Safari: Apple tarayıcısının yeni betası hazır

CHIP Online
25-02-2009, 14:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yükselen web tarayıcısı yeni beta sürümüyle rakiplerine göz dağı vermek istiyor: İşte Safari 4 Beta.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Safa ... si-hazir_11133.html

Apple, Safari 4 için halka açık beta sürecini başlattı. Yeni sürümün kullanıcı yönlendirme dışında özellikle hız konusunda Microsoft ve Mozilla rakiplerinden daha üstün olduğu iddia edilyor.

Safari 4'de "Nitro Engine" sayesinde JavaScript Safari 3'e göre 4,2 kat daha hızlı çalışıyor. Sörf yapmayı daha sezgisel hale getirecek olan yeni özellikler arasında sık gezilen sitelerden oluşan görsel bir ön izleme var. Bunun dışında: Başlıkları, web adreslerini veya son zamanlarda gezilen sayfalarda metin bazlı arama yapmayı sağlayan tam geçmiş araması var. iPhone ve Mac OS X'ten tanınan Cover Flow özelliği yer imleri arasında hızlı geçiş yapmayı sağlıyor. Tabs on Top sayesinde sekmeli sörf çok daha basit ve sezgisel hale geliyor.

Apple, özellikle tarayıcının web sitelerini çok hızlı görüntülemesiyle gurur duyuyor. Basın açıklamasına göre Safari 4 JavaScript'i Internet Explorer 7'den 30 kat daha hızlı, Firefox 3'ten ise 3 kat daha hızlı işliyor. Safari 4'te HTML sayfaların IE 7'ye göre 7 kat, Firefox'a göreyse 4 kat daha hızlı görüntülendiği iddia ediliyor. Bu değerlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını ise ancak detaylı bir test gösterecek.

Apple teknik açıdan ev ödevini yapmış gibi gözüküyor: Safari 4 yansımalar, eğimler ve keskinlik maskeleri gibi profesyonel grafik efektlerini mümkün kılan gelişmiş CSS efektlerini destekleyen ilk web tarayıcı oluyor.

Safari 4'ün beta sürümü Windows ve Mac için indirilmeye sunuldu.

Download: Safari 4 Beta

Tüm konu: Safari: Apple tarayıcısının yeni betası hazır

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Safari 4 Beta'yı denemeyi düşünüyor musunuz?

runoades
25-02-2009, 15:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
160 mesaj

Haber üzerine şimdi Safari ile sörf yapıyorum. Gerçekten hızlıymış arkadaşlar. Sizde deneyince hak vereceksiniz ayrıca acid3 testinden 100 puan alıyor.

samsamsa
25-02-2009, 16:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

finasl sürümü cıkınca kullanabilecekmiyiz ?

LifeGame
25-02-2009, 17:15   |  #4  
Yıllanmış Üye
129 mesaj

ıpss.. sanırım sorun yaşayan bir tek benim :) ciddi anlamda yavaş benim safari..

Kapalı Hesap (53751)
25-02-2009, 17:18   |  #5  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Evet kesinlikle deneyeceğim deneyip bırakmam da zaten Safari kulanıyorum:))

ilginch
25-02-2009, 17:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

chrome veya opera ile de kıyaslayaydınız ya..
ff nin yavaş olduğunu herkes biliyor...

Fattur
25-02-2009, 20:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Elbeetteki indiriyorum hemen...

bloom24
06-03-2009, 11:54   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

ben kurdum denedim sayfaları bile açamadım oldukça yavaştı, internet bağlantım bile dondu kaldı anlamadım sildim sonra firefoxla yola devam, safariye yorum yok

H@ckerCesur
08-03-2009, 16:07   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Final sürümü çıkmadan kullanmam. Safari 3 indirmiştim. Çogu siteyi açmıyordu bile.

Kapalı Hesap (53751)
13-03-2009, 15:30   |  #10  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Anca şu an deneyebildim dehşet bir tarayıcı özellikle görsel açıdan Apple kendine yakışanı yapmış olayı bitirmiş

Top Sites Opera'daki hızlı erişimin benzeri sayılabilecek fonksiyon, sık ziyaret ettiğiniz siteleri hafızasında tutarak otomatik ekliyor.

Geçmişimiz:))

iTunes'tan tanıdığımız Cover Flow

Bu arada şu ana kadar yaşadığım tek sorun (epey büyük bir sorun) Windows Live Hotmail hesabıma ulaşabildim fakat maillerin üstüne tıklanmıyor doğal olarak okunamıyorlar tıklanıyorsa da açılmıyor işte:)) Bununla ilgili araştırma yaptım ve Windows Live'ın Safari 4'ü desteklemediğini Apple sorunu çözene kadar şu yöntemin olduğunu buldum:

Safari>Preferences>Advanced Tab' a giderek show Develop menu in menu bar'a tick koymak ardından Hotmail hesabımızı açtığımızda Develop menüsünden (En üstte menü çubuğunda Bookmarks ve Window menüleri arasında) User Agent diyerek Firefox 3.0.5 veya Hotmailinizdeki mailleri okuyabildiğiniz başka bir tarayıcı seçmek neyse umarım bir an önce düzeltilir Beta olsa bile sinir bozuyor:))

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 13 Mart 2009 15:36