Samsung HD103SJ SATA2 1TB HDD depo olarak kullanım

kadiryakan
26-06-2011, 20:04   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Merhaba,ben depo olarak kullanmak için hizlial.com'dan Samsung HD103SJ SATA2 HDD aldım ama bana HD103UJ göndermişler. Nisan 2011 üretim. Ben de onu geri gönderip doğru olan siparişi yani HD103SJ'yi alıcam. Bendeki mevcut Sabit Disk Samsung HD321KJ 320GB SATA. Onu 2 parça halinde kullanıyorum (XP
yüklü),işletim sisteminin olduğu böülme format atınca 2. bölüm(Depo olarak kullandığım) etkilenmiyor. şimdi 2. bölümdeki dataları aldığım 1 TB'lık HD103SJ atıp, 320 GB'lik HDD'yi tek parça olarak kullanıcam,  Aldığım 1 TB'lık HDD'yi de 2 parçaya bölücem. Yeni alacağım HD103SJ'yi Aopen kasanın içinde ayrı bir HDD kutu bölümü var -Disket sürücünün takıldığı( ben disket sürücüyü çıkardım)- oraya takıcam yani HDD'ler birbirinden uzak ve bağımsız olacak, kullandığım tabana yakın olan ayrı bir bölmede, yeni gelecek olan ise DVD sürücülere yakın olacak.. Umarım pek ses yapmaz.. Şimdi yardımlarınızı beklediğim sorularıma geleyim..
1- EASEUS Partition Master ile mevcut 320 GB'lik HDD birleştirince sorun yaratır mı? Yani işletim sisteminin olduğu bölüm birleşmeden etkilenir mi?
2- Zamanında benim de başıma gelen ve nette çokça dolaşan bir sorun olan format sonrası depo olarak kullanılan bölümün görülmemesi, 2 parçaya ayrılmış bölümlerin tek parça olarak görülmesi, depo olarak yedeklenen dosyaların kaybolması vs. sorununu yaşamamak için nasıl bir yol izlemeliyim. Birisi
pratik bir öneri getirmiş format atmadan önce depo olarak kullandığın HDD'yi sök ,windows'u kurduktan sonra tekrar tak. Ama bu durumda bile içindeki bilgilerin zarar görmesi durumu olabilir. .. Bende zaten 1 TB harici bir WD HDD var ama sürekli tak çıkar olmasın ve elimin altında , bilgisayarın içinde olsun diye aldım bu Dahili Sabit diski de.. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler..

Son Düzenleme: kadiryakan ~ 26 Haziran 2011 20:07
ekran kartı
26-06-2011, 20:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Öyle bir sorun olmaz ama bilgisayar kapalıyken o harddiskin elektiriğini kesin öyle format atın. Formattan sonra bilgisayarı kapatın tekrar elektrik verin. Böyle bir şeye gerek olduğunu düşünmüyorum ama yapabilirsiniz.