Rs232 Kablosunu Tanımadı (ÇÖZÜLDÜ)

_hEro
27-08-2009, 15:38   |  #1  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Selam arkadaşlar,

Dün uydu alıcımı (GOLDMASTER 55000CI model) güncellemek amaçlı rs232 kablosunu aldım(bir ucu usb) Usb girşine bağladım ancak aygıt yöneticisinde uyarı işareti veriyor.Kutudan çıkan mini cd içindeki vista driver ını kurdum.Ancak değişiklik yok.bikaç gereksiz şey daha var onlarıda kurdum hani belki diye ama nafile...
Acaba uyarı işareti vermesine rağmen diğer ucunu,uydu alıcısına bağlayıp gerekli program ve yazılımla yüklemeyi denesem olur mu?
Şimdi evde değilim, gerek varmı bilmiyorum ama eve gidince resimde koyarım.
Teşekkürler.

Düzenleme: Çözüm son mesajda.

Son Düzenleme: _hEro ~ 30 Ağustos 2009 12:00
Delio
27-08-2009, 15:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

O çevirici aparatların düzgün çalıştığına ben şahit olmadım. Sürücüyü tanıtsanız yazılım kısmında sorun çıkıyor. Araya usb protokolü girince işler sarpa sarıyor.
Her iki ucuda rs232 olan kablo ile çok daha sağlıklı halledersiniz. Tabi bilgisayarınızda rs232 portu ve uygun yazılım olması koşulu ile.

_hEro
27-08-2009, 16:47   |  #3  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Hmm ona dikkat etmedim ancak uyduya yazılımı atmam için gerekli olan program usb ile atmak için.Yani rs232 ile atamam.çevirici aparat demişsiniz ama ek herhangi bir şey takmadım kabloya.Kendisi öyle.Gerçi aynı kapıya çıkıyor sanırım.
Evde tekrar bir denerim.Biraz kurcalıyım bakalım:S

_hEro
27-08-2009, 17:53   |  #4  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Şuan elimde bu kablo var.Bilgisayarımıda alıcıya bağlamak için gerekli kabloda bu imiş.(yükleyeceğim programın açıklaması) Ancak usb yi bilgisayara bağlayınca ünlem işarati çıkıyor.aynı driver yüklememiş gibi.Cd side bir işe yaramadı.Evde tekrar denicem.Gözümden kaçmış birşey olabilir.Kafama takıldı şimdi.

Ciim
27-08-2009, 18:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

ünlem işareti çıkarıyorsa driver ı uygun bulmamıştır yada usb girişindede sorun olabilir farklı usb girişinde dene.. yazılımı varsa uyumluluk modunda çalıştırıp kur..

Recep Baltaş
27-08-2009, 19:54   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bende de bir tane vardı aynı kablodan. Tonla sürücü denememe karşın sonuç hüsran oldu. En sonunda kabloyu bi güzel çöpe attım...( Çok güzel oluyor, stress atıyorsunuz...)

Bu da bana ders oldu, bir daha da RS232 üzerinden güncellenen uydu almam...USB arabirmli uydular var....

_hEro
27-08-2009, 20:19   |  #7  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Haydaa.Oldumu şimdi:(  ozaman gidip iade ediyim bari.Sürücüsü yüklenmiyor çünkü.Puf.

Düzenleme: Bu arada ilginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.

Son Düzenleme: _hEro ~ 27 Ağustos 2009 20:19
_hEro
28-08-2009, 12:26   |  #8  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Anlamadım.İki ucu rs232 olan dişi girişli bir kabloyla direk usb olmadan bağlayabilirm? hmm tamam ama program yanlızca usb görüyor.

alpagun
28-08-2009, 15:08   |  #9  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: _hEro  
Selam arkadaşlar,

Dün uydu alıcımı (GOLDMASTER 55000CI model) güncellemek amaçlı rs232 kablosunu aldım(bir ucu usb) Usb girşine bağladım ancak aygıt yöneticisinde uyarı işareti veriyor.Kutudan çıkan mini cd içindeki vista driver ını kurdum.Ancak değişiklik yok.bikaç gereksiz şey daha var onlarıda kurdum hani belki diye ama nafile...
Acaba uyarı işareti vermesine rağmen diğer ucunu,uydu alıcısına bağlayıp gerekli program ve yazılımla yüklemeyi denesem olur mu?
Şimdi evde değilim, gerek varmı bilmiyorum ama eve gidince resimde koyarım.
Teşekkürler.

Düzenleme: Bu arada win7 ile alakalı olabileceğini düşündüğüm için buraya açtım.Nasıl yüklemedi hayret ettim.
Kullandığınız uydu cihazı için, GM 9400 VCI yazılımı yükleyeceksiniz. Bu konu ile alâkalı forumlardan yazılım dosyası indirdiğinizde, içinde yükleme loaderi de bulunur. Dosya içinde yazılımı cihaza nasıl yükleyeceğinize dâir açıklamalar mevcuttur. 55000 CI cihazın loaderi USB ile çalışmaz. İki ucu dişi RS232 kablo kullanacaksınız. Ayrıca her kablo sizin cihaza uymayabilir. RS232 soketler içerisinde bulunan bağlantılar 2-3, 3-2, 5-5 şeklinde olmalıdır.

Boş yere işletim sisteminizle veya driver ile uğraşmayın.

Kolay gelsin.

