samsung dvd writer ile cd yazdıramıyorum

kokolakiss
19-12-2007, 21:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

samsung SH-S202  20x Super-WriteMaster DVD Writer ım var

dvd yazmada sorun yok ancak cd yazdıracagım zaman isleme baslamadan önce bu medya tanınmamaktadır uyarısı veriyor

Yazma islemi sonrası denetleme istermisin diye soruyor evet diyorum yazıyor

Ama daha sonra cd yi taktıgımda kac dosya yazdırırsam yazdırayım tek dosya oluyor ve bu dosyayı ad okumuyor

Yardı lutfen

Papatyasever
25-12-2007, 00:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Her madia(CD/DVD vs.) bir üretim koduna sahiptir. Bu kod media'nın kendini yazıcıya tanıtmasına kullanılan bir kimlik kartıdır. Media'nın kapasitesi, max yazdırma hızı, DYE tipi, üretici firması ve daha başka birçok veri bu üretim kodunda kayıtlıdır. Bu verilerin yazılı olduğu kısım üzerine yazılamaz ve silinemez. DVD writer herhangi bir media takıldığında bu üretim koduna başvurarak o media için en iyi yazma stratejisini tayin eder. Senin sorunun ise DVD writerının taktığın media'nın üretim kodunu okuyamaması ya da çok daha yüksek bir ihtimalle, tanımaması. Bunun iki çözümü var. Birincisi firmware update. Yani yazıcının sürücüsünü güncellemek. İkinci ve daha önemlisi ise kaliteli ve sahte olmadığından emin olduğunuz media kullanmak.

mucita_t
28-10-2008, 22:32   |  #3  
Taze Üye
2 mesaj

benzer bir sorun bendede var.garip olan cd ye yazması dvd medyalara yazmaması.dahada ilginci elimdeki 10 kadar verbatim maxel imation ve memorex marka dvd rw lere birkaç ay önce kayıt yapabilmişken aynı dvdlere üstelik hiç kullanılmamış olanlarıda dahil dvdye yazma gerçekleştiremiyorum.ne nero ne chipin tam sürümü olan ashampoo 2009 bi işe yaramıyor.dahası belli bir kısma kadar yazdığı dvd r medyalar yarım kaldığı için yanıyor ve kullanılamıyor.ama cdlerde hiç bir sıkıntı yok.makinam hp pavillion laptop sürücü ma****a.harddiskim bayağı doldu ve boşaltamıyorum bu yüzden acil yardım istiyorum.(nod 32 anti virüs kullanıyorum ve sürekli güncel,ayrıca yeteri kadarda boş alan var hdd'de)