Samsung ceplerde arka kapı keşfedildi!

CHIP Online
14-03-2014, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Samsung'un bazı Galaxy ceplerinde keşfedilen bu "arka kapı", kullanıcıları endişelendirecek!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sam ... sfedildi_45948.html

Resimlerle: En popüler cepler ve SAR değerleri!

Kaynak kodu kapalı olan işletim sistemlerinin önemli dezavantajlarından bir tanesi, arka planda ne olup bittiğini tam olarak anlamanın bir yolunun olmaması. Örneğin geliştiricinin cihazınıza bir arka kapı yerleştirip yerleştirmediğini, bu kapı ortaya çıkana kadar bilemeyebilirsiniz.


Geliştirici Paul Kocialkowski, Free Software Foundation'da yayınladığı bir gönderide Samsung Galaxy cihazlarına eklenen bir arka kapıdan bahsetti. Geliştirici, arka planda çalışan bir Samsung programının iletişim işlemcisine bağlı olarak çalıştığını, uzaktan dosyaları okumaya, yazmaya ve silmeye izin verdiğini söylüyor. Birkaç Samsung cihazı, bu programın kullanıcının kişisel verilerine erişmesini ve onları değiştirmesini sağlayacak izni veriyor.


Bazı arka kapıların hata sonucu yerleştirilme ihtimalleri de var. Ancak Replicant geliştiricileri, yaptıkları teknik açıklamalarda böyle bir durumun sözkonusu olmadığını söylüyorlar. Replicant, Samsung-RIL kitaplığını değiştirmek üzere bir yama yayınlamış bulunuyor. Etkilenen cihazların listesine, arka kapının teknik detaylarına ve yamaya Repicant wiki'sinden ulaşmak mümkün.

Tüm Konu: Samsung ceplerde arka kapı keşfedildi!

Resimlerle: En popüler cepler ve SAR değerleri!

Kaynak: www.chip.com.tr