RichTextBox içinde kelime arama

birgaripaskbestesi
29-12-2006, 09:43   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
43 mesaj

Merhaba.
RichTextBox içinde kelime aratarak aranan kelimenin satır numaralarını listeletmek istiyorum. Bunun için RichTextBox1.GetLineFromChar(aranankelime) komutunu kullandım ancak bu ilk bulduğu satırı geri döndürüyor. Dİyelim metin içinde 10 tane aranan kelimeden var. birinciden sonraki kelimelerin konumlaırnı nasıl belirlerim? araştırdım ama bulamadım.
yardımcı olurmusunuz?
teşekkürler şimdiden :)

sa_keles
29-12-2006, 13:00   |  #2  
Yeni Üye
43 mesaj

visual basic hakkında bilgim yok ama aklıma şöyle birşey geldi her seferinde kaldığın yerden başlayarak yeni bir arama yaparsın ve bulduğun satır numarasını bir dizi değişkene atarsın. eğer kaldığın yerden aramaya devam etme gibi bir şansın yoksa formuna yeni bitane richtextbox koyarsın visible özelliğini false yaparsın ve içeriğini senin rich textbox a eşitlersin en başta. ondan sonra her arama sonucunda satırı bulup listeye ekledikten sonra cursorun olduğu noktaya kadar olan bölümü silersin

sa_keles
29-12-2006, 15:15   |  #3  
Yeni Üye
43 mesaj

bu sayfada findtext diye bir örnek varmış ben vb olmadığı için bakamadım istersen bir kontrol et. bu arda googleda aratınca birsürü örnek çıkıyor

Son Düzenleme: sa_keles ~ 29 Aralık 2006 15:52
birgaripaskbestesi
04-01-2007, 09:05   |  #4  
OP Yeni Üye
43 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar, hallettim sorunu :)

sa_keles
04-01-2007, 11:15   |  #5  
Yeni Üye
43 mesaj

kod parçasını buraya yazda senden sonrakiler faydalansın :)

birgaripaskbestesi
27-01-2007, 21:12   |  #6  
OP Yeni Üye
43 mesaj

bulunan = InStr(basla, RichTextBox1.Text, aranankelime, 1)

satırıyla hallettim sorunu. metin içinde basla değişkenine atanmış (başlangıç bir) değerden başlayarak, aranan kelime bulununca sıfırdan farklı bir değer dönüyor.sıfırdan farklı değeri bir dizide saklıyorum. dönen değeri bir arttırıp basla değişkenine vererek kalan yerden aramaya devam etmesini sağlıyorum. :)
üniversitede hocamız bu konuyu da içeren program ödevi vermişti, ödev bitti ve verdik 100 aldık. vizede 100'dü.finaldede 100 alırsam iyi üçlü olacak :D
darısı bizden sonrakilere :D