Rusya kendi "Windows katilini" hazırlıyor

CHIP Online
26-01-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Rusya MS'e savaş mı açıyor? Windows alternatifi ulusal işletim sistemi her an ortaya çıkabilir...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Rusy ... zirliyor_10639.html

Her ne kadar ABD ve Rusya'yı iki zıt kutupta görmeye alıştığımız soğuk savaş dönemi sona ermiş olsa da, Rusya'da hala ABD'ye karşı bir direnç olduğunu görmek mümkün. Bunun son örneği ise ilişim sektöründe ortaya çıktı. Rusya hali hazırda pek çok devlet kurumda ve okullarda Microsoft'un işletim sistemi olan Windows'un farklı sürümlerini kullanıyor. Fakat Rusya hükümeti buna bir son vermek için atağa kalktı ve Windows'un yerini alacak ulusal bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı.

Söylentilere göre Rusya'nın yeni işletim sistemi tamamen açık kaynak kodlu ve ücretsiz olacak. Bu da doğal olarak akıllara bir Linux sürümü olacağı ihtimalini getiriyor. Her ne kadar yeni sistem hakkında detaylı bilgilere ulaşmak şu an için mümkün olmasa da, haber kaynakları Rusya'nın şu anda pilot uygulamaya geçtiğini bildiriyor. Kürsel kriz nedeniyle masrafları kısmak amacıyla ABD de bile benzer uygulamalarla 2008 sonunda 3000 okulda Linux kullanılmaya başlamış olması, Rusya'nın planlarının ciddiyetini ortaya koymak için yeterli.

Tüm konu: Rusya kendi "Windows katilini" hazırlıyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu gibi ulusal kararlar Microsoft'u zora sokar mı?

Banned
26-01-2009, 03:42   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj

sonu ru ile biten linklere bile tıklamak bilgisayara virüs girmesine yakın anlamlıyken bir de bunların işletim sistemini bilgisayarıma mı kuracağım..

Hiper£l£v£nKids
26-01-2009, 08:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Hayır geçemez.

Fattur
26-01-2009, 10:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Asıl böyle zarara sokulur ms.Tüm devlet daiererinde resmi kurumlarda en çok ne kullanılıyorsa halk da ona yönelir...

lorusso
26-01-2009, 11:29   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Çocuklar ilk olarak ne ile tanışırlarsa o kulvardan ilerlerler ya da en azından ömür boyu ona yakınlık duyarlar. Okullarda Linux yaygınlaştırılmalıdır. MS Windows ve MS Office uygulamalarının bilgisayarın mütemmim cüzü olduğu algısı artık yıkılmalı. Bu da küçük yaşlarda edinilecek algıların değiştirilmesiyle olur. Bu tür kararları, özellikle okullara yönelik olan Linux yaygınlaştırma kararlarını heyecan verici ve yerinde buluyorum.