_hEro
28-08-2009, 20:52   |  #10  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Evet bassettiğiniz yazılımı buldum.İçinden loaderda çıktı.Dediğiniz gibi bir deneyeceğim loaderdan.
Program açıklamasında Com1 veya Com2 nereye taktıysam artık) onu manuel olarak seçmemi ve öyle yüklememi söylüyor.Aklım direk usb ye gitti.Bahsettiği rs232 girişimi acaba?

alpagun
28-08-2009, 21:56   |  #11  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
Evet bassettiğiniz yazılımı buldum.İçinden loaderda çıktı.Dediğiniz gibi bir deneyeceğim loaderdan.
Program açıklamasında Com1 veya Com2 nereye taktıysam artık) onu manuel olarak seçmemi ve öyle yüklememi söylüyor.Aklım direk usb ye gitti.Bahsettiği rs232 girişimi acaba?
Evet iki tarafı dişi soketli RS232 ara kablosu kullanarak yükleyeceksiniz. İlgili yazılımı ve açıklamaları Türkeyforum'un 'GoldMaster' bölümünden bulabilirsiniz. Sizin cihaza uyan yazılım genellikle GM 9400 VCI olarak geçer. Bir de GM 9400 CI olan var. Bu yazılım sizin cihaza uymaz. Aradaki ayrıma dikkat edin.

Son Düzenleme: alpagun ~ 28 Ağustos 2009 21:58
_hEro
29-08-2009, 16:39   |  #12  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Elimdeki yazılımın ismi : SAT-9400FTA-09-07-2008.tfd
Anakartımda rs232 girişi var.taktığım zaman windowsta uyarı yok.takmamışım gibi.Konuyu uzatmak gibi olmasın ama bu nprmal değilmi.Yazılımı yüklemeyi deneyebilirim?Bir de anakartta zaten bir tane rs girişi var.Programda Com 1 ve com2 den birini seçmemi söylüyor.Com1 mi seçmeliyim.

Düzenleme: 
Üstte yazdığım herşeyi hallettim.Ancak yazılım yüklemeye  başlarken " E - 03 "hatası aldım uydudan.İnternette program uyumluluğu hatası olduğu ve win98/me yada xp uyumluluğunda açın yazıor.Öyle yaptım yine olmadı.Zaten program 98/me uyumluluğunda kendiliğinden kapanıyor.
Birkaç yerde de anakartı "Hyper-Threading" destekleyenlerde sorun çıkıyor yazıyordu.Bu ayarın yazılımı yüklerken kapatılması öneriliyordu.Biostan yapılıyormuş ancak yapamadım.Biosta sadece Hyper Tronsporting hız ayarı var oda kapanmıyor haliyle(auto konumunda) 

Anakartım : ASUS M3A78

yardım edebilcek kimse var mı?

Son Düzenleme: _hEro ~ 29 Ağustos 2009 21:22
_hEro
30-08-2009, 11:56   |  #13  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Sorunu hallettim.Olurda aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa diye yazıyorum.
Bahsettiğim gibi windows 7 kullanıcısıyım.Uydu alıcıma yazılımını yüklemem için gerekli bilgisayar programı widows 7 ile uyumsuzdu.Windows 98/me uyumluluk ayarlarında ise kendiliğinden kapanıyordu.Benimde aklıma XP MODE geldi ve indirip kurdum.Xp mode u çalıştırıp win7 üzerinden uydu yazılımı dosyalarıma ulaştım xp(mode) ye attım.Xp üzerinden uyumluluğu windows 98/me yaptım çalıştırdım ve oldu.(Bu arada kablom "usb to rs232" değil.İki ucuda dişi olan rs232)

OSMAN BAĞÇEVAN
31-08-2009, 03:25   |  #14  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Xp mode u çalıştırıp win7 üzerinden uydu yazılımı dosyalarıma ulaştım xp(mode) ye attım.

işte tam burasını anlamadım..xp modunda bilgisayarımda tek sürücü oluyor..atıyorum yerel disk C oluyor ...diğer D , E ye erişemiyorum..siz nasıl ulaştınız..?

bir diğeri de , donanımı taktığım zaman windows7 de aygıt bulundu ve ya bulunmadı diyor ...xp modunda xp ya da vista görmüyor donanımın takıltığını ve ya çıkarıldığını ...mousem fonksiyonlu olmasına rağmen onu bile fonksiyonlarını kullanamıyorum..bunu da nasıl yaptığınızı anlatır mısınız ?

_hEro
31-08-2009, 14:36   |  #15  
_hEro avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Xp mode açtıktan sonra rs232 kablomu taktım.Ancak xp mode bu kabloyu görmedi.Biraz ayarlarını kurcaladım ve :

Resimdeki kısma tıkladığım zaman xp mode donanımımı yani rs232 yi gördü.Zaten diğer donanımlar içinde ayarlar gördüğünüz resimde mevcut.yani bendeki kabloyu bu şekilde yaptım.Ancak başka herhangi bir donanım denemedim.Sizde neyi görmüyor xp mode?

Sürücü kısmındad ise biraz önceki gibi ayar yapmadım.Gerek olmadı çünkü.Sürücülerim direk yerel disk olarak değildi zaten.Yani ulaşmak istediklerim.Şu şekilde:

Windows 7 üzerinden --> A floppy.E ve F dvdrw.C ve D de harddisklerim.Bende xp mode da olmayan ama bana lazım olan programı windows 7 den "d" sürücüme attım.Ve 2. resimde gördüğünüz hero üzerinden d ye girip xp mode a kopyaladım.masaüstündeki "uydu yazılım" klasörü.
Belki xp mode ayarlarınızla ilgilidir.Şüphelendiğiniz bir ayar varsa benimkiyle karşılaştırabiliriz.yada forumdan başka arkadaşlar görürse onlarda yardımcı olur heralde.

Son Düzenleme: _hEro ~ 31 Ağustos 2009 14:39
OSMAN BAĞÇEVAN
31-08-2009, 19:11   |  #16  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

ewt anladım gibi de sürücüleri okumamasının sebebini anlamadım da neyse artık :S