Router'a ilave bir Access Point ile WLAN eklemek

evakartal
13-02-2009, 07:26   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
80 mesaj

Mevcut sistemte Router özellikli Modem (WLAN özelligi yok) var ve kablolu LAN baglantilari ile internet baglantisi yapilmis. Markasini henüz bilmiyorum kurmaya gittigimde ögrenecegim ve maalesef o anda kurulumu yapmam gerekli modem markasi cok önemliyse telefonda ögrenmeye calisirim ama eger sart degilse genel bir yorum yaparsaniz sevinirim.

bende D-Link DWL-2100AP, Wireless Access Point (WLAN özelligi eklemek icin) var acaba bu AP'yi modeme path kablo ile bagladigimda AP'ye ait CD ile LAN'daki bir PC'den kurulum yapsam normal ADSL router modem kurar gibi rahat olur mu yoksa teferruati var midir?

söyle bir yazi okudum:

AP yi modemine kabloyla bağladıktan sonra şunları yapmalısın.
Access point i AP+Repeater mod'a alacaksın ve modemin MAC adresini ap+repeater mod a aldığında açılan kısma gireceksin.
Dikkat etmen gereken mac adresini mutlaka girmelisin ve eğer AP ye wep şifreleme yaptıysan örneğin: 64 bit seçtiysen mutlaka Key 1'e 5 haneli bir şifre yazacak ve diğer keyleri boş bırakacaksın.

ne derece dogrudur ve burada key örneginde anlatilmak istenen tam olarak nedir? ilave etmek istedikleriniz var midir? kisacasi sorunsuzca calisan bir router'a WLAN özelligi eklemek istiyorum access point(AP) ile..

saygilar

evakartal
14-02-2009, 04:28   |  #2  
OP Üye
80 mesaj

fikri olan yok mu arkadaslar

evakartal
14-02-2009, 23:24   |  #3  
OP Üye
80 mesaj

forumdaki ustalarimizdan degerli önerilerini bekliyorum, selamlar

evakartal
15-02-2009, 20:02   |  #4  
OP Üye
80 mesaj

önceklikle vakit ayirdiginiz icin tesekkür ederim..

Önce modemin kullandigi IP'yi ögrenmen gerekiyor

nasil?

DHCP sunucusunu ac

kapaliysa nasil acarim?

repeader olarak kurulu bir wlan'a nasil eklerim yani zayif sinyal var odada diger odaya sinyali d-lik versin istiyorum, sinyal cakismasi olmaz mi yoksa eklenince modemin wlan özelligi devre disimi kaliyor.

yani wlan özellikli router/modem'den AP(repaeder)'ye utp kablo ile baglanti yapsam ikisi de sinyal vermeye devam eder mi?

Son Düzenleme: evakartal ~ 15 Şubat 2009 20:02
evakartal
16-02-2009, 04:21   |  #5  
OP Üye
80 mesaj

iki durumda da kullanacagim yani yeni kesfettim bu cihazi ilk söyledigimi wlansiz bir arkadasima kuracagim digerini kendim icin düsündüm yani bir dlink daha alacagim, yani her iki durum da gerekliydi yanitlarin icin cok tesekkür ederim.

önemli not: elimizde eski model olan DWL-700AP var bunu dedigin sekilde deneyecegim sanirim mantik ayni, sorun cikarsa buradan paylasirim

Son Düzenleme: evakartal ~ 16 Şubat 2009 04:21