Realtek yüklememe rağmen ses gelmiyor

OsmanTunc43
05-07-2019, 15:45   |  #1  
OsmanTunc43 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
23 mesaj

Merhaba öncelikle sorunu nasıl yaşadıgımı anlatayım.

W10 Pro 64 bit kullanıyordum ekran kartımın yanması durumunda bilgisayarımı onboard olarak çalıştırdım yaklaşık 2-3 hafta kadar daha sonra ekran kartım garantiden geldikten sonra çözünürlük problemi yaşadım mönitörüm 1920x1080 çözünürlükte olmasına ragmen en fazla 1024x768 çözünürlük çıkıyordu onu internetden araştırırken elektrik kesintisi yaşadım.

Elektrikler tekrar geldigi zaman bilgisayar start tuşuna basıyorum Windows penceresine kadar açılıyor fakat ondan sonra siyah ekranda kalıyor 15-20 dk beklememe ragmen gelmedigi için tekrar W10 Pro x64 bit format attım fakat format sırasında tekrar en son işlemde ekrana görüntü gelmiyordu bende ekran kartını çıkarıp küçük tüplü eski bir mönitörde formatımı attım herhangi bir sorun cıkmadı ekran kartımı takıp normal mönitörüme geçtigim zaman tekrar çözünürlük sorunu yasadım bu arada driverları yüklü.

İşte sorun burada başlıyor ses driverini yükledim ve hoparlörden cızırtı sesi gelmeye başladı sürücüyü kaldırdıgım zaman ise cızırtı sesi gidiyor sürücüyü yüklüyorum cızırtı sesi geliyor üstüne normal ses de yok. W10 karmaşası diyerek W7 Ultimate 64 bit yükledim çözünürlük problemimi Nvidia Denetim masası özel çözünürlük oluşturarak halletim fakat ses gene aynı dünden beri kurup kaldırmadıgım realtek sürücüsü kalmadı.

Kulak çınlaması olarak tabir ettigimiz ses geliyor hiç durmadan Ön ve arka jaklarda denedim ikisinde de aynı hoparlör farklı cihazda sorunsuz calışıyor.  Driver Pack adlı programı da ne kadar tercih etmesem de kullanmak zorunda kaldım genellikle el ile kurulum yapıyorum fakat 3.parti programı da sorunuma çare bulamadı. Sorun nereden kaynaklı olabilir onerebileceginiz bir şey var mı?

zombi
05-07-2019, 16:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

ses çipinin analog çıkışları rahmetli olmuş olabilir. anakartı açabiliyorsanız ses çipini çalışırken parmağınızıla bakın. ama sakın olmadık bi yere dokunmayın sadece kılıfına dokunun. eğer aşırı ısınma varsa biostan acilen devre dışı bırakın ve harici bi ses kartı takın.

OsmanTunc43
05-07-2019, 17:56   |  #3  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Zombi yardım ettiğin için teşekkürler Intel H55 Anakart kullanıyorum ses çipi tam olarak neye benzer anakartın neresinde bulunur ? Tamir edilebilir mi yoksa yeni bir AnaKart mi almam gerekiyor yada eski ucuz bir ses kartı işimi görür mü?

zombi
05-07-2019, 18:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

sorun sadece sesten ise pci girişli bi ses kartı alın geçin 20 50 lira arası bi şey zaten.

onu takınca anakart otomatik öbürnü devre dışı bırakır. tabii sorun bu ise. ki büyük ihtimal de bu. isterseniz götürün alacağınız yere orda deneyin sesin düzeldiğini göreceksiniz.

zombi
05-07-2019, 20:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

yani alınma da insan biraz pc sine dikkat eder. yok su gelmiş sonra bi de elektrik olayı vs vs. abi kaç defa hasar görücek daha?

usb den takabilrsin ses kartını. o iş görür. ama dikkat et bence biraz.

OsmanTunc43
05-07-2019, 20:07   |  #6  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Haha neden bu kadar agresif cevap verdiniz yardiminiz için teşekkür ederim zombi. Bir usb ses dönüştürücü alıp deniycem ucuz bir şey dir diye düşünüyorum. Beklenmeyen ve dış etkenler yani dsl kablosundan gelen enerjiye ne yapabilirim ki :)

zombi
05-07-2019, 22:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

est kızmıyorum sadece dikkat edin diyorum.

ayrıca o sanırım telefon kablosu. onu siz banlat bağlamışsınız. bu uygun bi şey değil. atlama yaar. gene hasar verebilir. buat ve splitter kullanılmalıdır.

bi deben yok kken gelen telefoncular arkadan saçma sapan konuşmuşlar arkamdan o geldi aslında aklıma.

öte yandan 2 defa elektriğe kaptırmak pc yi cidden dikkatsizlik. sonuçta orda daha büyük hasarlar da alınabilirdi.

ses kartı kalitesine göre 20 ile 20000 tl arasında değişir. o sizin isteklerinize göre biçimlenen bi fiyata sahip.

OsmanTunc43
05-07-2019, 23:45   |  #8  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Önceden splitter kullanıyordum fakat ttnet sag olsun ondan da yıldırdı beni senelerdir düzeltemedikleri bir sorun var 16Mbps diye aldıgım ınternet hızı en fazla 1.5- 2 mbps gelıyor (Download) Upload ı hiç sormayın :) böyle direkt baglayarak hızım bir nebze arttı yaklasık 2 mbps yaklastı 1.5 dan :) o yüzden boyle bir yontem uyguladım. İnternet Üzerinde sizinde bahsettiginiz gibi USB Jak dönüştürücü alsam ses sorunu gider mi? Anakart ses çipi yandıgını söylemiştiniz USB de anakart a baglanmıyor mu nasıl olsa ? biraz kafa karıştırıcı cahilligimi affedin :) Kısacası USB Jak dönüştürücüyü alsam bilgisayardan ses alır mıyım biosdan Onboard Audio yu kapatmalı mıyım ?
(BU arada en son o kablo bant işlemini ttnet den ekipler gelip yapmıştı) :D

https://www.vatanbilgisayar.com/ ... virici-adaptor.html

Son Düzenleme: OsmanTunc43 ~ 05 Temmuz 2019 23:48 Neden: link ekleme
OsmanTunc43
06-07-2019, 21:51   |  #9  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Usb ses kartı alarak sorunumu çözdüm zombi yardımın için teşekkür ederim. Benim gibi sorun yaşayan arkadaş olursa ses kartı alarak sorununu cozumlendirebilir

zombi
10-07-2019, 04:39   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

mesajın gelmemiş kusura bakma.

anaklarttaki usb ses çipi pci üzerinden ayrı bi hatla köprüye bağlanır. sen usb den alacaksın. o çip yansa da yanan kısım sadece analog kısmı dediğim gibi. sen usb ses çip takınca devre dışı kalıcak.