sağ tuş bastıgımda bekletiyor

mangun15
04-03-2013, 12:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

arkadaşlar merhaba yaklaşık 2 ay önce asus laptop aldım özellikleri 8 gb ram 1 tb harddisk 2 gb ekran kartı i7 işlemci windows 8
Sorunum şu mesela müziklerin içerisine giriyorum sağ tuş tıklıyorum mp3 ün üstünde 3-4 saniye bekliyor sonra geliyor özellikler seçenegi yani sağ tuşa bastıgımızda gelen seçenekler demek istiyorum videolara giriyorum ondada mesela bir videonun üstünde sag tuş aç yapacam sag tus tıklıyorum bekletiyor sonra seçenekler geliyor pc nin %80i boş nie böyle kasıyor anlamıyorum her seferinde böyle beklemek zorunda mıyım ? Sorun nedir anlamadım okadar iyi özellikli pc aldım böyle bekletmemesi lazım yardımlarınızı bekliyorum
Klasörde çok dosya varsa ondan bekletiyor diyen arkadaşlar çıkabilir diye bi açıklama yapim 3-4 müzikli klasördede denedim sonuç ayni.Virüs taramasıda yaptım 3-4 kere hiçbirşey yok 5 programla tarattım.Yardımlarınızı bekliyorum

Saygılar :)

Kül Tigin
04-03-2013, 12:34   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 12
86 mesaj

Disk birleştirmesi yap kardeş. Defraggler diye bir program var onu indir. Hatta bilgisayarın kendi disk birleştiricisi bile var. Birleştirmek istediğin Yerel Disk'e sağ tıkla Özelliklerden Araçlar sekmesine gir. Orada Disk Birleştir butonu var. Tıkla birleştirsin. Disk birleştirme, bilgisayarda hard disk üzerindeki dosyalar zamanla parçalanıyor. Bilgisayarda bu parçalanmış dosyalara ulaşmak için baya uğraşıyor kasılıyor. İşte disk birleştirme bu parçalanmış dosyaları birleştirmeye yarıyor. Dosyaya ulaşabilme performansın da artıyor..

mangun15
04-03-2013, 16:53   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

düzelmedi kardeş gene :(

Kül Tigin
04-03-2013, 16:59   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 12
86 mesaj

Bu olay daha önceden de oluyor muydu? Herhangi bir program falan yükledikten sonra mı bu sorun başladı? Belki sistem geri yükleme yaparsanız düzelir. Disk denetlemesi yaptırın bir de. Yukarıda söylediğim yerlerden girin en üstte diski denetle var. Bir de onu deneyin. İki kutucuğu işaretleyip başlatın diski onarma işlemi başlayacak. İki bölümse disk, ikisinide ayrı ayrı denetleyin. 

Son Düzenleme: Kül Tigin ~ 04 Mart 2013 17:07
mangun15
04-03-2013, 17:37   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj

ne yapsam olmuyor kardeş sistem geride yükledim anlamadım gitti ya her dosya açmak istedigimde 1 dakka bekliyom :(

Erdem_Aydın
05-03-2013, 15:47   |  #6  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Driverleri güncelle.

mhmt06
05-03-2013, 16:27   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

kardeş görev yöneticisini aç. seçeneklerden her zaman üstte ye tik koy.  explorer .exe ye bir kez tıklyıp mavi yap.

sonra bahsettiğin müzik yada video klasörünü aç ve sğ tıkla ama gözün explorer exe nin cpu sekmesinde olsun. yüzde kaç oluyor. vede sağ tık tan sonra aşırı yükselen diğer değerleri kontrol et.

ayrıca sorun ne zaman başladı. sorundan önce hangi programı kurdun. kurduğun bir program sebep olmuş olabilir

defectboy
13-09-2013, 01:37   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

Bende de kardeşimde de asus laptop var ve bahsettiğin sorun ikisinde de var. Fakat PC açıldıktan sonra ilk sağ tuş yapınca oluyor. Yani pc kendine gelmiş olsa da ilk kez sağ tuş yapıyorsam donuyor ondan sonrakilerde donmuyor. Ayrıca şu an bendeki bilgisayar bahsettiğinden de iyi bir bilgisayar. Sorun ne ben de biklmiyorum