Sahte CNN sitesi başınızı ağrıtmasın

CHIP Online
14-01-2009, 16:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bugünlerde CNN sitesini ziyaret ederken dikkatli olun. Sahte bir CNN sitesi başınıza dert açabilir!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Saht ... ritmasin_10433.html

Bugünlerde tüm dünyanın dikkati İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğe çevrilmişken bundan faydalanmak isteyen art niyetli kişiler de ortaya çıktı. Son günlerde ünlü haber sitesi CNN'den geliyormuş gibi görünen bir e-posta, kullanıcılara İsrail ve Hamas savaşı ile ilgili çok özel video görüntüleri izleme fırsatı sunduğunu iddia ediyor. Eğer e-postadaki bağlantıya tıklayacak olursanız, görünüşü CNN'in sitesi ile bire bir aynı olan bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Tarayıcınızda videoyu izlemek için gerekli Flash eklentisinin güncel olmadığı mesajından sonra site bir dosya indirmenizi istiyor.

Fakat bu dosyanın Flash ile ilgisi yok. İndirilen dosya "SSL Stealer" adıyla bilinen bir truva atı ve bilgisayarınızdaki finansal ve benzeri hassas bilgileri elde etmek amacıyla kullanılıyor. Gelişmiş özelliklere sahip olan bu truva atı  bilgisayarınızda sessizce çalışarak, sisteminiz ile finansal kurumlar arasındaki şifrelenmiş iletişimleri gözetliyor. İletişimi tespit ettikten sonra ise verileri truva atını yükleyen art niyetli kişilere iletiyor.

CNN'den geliyormuş gibi görünen bir e-posta alacak olursanız, güvenliğiniz için açılan sitenin adres satırında CNN'in gerçek adresini görmeden herhangi bir dosya yüklememenizde yarar var.

Tüm konu: Sahte CNN sitesi başınızı ağrıtmasın

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Daha önce bu tip yemleme (phishing) e-postaları aldınız mı?

Fattur
14-01-2009, 17:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Evet.Alıyorum.daha bugün aldım.Yok 100 köntor müş...

emrah33
14-01-2009, 23:47   |  #3  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
802 mesaj

evet çok defa aldım

Hiper£l£v£nKids
15-01-2009, 18:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj