rdram i değiştirmek istiyorum

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
blackman
06-02-2004, 03:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

p4 1.7
128 mb rd ram
MSI i850 anakartım var.
işletim sistemim xp.
bazen bellek yetersiz mesajı alıyorum.Anakartımı değiştirmeden dd ram'e geçebilir miyim?
ne tavsiye edersiniz.teşekkürler.

hasanyasin
06-02-2004, 06:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Merhabalar muhterem,
Güzel XP bellek yetersiz derken RAM'i değil RAM+SWAP ikilisinin oluşturduğu takımı kastediyor. Lakin bana da sorarsanız, bu 128MB XP'nin yakınmasını hakedecek derecede düşük doğrusu. E, ne de olsa asgari ücret bile oldukça hızla artmaya başladı bu ülkede artık; koskoca XP'nin de biraz ZAM [ya da RAM] istemesi doğaldır değil mi..?

XP için 256MB minimum bir standart. 512MB tavsiye olunur tabii, söyleyeyim ayriyetten. Anakartı değiştirmeden DDR'a geçmektense, eldeki 128MB'ı da atmadan, RD'de kalmak daha fazla 'performans' getirecektir inanın. En azından, sizin şu ana kadar neredeyse her işleminizin SWAP üzerinde, yani HARDDISK'te yapıldığını da göz önüne alarak, bir şekilde 256MB RAM'e geçmek dünyaya bakışınızı değiştirmeye yeter diye düşünüyorum...

XP'de SWAP dedim ve açıklamaya çalışayım azıcık ucundan... Modern işletim sistemleri[98,95 hepsi dahil bu kavrama], "bellek dediğin RAM'den ibarettir kardeşim, ben anlamam gerisini!" demiyor ve BELLEK olarak sadece RAM'le yetinmiyor çok şükür. Bu işlerim sistemleri, RAM'le birlikte HARDDISK'i de kullanmaktan geri durmuyorlar. Harddisk'te bellek vazifesi gören bu bölüme [ya da dosyaya] da SWAP diyor geçiveriyoruz işte...

SWAP boyutuyla ilgili ayarlama yapabiliriz istersek:
Bilgisayarım [My Computer] simgesine sağ tıklamanın hemen arkasından vuku bulan menü açılma olayına seyirci kalmıyor ve orada mevcut Özellikler [Properties] adlı satıra tıklıyoruz en kibar bir biçimde. Karşımıza bir pencere geliyor ki ne pencere. Sanki o pencereden XP'yle konuşabiliriz... O pencerede Gelişmiş [Advanced] adında, XP'yle tanışıklığı iyi olanlara yönelik bir sayfa olacaktır. Biz de o sayfaya geçiyor ve XP'yi uzun zamandır tanıyormuş gibi davranmaya devam ediyoruz. Performans [Performance] bölümündeki Ayarlar [Settings] bölümüne giriyoruz ve gene uzmanlara ayrılmış sayfaya geçiyoruz hemencecik. En altta Virtual Memory diye bir bölüm var. İsterseniz buradan SWAP'le ilgili değişikler zuhura gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparak 'bellek yetersiz' mesajından kurtulabilirsiniz lakin, zatı naçizaneme soracak olursanız, bir zahmet bilgisayarcıya gidip, iyi marka ve taze olanından, en az bir 128'lik alın derim. Buna değecektir.

Yeni RAM alırken eskisini de üzmeyecek şekilde davranmak, uyum sorunları olmadan kardeş kardeş yaşayabilmelerini sağlayabilmeyi önemsemek gerekiyor.

Kalın sağlıcakla... Haa unutmadan, kartınız DDR'lara ne kadar misafirperver davranır bilemeyeceğim. Azıcık beklerseniz CYRUS dostum hepimizi bu konuda aydınlatacaktır emin olun...

Son Düzenleme: hasanyasin ~ 06 Şubat 2004 06:41
magunes117
06-02-2004, 10:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

Cyrus bugün hastaymış da yerine beni yolladı.Gülümseme

Arkadaşım dediğin olay mümkün değildir.Anakartını değiştirmen gerek. Ancak hasanyasin'in dediği gibi rd-ram gayet hızlıdır. 256MB ya da fazlası sistemini rahatlatır.Ancak bulabilirsen bile rd-ramler biraz pahalı gelebilir.

CYRUS THE VIRUS
06-02-2004, 14:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

Ahahaha Kahkaha Yokluğumu aratmamışsın magunes117.

magunes117
07-02-2004, 10:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

Cyrus daha yurtiçinde ve yurtdışında sana rastlamadığım forum yok. "Maşallah!" diyoruz.

CYRUS THE VIRUS
07-02-2004, 13:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

Yetişebildiğimiz kadar... Kahkaha