Rusyada Üniversite Eğitimi

powerjack14
03-02-2015, 15:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Sibiryadan herkese selamlar ???? ?????? :) 

Evet 1-2 senelik araştırmalarımın ve maddi gücümün doğrultusunda Rusyanın Sibirya bölgesinin Tomsk şehrine üniversite okumak için 2014 ekiminde geldim. 

Yazar özelliğim olmasada başımdan geçenleri güncel olarak bu konudan anlatmaya ve soru olursa cevaplamaya çalışacağım. 

2 sene önce Rusyaya ilk gelişimde burada üniversite okuma fikri geldi aklıma ve araştırmaya başladım. 
Kafamda birsürü soru vardı tabi herkes gibi.Nasıl olucak, nasıl gidicem, beni neler bekliyo vs vs binlerce soru kafamda dolanırken okula mail attım ve yabancı öğrencilerle ilgilenen öğretmenle konuşmaya başladım,istedikleri evrakları tek tek tamamlayıp taratıp mail ile gönderdim(tabi bunlar yazması kadar kolay olmuyo baya bi uğraştık).Derken vize çıktı bilet aldım ve Tomska gelmek üzere İstanbuldan 6 saatlik uçuşla Novosibirsk şehrine geldim, okulun yabancı öğrenciler departmanından bi asistan beni karşıladı,Hava -2 derece fln dı çok fazla üşümedim.Soğuğu seviyorum zaten. 

6 saatlik uzun ve yorucu uçuşun ardından Rusya saatiyle sabahın 6 sında Novosibirskdeydim ve Tomska gitmek üzere yola çıktık.Yorgun ve uykusuz olsamda 4 saatlik Tomsk yolculuğunda heycandan hiç uyuyamadım çünkü yeni bir hayata başlıyordum,arkadaşlarım yaşadığım yer,alışkanlıklar herşey değişicekti (bide şey var, şoför arada sigara içmek için camı açıyodu donuyodum bide yol 2 şeritli gidiş geliş baya araba solluyoduk tırstım ondanda uyuyamadım :).Tomska vardık önce eşyalarımı yurda götürüp yerleştirdik ardından sağlık testinden geçtim,çok değişik bi testti, göğüs röntgeni çektiler ve yaşlı bi kadın doktor ellerinin üstünü göster içini göster dedi tamam dedi ve bitti :D 
Ardından Üniversiteye kadımı yaptık ve Rusça öğrenmeye başladım. 

Tomsk şehrine gelirsek 600 bin nüfuslu küçük bi şehir olmasına rağmen caddeler sokaklar kalabalık. Öğrenci şehri olduğu için(6 tane üniversite var) ki Rusyanın en büyük 4. şehri Novosibirsk den bile öğrenciler buraya üniversite okumaya geliyor.Irkçılık mevzusuna gelirsek ben burda öyle bişey görmedim, bazı ilginç insanlar var banamı rastgeldi bilmiyorum yol sormak için 3 kişiye afedersiniz dedim 3 üde bakmadan yoluna devam etti neyse. 
.. 
Üniversiteye gelince sadece Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi olduğu için bu dalda Rusyanın en iyi ilk 3-4 üniversitesinden biri olduğunu söylüyor okulda okuyan öğrenciler.Haftanın 6 günü okul var sadece pazar günü tatil.Okulun büyük bi spor salonu var, masa tenisi, boks,karete,futbol,voleybol,basketbol ve biçok spor dalını burda ücretsiz yapılabiliyor.Ben bi arkadaşımla Boks a başladım bu aralar aksatsamda güzel spor ayrıca yurttada küçükde olsa bi spor odası var ordada vücut çalışabiliyoruz ve masa tenisi odası var masa tenisi oynuyoruz arada. 

Kaldığımız yurt binasında odalar 2 kişilik mutfak banyo wc tek odaya ait bu bakımdan çok rahat bi yurdumuz var.Hemen bizim yurt binasının yanındada 2 ayrı yurt var onlarda 3 kişilik ama odalar bizim kadar rahat değil sanırım banyo fln kata ait diye biliyorum. 
Gece yolculuk yapmayı ve gezmeyi seven biriyim ama malesef yurda giriş çıkış gece 12 sabah 6 arası yasak.Bu yüzden sadece sabah 6 ya kadar dışarıda durucaksak dışarı çıkıyoruz arada sarıyo baya :) Yazın Tomskdan Moskovaya trenle gitmeyi düşünüyorum 4 gün fln sürüyormuş sanırım yataklı trenlerde 15 saat yolculuk yapmıştım 4 gün nasıl olucak bakalım.Değişik kültürler görüp değişik şeyler yaşamak güzel. 
Hayatımda ilk defa burada snowboard yaptım çok eğlenceliymiş.

Olaylar kişilere,yere ve zamana göre değişiklik gösterebilir.Kendi adıma konuşmam gerekirse,şimdilik herşey güzel, şehirden, okuldan memnunum,herkese iyi forumlar :)

Detaylı bilgi isteyen mail atabilir [email]yakupcvkn@gmail.com[/email]

Son Düzenleme: powerjack14 ~ 03 Şubat 2015 15:37
fyani
11-02-2015, 21:40   |  #2  
Taze Üye
7 mesaj

kızlarla aran nasıl

powerjack14
13-02-2015, 07:55   |  #3  
OP Taze Üye