Samsun 7 Serisi Sorunsalı?

wikioogle
23-01-2013, 03:17   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

Merhaba. Benim bir sorum olacaktı aslında özellikle de sitenin uzman ekibi de cevaplarsa sevinirim.  Yaklaşık 5 aydır samsung es7000 araştırmaktayım. Bu tv nin neredeyse tüm özelliklerini en ufak detayına kadar araştırıyorum ve aşağıdaki linkte geçmiş bir haber var ve burada son paragrafta koyu harflerle widi yani Intel Wireless Display Technology denen ve pc görüntüsünü olduğu gibi tv ye kablosuz bir şekilde aktaran aynen monitör gibi kullandıran bu özelliğinden bahsedilmiş.. Oysaki bu tv de böyle bir özellik yok.!

Zaten bir sürü teknolojik özelliğin hem içeriğinin ne olduğunu hem de teknik terim öğrenmeye çalışırken birde eldde etmiş olduğumuz bilğilerin çelişmesi sıkıntısıyla karşılaşıyoruz.. Bu özellik bu tv de yok araştırmalarıma göre ve google aramalarımda ve samsung broşürlerinde ve resmi samsung sitesinde de zaten bu özellikten bahsedilmemiş. Koca google da iki tane haber var samsung ile widi nin beraber anıldığı: birisinde istanbul bilişim sitesinde ue40es7000 ürününün yorumlarında almak isteyen birisi sormuş ama cevap alamamış , diğeri de aşağıda verdiğim link.. Bu özellik lg tarafından geliştirilen bir özellik ve oda piyasa da yanlış biliniyor zaten. O özelliği tv nin tek başına taşıması yetmez, intel tabanlı pc nin de widi paylaşım özelliğinin olması gerekir. 

Samsung da kablosuz data paylaşımı için allshare diye bir dlna sertifikası var ama bununla monitör eşleştirmesi yapılamıyor..

Lütfen bu konuda aydınlata bilir misiniz.. Şimdiden teşekkürler.

endlessnight
23-01-2013, 14:05   |  #2  
endlessnight avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
2,457 mesaj

Vidi LG ile duyuldu eyvallah ama sorunuz ne sorunuzu anlamadım ben ?

wikioogle
23-01-2013, 14:39   |  #3  
OP Üye
71 mesaj
Alıntı: XF LUİ  
Vidi LG ile duyuldu eyvallah ama sorunuz ne sorunuzu anlamadım ben ?

Sorum şu: verdiğim linkte chip.com.tr sitesi samsung 7 serisi tv lerin tanıtımı ile ilğili makale yayınlamış ve makalede okursanız eğer widi özelliğinin varlığından bahsetmiş oysa ki bu yanlış br bilği. Samsung un hiç bir tv sinde kablosuz hdmi teknolojisi yok şu an itibariyle. Ancak samsung un Evolution Kit denen gelişim kiti özelliğinin olmasıyla bu özellik sonradan 7 ve 8 serisine entegre edilebilir. Sonuça Dual-core ARM Cortex-A9 1Ghz GPU-Mali-400 MP4 tarzı bir mobil işlemci kullanılmış. Arm mimari yapısı yazılımsal gelişimi sağlayabilecek özellikte. Samsung galaxy s3 telefonlarda da bu var ve an itibariyle android 4.0.3 den 4.1 jb güncellemesi ülkemizde tüketiye sunuldu ve yazılımsal yeni özellikler geldi.. Benzer  olarak yazılım desteği geleceğe dönük duruyor samsung da..

Bu arada widi özellikli LG aldınız diyelim yine widi özellikli bir pc ye ihtiyacınız olacak ki onlarda araştırmalarıma göre an itibariyle sadece 5 ürün var: Dell XPS 15z,  Lenovo Z580, Dell 5110, Casper yeni modeller, Sony Vaio S serisi.. Amncak hemen belirteyim bu notebook ların hemen hepsi başka özelliklerinin eksikliği nedeniyle eleştiri alıyorlar. Mesela casper yeni modeller ısınıyor diyeneler çok, soy pahalılığıyla şikayet topluyor, lenova malzeme kalitesizliğiyle eleştiriliyor..vs içinde en elinabilecek widi yazılımlı ürün dell xps 15z dir. Ama tabi LG nin de marka begenme sorunu da piyasada çok sıkıntılı bir durum olduğundan ürünü donanımsal olarak destekler mi bilnmez ve riskli açıkcası..

