Sabit disk hatası..

Sagolera
19-01-2009, 19:33   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
806 mesaj

Arkadaşlar az önce servise verdiğim harddiski aldım.Bilgisayarıma taktım xp kurucaktım.Xp cdsini taktım.Bilgisayaraçılınca f8' bastım ve dvd-r seçtim.Fakat ondan sonra küçük bir çizgi 10-15 saniye sekti ve şu hatayı verdi.
'Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key --.Ve harddiski göremediğinden sanırsam xp kurulumuna geçmedi.Burda sorun neyde olabilir?Yardımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum.

ridrick
26-01-2009, 15:18   |  #2  
Taze Üye
1 mesaj

kablonu kontrol et bence bide biostan hdd görmesine dikkat et

Fatih_ARMAĞAN
26-01-2009, 15:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

xp kurulumunda cd den boot etmesi için diski algılayıp algılamaması önemsizdir.

sizin karşınıza çıkan hatanın anlamı kısaca

boot edecek donanım bulamadım. bana boot edecek bir sürücü veya donanım göster.

yani yapmanız gereken cd nizi veya cd sürücünüzün düzgün çalıştığından emin olmaktır. ondan sonra eğer kurulum sırasında format seçeneklerine gelindiğinde diskiniz görmez ise diskte sörün arayınız.

bu hata diski görmemekle direk bağlantılı değildir.
diskiniz temiz olduğundan diskten boot etmemesi normal. ve bü yüzden bilgisayar cd yada vb. bir donanımdan boot etmek istiyor. ve dolayısıyla cd  niz yada cd rom unuz düzgün çalışmıyor ise. yada boot seçeneklerinde boot seçenekleri düzgün yapılandırılmamış ise bu hatayı almanız normaldir.

silici06
26-01-2009, 16:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
702 mesaj

optik okuyucu boot almıyor. sorun bu.
"biosa girerek" boot ayarlarını yapın. "ayarları kaydedip çıktığınıza" emin olun. düzelmezse cdrom yada cd bozuk

himmety
26-01-2009, 17:12   |  #5  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj
sakarboy
xp kurulumunda cd den boot etmesi için diski algılayıp algılamaması önemsizdir.

sizin karşınıza çıkan hatanın anlamı kısaca

boot edecek donanım bulamadım. bana boot edecek bir sürücü veya donanım göster.

yani yapmanız gereken cd nizi veya cd sürücünüzün düzgün çalıştığından emin olmaktır. ondan sonra eğer kurulum sırasında format seçeneklerine gelindiğinde diskiniz görmez ise diskte sörün arayınız.

bu hata diski görmemekle direk bağlantılı değildir.
diskiniz temiz olduğundan diskten boot etmemesi normal. ve bü yüzden bilgisayar cd yada vb. bir donanımdan boot etmek istiyor. ve dolayısıyla cd  niz yada cd rom unuz düzgün çalışmıyor ise. yada boot seçeneklerinde boot seçenekleri düzgün yapılandırılmamış ise bu hatayı almanız normaldir.

Arkadaşa katılıyorum ancak bi ayrınt xp cdside boot imajı olmaya bilir. ondan boot işleminde cd yi görmez farklı bir xp cd ile dene.