SabitDisk bir süre sonra duruyor.

ufubo
18-09-2006, 21:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Merhaba arkadaşlar.Yeni bir sorunla yeniden karşınızdayım.Bugünkü sorunumuzun konusu başlıktan da anlayabileceğiniz gibi sabit diskim.Konuya kısaca bir giriş yapmak istiyorum öncelikle:
Bilgisayarımı açıyorum.Gayet güzel tepki veriyor.Ardından Windows yükleniyor, herşey gayet güzel, ancak bir süre sonra harddisklerden gelen ses kesiliveriyor.(2 tane var, ve emin değilim ama sanırım ikisi birden duruyor olabilir.) Sadece fan sesini duyabiliyorum, tüm tıkırtılar kesiliyor. Ya da sadece Windows'un yüklü olduğu disk de duruyor olabilir çünkü diğeri zaten erişilmek istendiği zamanların dışında tıkırtı çıkartmıyo olmalı.
Ben doğal olarak bilgisayarım kilitlenince yeniden başlatıyorum, bios ayarlarını merak edip kurcalamaya başlarken... bir anda ortalığı bir sessizlik kaplıyor.Esc tuşuyla yaptığım müdahale de sonuçsuz kalınca yine kilitlendiğimi anlıyorum.
Bir arkadaşım kasanın içinin tozunu almamın işe yarayabileceğini söyledi.Yaklaşık 4 gündür kapalı bir ortamda duruyordu kasa.Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.Şimdi konuyla ilgili varsa sorularınızı, yoksa çözüm önerilerinizi bekliyorum:)

Recep Baltaş
19-09-2006, 01:43   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Yeni bir windows kurup denreseniz sonuç alabilirsinz.SP2 entegreli olsun.

ufubo
19-09-2006, 13:47   |  #3  
OP Taze Üye
12 mesaj

windows kurmama dahi izin vermeden zaten belirli bir süre sonra (biosta dolaşırken dahi) kilitleniyordu.Kurmama izin verebileceğini sanmazdım. Neyse, zaten ben konuyu açtıktan sonra bilgisayarı kurcalamaya devam ettim ve sanırım en sonunda anakart kilitlendi. Bilgisayarımı açtığımda sadece fan çalışıyodu ve monitör ardıardına açılıp kapanıyordu.Bugün öğlen tamire götürdüm.Sanırım elimdekinden daha güçlü bir power supply ile daha fazla sorun yaşamam gibi gözüküyor.RAMlerden de şüpheleniyorum, görücez yakında sorun neymiş.

delikanli53
19-09-2006, 23:43   |  #4  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

bu konu bir daha açılmıştı ve hdd ısısı konusunda karar kılmıştık. Bence hdd altına (disket yeri olabilir) fan yerleştir. ısı düşecek ve kilitlenme yok olacaktır. Power Suply sorun olsaydı kilitlenmez resetlenirdi. Ram lerde sorun olsa bios o kadar ram ihtiyacı duyan bir bölüm değil bildiğim kadarıyla. yani hdd son karar gibi Gülümseme

Kombat
20-09-2006, 01:48   |  #5  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Aynı sorun bende de vardı delikanlı53'ün dediği gibi harddisk çok ısınınca kapanıyor.1 tanesi kapanıyorsa sağlam olanında huyunu bozuyor. HDD fanları satılıyor. Ben 15 milyona almıştım herhalde...Sende al sorunun kökünden hallolsunCool

Son Düzenleme: Kombat ~ 20 Eylül 2006 01:52
delikanli53
21-09-2006, 01:37   |  #6  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

yoo normal bir fanda takabilirsin. disketler artık kullanılmıyor nasılsa hdd disket sürücüsünün üstüne disket sürücüsünün yerinede normal fan ii bir yapıştırıcıyla belirli yerlerinden yapıştır o kadar :-)

escape
26-09-2006, 03:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

selam arkadaşlar, arkadaşımız hdd' markasını ve üretim yılını yazsaydı daha çok yardımcı olurdum ama ben yinede genel olarak ve varsayımla bir kaç bilgimi paylaşayım. Bir kere hdd' nin ısınması çok normal olmakla beraber çalışmasına bir etkisi olmamaktadır(anormal ısınmalar hariç,zaten o durumda hdd bozuk demektir ve hiç çalışmaz)Hdd fanları ise sadece aldatmacadır ve çok kısa bir süre sonra sadece gürültü yaparlar. Bios ayarlarında iken kilitlenmeninde zaten adı belli sorun board, ayrıca tüm hdd'lerde bios vardır ve nadirende olsa sorun çıkara bilirler, bu durumdada hdd'nin üzerindeki bios'u yeniden yazıyoruz. Tamirci bu arkadaşımıza ne önerecek bilmiyorum ama ben her iki bios'u yeniden yazardım, bu arada hdd fanlarının geçmişi belli hdd'ninde geçmişi belli o zaman eski hdd'ler nasıl çalışıyordu.Üstelik o zamanki pc lerde hiç fan yoktu.

delikanli53
26-09-2006, 16:59   |  #8  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

kardeş bunu bilimsel olarak cevaplamdım sadece böyle bir sorun başıma gelmişti o şekilde yaptım düzeldi. paylaştık kesin çözüm diye bişey söylemedim....

TuncaBozkurt
27-09-2006, 18:55   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

2 harddisk birbiriyle uyumsuzluk yaşayıp birbirlerini durduruyor olabilir.