Sonuç böyle olunca efendim ne gereği var widi nin alırsın bir hdmi kablosu takarsın nolacak, widi için kalkıp 2000 tl ye varan fiyatlarla bir notebook almak bana saçma geliyor. Bu konuda lg ve samsungu eleştiriyorum kardeşim yapabiliyorsanız samsung allshare ve lg smartshare panellerinden bunu geliştirebilirlerdi..

Bahsi geçen makale için açıklama bekliyorum. Bir çok kullanoıcı bu yanlış bilğiyle ürüne yönelip hatta alabilirler..

darkmaster
24-01-2013, 09:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj

Birkaç konuda yanılıyorsunuz ne yazıkki. widi'yi bahsettiğiniz gibi sadece bir kaç marka ve model desteklemiyor. intel hd3000 ve üzeri gpu bulunduran işlemcilere sahip modeller (bildiğim kadaıyla mac te widi desteklenmiyor) vede intel wireless modülüne sahip modellerin neredeyse hepsi widi desteklemektedir. Intel widi web sayfasından sistem gereksinimlerini öğrenebilirsiniz. Sonraki nokta ise widi destekli bir televizyon aramanız pek şart değil, amazon'dan alabileceğiniz bu ürünü televizyonunuza bağlayarak widi destekli hale getirebiliyorsunuz, tabiki tvnin içinde widi gelmesi dışarıdan takılan bir cihaza göre daha kullanışlı olabilir, ama evde 2 tv işyerindede 1 tv olduğunu düşünelim ben ürünü bütün tvlerim için kullanabilirim harici olmasının böylede bir avantajı var. Umarım anlatabilmişimdir iyi günler...

wikioogle
24-01-2013, 13:30   |  #5  
OP Üye
71 mesaj
Alıntı: darkmaster  
Birkaç konuda yanılıyorsunuz ne yazıkki. widi'yi bahsettiğiniz gibi sadece bir kaç marka ve model desteklemiyor. intel hd3000 ve üzeri gpu bulunduran işlemcilere sahip modeller (bildiğim kadaıyla mac te widi desteklenmiyor) vede intel wireless modülüne sahip modellerin neredeyse hepsi widi desteklemektedir. Intel widi web sayfasından sistem gereksinimlerini öğrenebilirsiniz. Sonraki nokta ise widi destekli bir televizyon aramanız pek şart değil, amazon'dan alabileceğiniz bu ürünü televizyonunuza bağlayarak widi destekli hale getirebiliyorsunuz, tabiki tvnin içinde widi gelmesi dışarıdan takılan bir cihaza göre daha kullanışlı olabilir, ama evde 2 tv işyerindede 1 tv olduğunu düşünelim ben ürünü bütün tvlerim için kullanabilirim harici olmasının böylede bir avantajı var. Umarım anlatabilmişimdir iyi günler...

Evet dediğiniz adaptörden haberim var ama bu stabil olmayan bir bağlantı. Bu adaptörün sistem gereksinimlerini biliyorum ve daha önceden bunu 3 tane farklı pc de denedim ama bağlantı gerçekleşmedi: hp G6-1D38DX (2330e) , acer TM5744Z (540um) , dell inspirion 15r (3110m).

Kağıt üstünde sistem desteklese de bu bağlantıyı her wireless desteklemiyor.. İntelin yaptığı açıklamayı ticari görüyorum ve aldatmacadır bu. Bizler amatör kullanıcılarız ve ebdeki sistemlerimiz çeşitli bağlantı pürüzlerine sahip olabilir. Ordaki sistem gereksinimleri adeta lab. ortamında gerçekleşebilir ama kullamılan çeşitli yazılımlar -ki bunların çoğu korsan- ve donanım parçaları hata verebiliyor dolayısıyla hata alınabiliyor. Bundan dolayı genel bir kullanıcı profili ssitem gereksinimlerine uymaz. Destekleyenlerde de tv ekran tepkime sürelerinde gecikmeler yaşanıdığından sağlıklı bir bağlantı gibi gelmiyor bana.

Son Düzenleme: wikioogle ~ 24 Ocak 2013 13:35
darkmaster
24-01-2013, 17:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj

ben size bahsettiğim adaptöre hp dv6 6115st notebookumla mediamarkt veya elektro da tam emin değilim tanıtım sırasında deneme amaçlı bağlanmıştım sorun yaşamadım.