Şamdanlara Giriş

market2020
10-02-2021, 22:12   |  #1  
market2020 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
-3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2020

Şamdanlara Giriş

Tarih

Japonlar, 17. yüzyılda pirinç ticareti yapmak için teknik analiz kullanmaya başladı. Teknik analizin bu ilk versiyonu, 1900'lerde Charles Dow tarafından başlatılan ABD versiyonundan farklı olsa da, yol gösterici ilkelerin çoğu çok benzerdi:

"Ne" (fiyat hareketi) "neden" den (haberler, kazançlar vb.) Daha önemlidir.

Bilinen tüm bilgiler fiyata yansıtılır.

Alıcılar ve satıcılar, piyasaları beklentilere ve duygulara (korku ve açgözlülük) göre hareket ettirir.

Piyasalar dalgalanıyor.

Gerçek fiyat, temel değeri yansıtmayabilir.

Steve Nison'a göre, şamdan grafiği ilk olarak 1850'den sonra ortaya çıktı. Şamdan gelişimi ve çizelgesi için kredinin çoğu, Sakata kasabasından Homma adlı efsanevi bir pirinç tüccarına gidiyor. Muhtemelen orijinal fikirlerinin yıllarca süren ticarette değiştirilmiş ve rafine edilmiş olması muhtemeldir ve sonuçta bugün kullandığımız şamdan grafik sistemi ile sonuçlanmıştır.

?????? ?????

Oluşumu

Şamdan grafiği oluşturmak için, görüntülemek istediğiniz her dönem için açık, yüksek, düşük ve kapanış değerlerini içeren bir veri kümesine sahip olmanız gerekir. Şamdanın içi boş veya dolu kısmı "gövde" olarak adlandırılır ("gerçek gövde" olarak da adlandırılır). Gövdenin üstündeki ve altındaki uzun ince çizgiler yüksek / düşük aralığı temsil eder ve "gölgeler" olarak adlandırılır ("fitiller" ve "kuyruklar" olarak da adlandırılır). Yüksek, üst gölgenin üstü ve alçak, alt gölgenin alt kısmı ile işaretlenir. Hisse senedi açılış fiyatından daha yüksek kapanırsa, gövdenin alt kısmı açılış fiyatını ve gövdenin üst kısmı kapanış fiyatını temsil edecek şekilde içi boş bir mum çubuğu çizilir. Hisse senedi açılış fiyatından daha düşük kapanırsa, gövdenin üst kısmı açılış fiyatını ve gövdenin alt kısmı kapanış fiyatını temsil edecek şekilde dolu bir mum çubuğu çizilir.


Compared to traditional bar charts, many traders find candlestick charts more visually appealing and easier to interpret. Each candlestick provides a simple, visually appealing picture of price action; A trader can instantly compare the relationship between open and close and high and low. The relationship between the opening and closing is considered vital knowledge and forms the core of the candlesticks. Hollow candlesticks, where the closing is greater than the opening, indicates buying pressure. Full candlesticks where closing is less than opening indicate selling pressure.