samsung harddiski tanıtamıyorum..

Cyhot
21-01-2009, 23:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba arkadaşlar.yeni bitane samsung HD502IJ model bir harddisk aldım ama bilgisayar görmüyor.sata raid sürücülerini yükle demeyin sorun ondan değil.önceki harddiskimde samsung HD120IJ o normal çalışıyor ama ikisini birlikte taktığımda ikisinide görmüyor bu sefer.harddisk sağlam başka bilgisayarda çalışıyor.

bazı forumlarda jumper ayarlarından bahsetmişler sata1 olarak göstermek için ama bu modelde yanyana iki sıra jumper yeri var.toplam 4 iğne yani. onuda yapamadım.
biosu güncelledim yine düzelmedi.

anakartım asus a8v
hdd samsung HD502IJ
yardımlarınız için şimdiden  teşekkür ederim...

Metal_Milita
22-01-2009, 00:59   |  #2  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Yönetimsel araçlardan disk yönetimine bak orada görünüyorsa ayarlamalar yapılabilir göründüğü halde işlem yapamıyorsan Partition Magic i dene diskini bu programla etkinleştirebilirsin

Cyhot
22-01-2009, 01:12   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

hayır görünmüyor.zaten yeni aldığım harddiski takınca diğerinide tanımadığı için açamıyorum bilgisayarı.yeniyi çıkarıp sadece eskisiyle açıyıorum.

Metal_Milita
22-01-2009, 01:54   |  #4  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
1,011 mesaj

bende de aynı marka diskten bitane var taktığımda ilk defa makine görmedi daha sonra disk yönetiminden falan etkinleştirip kullanmıştım, disk yönetiminin yetersiz kaldığı durumlarda partition magic gibi programları devreye sokuyorum bu programı bi dene istersen bakalım bi sonuç verecek mi

Banned
22-01-2009, 02:16   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Hardiskin üzerindeki etiketlerde jumperin ayarı belirtilir. Etiket üzerindeki bu kısmı inceleyin mutlaka göreceksinizdir. Yeni aldığınız HDD jumperini slave (S ile belirtilir)konumuna takmanız yeterlidir mevcut sistem diskinizde jumper kullanmaya gerek yoktur yinede varsa master (M) konumuna takınız. Biosa girerek (bios ekranında delete tuşu ile) boot menüye gelip HDD group seçeneğinden yeni aldığınız HDD yi birici sıraya atayın ve HDD group ikinci sıradan yeni disskinizi kaldırıp, diasable seçin.F10 ile kaydedip çkın. İşlemleri sorunsuz yaptıysanız sistem açılacak fakat yeni hardiski daha önce biçimlendirmediyseniz sistemde gözükmeyecektir. Bunun içinde Bilgisayrım simgesini sağ tıklayıp - Yönet - Disk yönetimi seçeneğinden Yeni hardiskinizi belirten alt kısımdaki kare ile gösterilen kısmı sağ tıklayıp yeni birim seçeneği ile istediğiniz alanda yeni birimler oluşturarak biçimlendirin. İşlemin ardından sistemi yeniden başlatmanız gerekebilir.
Master - slave ayarlarının jumperlerle nasıl yapıldığı ile görsel bilgiler için alttaki linke bakabilirsiniz.

Cyhot
22-01-2009, 02:46   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

arkadaşlar hardiski taktığımda bilgisayar hiç açılmıoyor ve jumper takılan yerdede sadece iki sıra jumper yeri yani 4 tane diş var.harddiskin üstünde jumper ayarları yazmıyor.

01apachi
22-01-2009, 02:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,618 mesaj

değiştirerek dene, birini bitarafa diğerini bitarafa..

Cyhot
22-01-2009, 02:58   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

onuda denedim olmuyor...jumper ayarlarından olduğunu düşünüyorum ama bu harddiskinde jumper ayarlarını bulamadım.eski hardisskte jumperı çıkarınca verdiği hatayı veriyor bundada. tanımıyor ve devam etmek için "g" ye basın diyor...