ReadyBoost ile Flash Diskiniz RAM e dönüştürün

Kapalı Hesap (130880)
23-06-2009, 15:56   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,418 mesaj

ReadyBoost ile Flash Diskiniz RAM e dönüştürün ;
microsoft yeni işetin sistemi vistada getirdiği SuperFetch uygulamsına destek olmak amacıyla ReadyBoost uygulamasını geliştirdi.
Bu uygulama ile RAM ihtiyacınızı USB belleklerden karşılayabilirsiniz. bunun için usb flashdiskinizi pc nize taktığınızda çıkan menüden "SpeedupMy System" komutunu tıklayın ve ReadyBoost özelliğini aktive edin. Bu özellik aktive edildikten  sonra  hem SuperFetch özelliğini kullanmak için RAM alanı açılmış olacak hemde ihtiyacınızı çok daha düşük maliyetle çözmüş olacaksınız.

Toxic
23-06-2009, 16:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

biliyoruz zaten bunu

DaRWeLL
23-06-2009, 16:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

daha ayrıntılı bilgi burda: https://www.chip.com.tr/forum/ReadyBoost_t108806.html

DaRWeLL
23-06-2009, 18:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj
aviation
olum sen gerizekalımısın embesilmisin.sizin gibi cahiller yüzünden burda kaç kişinin pc'si çöktü, anakartı ekran kartı rami vs.si yandı biliyomusun.bişeyi tam olarak bilmeden konu açmayın ve bildiğiniz herşeyi yazın.öyle 2 laf edip geçmeyin.yazıyosunuz, adamın pc çöküyo, bilmemnesi yanıyo, sizin bi sorumluluğunuz olmuyo.bi işi yapçaksanız adam gibi yapın.
Şimdi.Gelelim konuya.Bunu denemeyin.Kimse denemesin.Ama konuyu açan gibi gerizekalılar denesin o başka.Bunu yaptığınızda Windows, sistem belleğindeki verilerin bi kısmını flash belleğinize atıyo (geçici olarak).Eğer o attığı verilere sisteminizin çalışması için gerekli olan bir veriyi eklerse yanlışlıkla (ki ekleyebiliyo) o veri veya dosyalar ramden çıkıp flash belleğe gidiyo.sonra siz pc'yi kapatıyonuz.flash belleği çıkarıyonuz.flash belleğin güç bağlantısı kesildiği anda içindeki tüm ReadyBoost verileri silinir.SOnra pc'yi açmaya kalktınız, karşınıza bi hata verdi.Sisteminizin çalışması için bilmemne dosyası/dosyaları bulunamamaktadır.Sonra tak, pc kapandı.Her açılışta bu oluyo.Pc açılmıyo.Peki neden?Çünkü ramde bulunması gereken sistem verileri sizin flash belleğinize atıldı.Flash bellekteki verilere noldu?Flashı pc'den çıkarttığınız gibi veya pc'yi kapattığınız gibi silindi.Silinen veriler nerde?Hiçbiyerde.Şimdi siz o verileri pc'nin ramine nası yerleştirebilceksiniz?Hiç bi şekilde.Peki şimdi napmak gerekiyo?Hadi bakalım yetkili servise.Yetkili servisten size gelen cevap ne?Pc'nin bozulması sizden kaynaklanan bir sorun olduğu için (kullanıcı hatası) garanti kapsamı dışındadır.Garanti kapsamı dışında ya, tamir ücreti 100 liraysa olur 250 lira.Bunun yanında stres+1 ay pc'siz kalma.
Hadi bakalım sayın "akşamüstü", öde bakalım şimdi 250 lirayı+stres ve pc'yi 1 ay kullanamama olarak 200 lira tazminat=450 lirayı.Böyle bi durumla karşılaştığında bunu senden duyup yapanlar ödicekmisin bu fiyatı?Ödemiceksen bişeyi tam olarak öğrenmeden konu açma.Yada tam olarak biliyosan herşeyi yazmaktan kaçma.Bu inşaatlarda eksik malzeme kullanmaya benzer.
Ha ama sen diyosan ben bu 450 lirayı öderim, o zaman konu açmaya devam et.Ama adamın HP Pavilion Dv5 1150 marka modelli pc'si komple giderse sadece pc için ödiceğin masraf 2000 lira olur.Buna ek olarak adamın pc'sindeki dosyalar vs vs vs vs.....
bu ne böyle ya??

tepkimi bu??Beğenmedim

yazık..

