Sahte bal nasıl anlaşılır?

viking20
30-01-2012, 16:44   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Sahte bal nasıl anlaşılır?

1-Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir.
2-Balın kesafeti (yoğunluğu) çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir. Çiçek balı hızlı, çam balı ise daha yavaş akar
3-Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir.
4-Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösteriyor.
5-Sabit kalem (kuşun kalem değil, ucu ıslandığı zaman mor renk yazanı olacak) alın bala uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır, çıkmıyorsa hakiki baldır.
6-Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir... Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır.
7-Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır.
8-Balı kaşıkla alıp yere döktüğünde sahte bal uzayıp resmen örümcek ağı gibi havada uçar.
9-Balın şekerlenmesi durumunda ise, eski hâlini alması için güneşe çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması kâfidir.
10-Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fazla keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar, bu yediğiniz gerçek baldır.
11-Balda hafif te olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.
12-Bir sene önce satın almış olduğumuz bal, bugün halen berrak bir şekilde bal formunu koruyorsa az bir şey kıllanma hakkımızı saklı tutmamız gerekiyormuş. zira, bal dediğin, bir kaç ay içinde kristalize olurmuş. (Bu süre balınçeşidine göre değişir)"vay bu şekerleme  yaptı, kandırıldım." demeden biraz düşünmeliymişiz.
13-kristalize olan gerçek  bal agza alındığında margarin gibi ağızda erir, sahte  şeker balı ise kristalize olduğunda toz şeker gibi ağızda kıtırdar.
14-Balın petek halinde olması da onun gerçek bal olduğunu kanıtlamaz. Kovana konan şeker şurubu vb. maddelerin arılar tarafından bala dönüştürülmesi ile de petek bal elde edilebilir. Bu tür petek ballar; çiçeklerin, bitkilerin, doğanın tadını, şifasını içermezler.
15-Bal tadında olupta bal adı altında satılan ürünlerde bulunmaktadır. SAHTE BAL diye adlandırılan bu ürünlerin bazıları yüksek fruktozlu mısır şurubu ile bazıları da glikoz ve bal esansı ile yapılmaktadır. BAL gibi saf ve sağlık deposu olan bir ürünün kovandan çıktığı gibi doğal, hijyenik, denetimli koşullarda ve ileri teknoloji ile donatılmış tam donanımlı laboratuvarlarda analizleri yapılarak tüketiciye ulaşması gerekmektedir

Son Düzenleme: viking20 ~ 30 Ocak 2012 17:08
Crackker
30-01-2012, 16:55   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
81 mesaj

Evet Haklısın Bide Bildigime Göre Acı Olmalıymış Tatlı Degil..

Elsequito
30-01-2012, 18:08   |  #3  
Elsequito avatarı
Yıllanmış Üye
263 mesaj

4 şişe bal 100 tl okuyunca hatırladım tv'de satıyorlardı :D

Kapalı Hesap (200174)
30-01-2012, 22:53   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: Elsequito  
4 şişe bal 100 tl okuyunca hatırladım tv'de satıyorlardı :
Şeker balı onlara diyorlar işte arı'ya yediriyorlar çuvalla şekeri şeker yiyip şeker s...yor işte 
Gülüş
Doğal bal arının çiçek ve bitkilerden toplayıp oluşturduğu baldır arı yetiştiricileri para kazanmak arzusunun verdiği ateşle çuval çuval şeker yediriyorlar..
Köyde komşu besliyor arı dedim kovandan bir parmak bal çalim ağzım tatlansın elimi kovana soktum kolumu kaptırdım kulağımı bi soktu kulak şişti kafamdan büyük oldu
Viking20 paylaşımın için teşekkürler

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (30464) ~ 30 Ocak 2012 22:55
Elsequito
10-02-2012, 17:47   |  #5  
Elsequito avatarı
Yıllanmış Üye
263 mesaj
Alıntı: kesko  
Şeker balı onlara diyorlar işte arı'ya yediriyorlar çuvalla şekeri şeker yiyip şeker s...yor işte 
Gülüş
Doğal bal arının çiçek ve bitkilerden toplayıp oluşturduğu baldır arı yetiştiricileri para kazanmak arzusunun verdiği ateşle çuval çuval şeker yediriyorlar..
Köyde komşu besliyor arı dedim kovandan bir parmak bal çalim ağzım tatlansın elimi kovana soktum kolumu kaptırdım kulağımı bi soktu kulak şişti kafamdan büyük oldu
Viking20 paylaşımın için teşekkü
Bizde denemek için arı yetiştirdik mamaları var özel şekerli un gibi birşey balı tadabildiğim kadarıyla  baya lezzetliydi genelde bala sonradan katma şeyler olunca  bozulma oluyor

szanoz
08-02-2016, 20:44   |  #6  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
48 mesaj

guzel bı paylasım olmus tesekkurler