daha sonra da dolandırıcıların bilgisayarına gönderebilir.
•       
Bilgisayarınızdaki bir programı, işlemi veya bağlantıyı çalıştırabilir veya sonlandırabilir.
•       
Ekranda can sıkıcı veya kötü amaçlı Web sitelerine bağlanmaya ikna etmeye çalışan açılır pencereler oluşturabilir.
•       
Diğer bilgisayarlara saldırabilir. Bazı RAT'lar, dolandırıcıların gönderdikleri iletilerle sunucuda yük oluşturma veya virüs ve casus yazılımları yayma gibi görevleri gerçekleştirmek için denetim altında tuttukları çok sayıda bilgisayar olan "hortlak ordular" oluşturmak amacıyla kullanılır.

Ratlardan nasıl Korunurum?

Çevrimiçiyken güvenli iletişim kurun.
Tanınmış şirketlerin güvenilir yazılımlarını kullanın
Bilgisayarınızı güncel tutun.
Güncel güvenlik yazılımları kullanın ve güncel kalmalarını sağlayın

bu kadar.....

Banned
20-12-2008, 23:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

bazılarının aklı ancak bu tür hırsızlık işlerine eriyor işte ne yazık ki.

samsat86
20-12-2008, 23:12   |  #3  
samsat86 avatarı
OP Yıllanmış Üye
307 mesaj

bana mı diyorsunuz?????

Banned
20-12-2008, 23:15   |  #4  
Banlandı
5,024 mesaj

bu tür zararlıları üretenlere demiştim aslında sana demedim bu yazın içinde seni tebrik ederim faydalı olmuş.

samsat86
20-12-2008, 23:20   |  #5  
samsat86 avatarı
OP Yıllanmış Üye
307 mesaj

tşkler...okuduğum güzel şeyleri paylaşmayı seviyorum...herkes faydalansın demi....:):)

Banned
20-12-2008, 23:24   |  #6  
Banlandı
5,024 mesaj

kesinlikle bu konuları bilmeyen ya da bilgisayar işinde yeni olan herkes bu yazıları okumalı paylaşımın için teşekkürler.