Kapalı Hesap (130880)
23-06-2009, 18:46   |  #5  
OP Kapalı Hesap
1,418 mesaj
aviation
olum sen gerizekalımısın embesilmisin.sizin gibi cahiller yüzünden burda kaç kişinin pc'si çöktü, anakartı ekran kartı rami vs.si yandı biliyomusun.bişeyi tam olarak bilmeden konu açmayın ve bildiğiniz herşeyi yazın.öyle 2 laf edip geçmeyin.yazıyosunuz, adamın pc çöküyo, bilmemnesi yanıyo, sizin bi sorumluluğunuz olmuyo.bi işi yapçaksanız adam gibi yapın.
Şimdi.Gelelim konuya.Bunu denemeyin.Kimse denemesin.Ama konuyu açan gibi gerizekalılar denesin o başka.Bunu yaptığınızda Windows, sistem belleğindeki verilerin bi kısmını flash belleğinize atıyo (geçici olarak).Eğer o attığı verilere sisteminizin çalışması için gerekli olan bir veriyi eklerse yanlışlıkla (ki ekleyebiliyo) o veri veya dosyalar ramden çıkıp flash belleğe gidiyo.sonra siz pc'yi kapatıyonuz.flash belleği çıkarıyonuz.flash belleğin güç bağlantısı kesildiği anda içindeki tüm ReadyBoost verileri silinir.SOnra pc'yi açmaya kalktınız, karşınıza bi hata verdi.Sisteminizin çalışması için bilmemne dosyası/dosyaları bulunamamaktadır.Sonra tak, pc kapandı.Her açılışta bu oluyo.Pc açılmıyo.Peki neden?Çünkü ramde bulunması gereken sistem verileri sizin flash belleğinize atıldı.Flash bellekteki verilere noldu?Flashı pc'den çıkarttığınız gibi veya pc'yi kapattığınız gibi silindi.Silinen veriler nerde?Hiçbiyerde.Şimdi siz o verileri pc'nin ramine nası yerleştirebilceksiniz?Hiç bi şekilde.Peki şimdi napmak gerekiyo?Hadi bakalım yetkili servise.Yetkili servisten size gelen cevap ne?Pc'nin bozulması sizden kaynaklanan bir sorun olduğu için (kullanıcı hatası) garanti kapsamı dışındadır.Garanti kapsamı dışında ya, tamir ücreti 100 liraysa olur 250 lira.Bunun yanında stres+1 ay pc'siz kalma.
Hadi bakalım sayın "akşamüstü", öde bakalım şimdi 250 lirayı+stres ve pc'yi 1 ay kullanamama olarak 200 lira tazminat=450 lirayı.Böyle bi durumla karşılaştığında bunu senden duyup yapanlar ödicekmisin bu fiyatı?Ödemiceksen bişeyi tam olarak öğrenmeden konu açma.Yada tam olarak biliyosan herşeyi yazmaktan kaçma.Bu inşaatlarda eksik malzeme kullanmaya benzer.
Ha ama sen diyosan ben bu 450 lirayı öderim, o zaman konu açmaya devam et.Ama adamın HP Pavilion Dv5 1150 marka modelli pc'si komple giderse sadece pc için ödiceğin masraf 2000 lira olur.Buna ek olarak adamın pc'sindeki dosyalar vs vs vs vs.....
kelimelerine biraz dikkat et terbiyesizlik yapma KızgınKızgın geri zekalı filan da deilim cahil hiç deilim onların pc lerinide ben çökertmiyorum bilmedikleri şeyleri yapmasınlar üzerinde biraz araştırma yapsınlar ne olduğunu öğrendikten sonra yapsınlar ben kimseyi zorlamıyorum bu uygulamayı yapsınlar diyeKızgınKızgınKızgın

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (130880) ~ 23 Haziran 2009 20:52
Erhan Tiryakioğlu
23-06-2009, 19:13   |  #6  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj
aviation
ASIL CAHİL SENSİN HERKESE TERBİYESİZ SÖZLER SÖLEME LÜTFEN MİCROSOFTUN ZATEN READYBOOST ÖZELLİĞİNİ HERKEZ BİLİYOR VE UYGULUYOR ŞAHSEN YAKLAŞIK 5 AYDIR UYGULUYORUM BÖYLECE 4GB OLUOR RAM HİÇBİRŞEY OLMADI VE KESİNLİKLE OLMAZZZZZZ HEM ZATEN ZORLAMA YOK ZATEN ORJİNAL WİNDOWS VİSTA KULLANANLARIN HEPSİBİLİR SENİ KINIYORUM LÜTFEN CHİPTE BÖLE KONUSMA...
YaZIK...BeğenmedimBeğenmedimKızgınZonkBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim!!!!!!!!!!!!BeğenmedimBeğenmedim!!!!!!BeğenmedimBeğenmedim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim!!!!!!!!!!!!ZonkZonkZonkZonkZonkZonkZonkŞok olmuşŞok olmuşŞok olmuşŞok olmuşŞok olmuşSinirliSinirliSinirliSinirliSinirliSinirliSinirliKızgınKızgınKızgınKızgınKızgınKızgınBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim

Son Düzenleme: Erhan Tiryakioğlu ~ 23 Haziran 2009 19:16
KartalKaan
08-04-2012, 16:40   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

Herkes birbirine cahil diyor, ben de o gruba katılayım (Google'dan gelenler okusun.).
Ney_zen : ReadyBoost, flash belleği RAM gibi kullanmaz. Bazı kaynaklarda da gördüğüm, inandırıcı bir örnek veriyorum : Ram'i bilgisayar açıkken çıkarınca bilgisayar çalışır mı? Hayır. Peki ReadyBoost ile kullanılan bir flashı çıkardığınızda çalışmaya devam eder mi? Evet.
aviation:
1)"Eğer o attığı verilere sisteminizin çalışması için gerekli olan bir veriyi eklerse yanlışlıkla (ki ekleyebiliyo) o veri veya dosyalar ramden çıkıp flash belleğe gidiyo." Hayır, sadece bir kopyaları flasha alınıyor. Ayrıca sistem dosyaları ramde durmaz, sadece Superfetch gibi teknolojiler sık erişilen dataların bir kopyasını rame alır. Sistem kapatılınca da ramdeki tüm bilgiler silinir zaten (ramlerin yapısı gereği).
2)"flash belleğin güç bağlantısı kesildiği anda içindeki tüm ReadyBoost verileri silinir." Hayır, flash belleklerin yapısı gereği veri saklaması için ramlerden farklı olarak elektrik gerekmez.
3)Bu dediklerin gerçek olsaydı ReadyBoost kullanan bir bilgisayarın ömrünün flasha önemli bir sistem dosyası atılıncaya ve bilgisayar kapatılıncaya kadar olması gerekirdi, Microsoft bu kadar tehlikeli bir özellik yapar mı sence?