Sailfish ve Tizen sessiz sedasız geliyor

CHIP Online
28-02-2013, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Android, iOS, Firefox... Tüm bu işletim sistemlerinin arasına girmeye çalışan 2 "cengaver" daha var!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sai ... -geliyor_38893.html

Resimlerle: Herkes bu cepleri bekliyor!

Linux tabanlı mobil işletim sistemleri, MWC'deki duyurular ve yeni telefonların tanıtılmasıyla bu günlerde sıkça konuşuluyor. Mozilla, Firefox OS ile gelişmekte olan piyasayaları ele geçirmeyi planlarken LG, HP'nin terkettiği webOS'u satın aldığını açıkladı. Bunun yanında Ubuntu'nun dokunmatik sürümü, ceplere ve tabletlere girmeye hazırlanıyor.


Ancak her Linux tabanlı mobil işletim sisteminin sesi, bu saydıklarımız kadar yüksek çıkmıyor. İşte kendilerini çok fazla göstermeseler de, önemli bir mesafe kateden iki mobil Linux platformu.


Sailfish OS


Linux tabanlı MeeGo'yu tekrar ayağa kaldırmayı planlayan Sailfish OS, Nokia'nın N9 cebini geliştiren takım ve MeeGoo topluluğunun bazı üyeleri tarafından geliştiriliyor. Sailfish'i geliştiren Jolla'nın amacı, bu işletim sistemini kullanan yeni cep telefonları meydana getirip satmak. Sailfish'te yaşanan son gelişme ise, Jolla'nın henüz yayınladığı yazılım geliştirme kitinin alpha sürümü (SDK). SDK'nın 32-bit ve 64-bit sürümleri ücretsiz olarak buradan indirilebiliyor.


Tizen


Kısa bir zaman önce yeni SDK'sı yayınlanan Tizen, görünüşe göre Bada'nın da gücünü kendisine katacak. Samsung'un Tizen'i terkettiği mobil işletim sistemi Bada ile birleştireceği yaklaşık 1 yıldır konuşuluyordu. Samsung, Tizen'li cepleri Temmuz ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Tüm Konu: Sailfish ve Tizen sessiz sedasız geliyor

Resimlerle: Herkes bu cepleri bekliyor!

Kaynak: www.chip.com.tr