Samsung-R510-XS02TR ekran sorunu?

Anjelique
06-09-2009, 23:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Öncelikle herkese merhaba ve hoşgeldim.:D

Bundan tam 3.5 ay önce bir elektronik mağazalar zincirinden gayet tüm notebook'ları inceleyerek, satıcının da gazlamasıyla biraz, Samsung R510-XS02TR model bir notebook aldım. Yanılmıyorsam 1300 liraya. 1400 de olabilir yalan konuşmayayım. Faturayı saklıyorum.

Aradan bir ay geçti, iki ay geçti. Sona bir gün bir baktım bilgisayarımın ekranı, güç kesilmesiyle bir garipleşiyor! Bilgisayarım açılırken ekranda hiçbir sorun yok, fakat ne zaman kapatsam ya da uyku moduna alsam ekranda aşağıdan yukarı dopru bir çizgi ilerliyor, sonrasında sanki bir buharlaşma oluyor ekranda ve yemyeşil bir renkle ekran kapanıyor.

Önceleri düzelir diye umursamamaya çalıştım ama giderek daha belirginleşmeye başladı. Servise götürdüm. Sorunumu anlattım fakat tabiki orda servis kaydını alan işin ehli biri olmadığı için sorunu anlayamadı, ekranda problem var yazdı gitti bilgisayar. 3 gün sonra bilgisayarımı aldım. Fabrika ayarlarını yükleyip yollamışlar meğer. Neyse ki orda bilgisayarımı kontrol ettim, hemen bildirdim durumu. Bir teknisyen arkadaş bunu görememiş olabileceklerini, en iyi kendi ellerimle merkez servise göndermemi tavsiye etti. Ertesinde yetkili bir bayanla telefonda görüşerek teminat aldım ve tekrar servise gönderdim.

Bu cuma, bilgisayarımın servise gidişinin tam 15inci günüydü. Bilgisayarımdaki problemi teknik servistekiler ''normal'' olarak değerlendirmişler. Ben bunun normal birşey olmadığını biliyorum. Maalesef bu model üretimden de kaldırılmış. Gidip aynısını nerden bulurum, nasıl karşılaştırma yaparım bilmiyorum. Tek çarem burda, sizin gibi deneyimli okuyucularla sorunumu paylaşmaktı. Sizce yukarıda detaylarını anlattığım şey normal midir? Ben bilgisayarımı bu şekilde kullanmak istemiyorum. Üstelik bu kadar da para döktüğüm bir bilgisayarı!!!
Eğer aynı model bilgisayarı olan varsa ne olur bu sorunu yaşıyor mu söylesin. Vallahi delireceğim! 2 gecedir gözüme uyku girmiyor. Şikayetimi yarın Samsung'a ileteceğim tekrar ama sizden de yorum bekliyorum, lütfen bana yardım edin.

Teşekkür ederim şimdiden.

Son Düzenleme: Anjelique ~ 06 Eylül 2009 23:46
Süleyman.
06-09-2009, 23:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Belki de sürücü sorunuydu yaşadığınız. Sürücüleri güncellemek lazımdı önce. Ama cihaz elinizde olmadığından söylenebilecek pek birşey yok açıkçası.

Bu arada hoşgeldiniz.

Anjelique
06-09-2009, 23:42   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

Çok teşekkür ederim.

Hayır sürücü sorunu değildi kesinlikle. Fabrika ayarlarına geri döndükten sonra da sorun vardı, o yüzden geri gitti zaten. Telefonda bilgisayarımın teknik bakımını yapan kişi de sorunu farkettiğini ama bu bilgisayarın böyle kapandığını, bunda bir anormallik olmadığını söyledi. Benim normal olarak bildiğim, ekranların kararmasıdır, yeşillenmesi değil. Servisten bağımsız olarak bilgisayarım elimdeyken tanıdığım bir kaç bilgisayar satış sorumlusu arkadaşıma götürdüm gösterdim, ya ekranın kendisi bozuktur yada ekran kartı problemi olabilir demişlerdi. Kim görse şaşırıyor inanın. Ben de ilk defa böyle birşey gördüm. Gittikçe belirginleşerek meydana gelmesi de bir sorun olduğu konusundaki kuşkumu güçlendiriyor üstelik.

Son Düzenleme: Anjelique ~ 06 Eylül 2009 23:45
Süleyman.
06-09-2009, 23:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Fabrika ayarlarına döndüğünde yüklenen sürücüler eski sürücülerdir zaten. Güncel olanlarını denemek lazımdı. Servis gerekeni yapıyordur büyük ihtimalle...

Anjelique
06-09-2009, 23:55   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj

Umarım siz haklı çıkarsınız. Mesela bilgisayarın faresi de yatay ve dikey kaydırmalarda sorun çıkarıyordu önceleri, ama ben en son sürücüyü yükleyerek kurtulmuştum o sorundan. Ama bilemiyorum ekran için ne yaptıklarını. Telefondaki konuşmamızda ben sorunun hala devam ettiği izlenimini edindim, çünkü dediğim şeyi farkettiklerini söylediler.

Yarın bilgisayarımı alıp tekrar buraya mesaj atarım, ama gerçekten merak ediyorum acaba böyle bir şeyi yaşayan biri daha oldu mu bu bilgisayarda...

Tekrar çok teşekkür ediyorum size, iyi geceler.

Süleyman.
06-09-2009, 23:59   |  #6  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Herkesin aynı sorunu yaşayacağını sanmıyorum.

Anjelique
07-09-2009, 00:02   |  #7  
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Herkesin aynı sorunu yaşayacağını sanmıyorum.

işte ben de öyle! ama beni delirten tenik servistekilerin bunun aksini düşünmesi! bu model böyle diyolar... Yani yapacak bişey yok, böyle kullanın diye açık açık söylemedikleri kaldı sadece.

Neyse ben alayım yarın bakalım ne olmuş bilgisayarımın hali.

Son Düzenleme: Anjelique ~ 07 Eylül 2009 00:03
Süleyman.
07-09-2009, 00:08   |  #8  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Alın bakalım...

Anjelique
07-09-2009, 19:33   |  #9  
OP Taze Üye
10 mesaj

Aldım ve sorun devam ediyor!

Invertör sorunu olabilirmiş, ama tabi bunu Samsung servis merkezi değil, bilgisayarlardan gayet iyi anlayan ve bu sektörde çalışan bir arkadaşım söyledi bana.

Tek kelimeyle hayalkırıklığı yaşıyorum. 30 iş günü dolmasın da yeni bilgisayar vermesinler diye sorun yok notu düşerek geri yollamışlar.

Son Düzenleme: Anjelique ~ 07 Eylül 2009 20:34
Süleyman.
07-09-2009, 20:47   |  #10  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Siz sürücüleri güncellemeyi deneyin bence. İhtimal ihtimaldir, değerlendirmek lazım.

Anjelique
22-09-2009, 20:20   |  #11  
OP Taze Üye
10 mesaj

Güncel.

sendotilyon
22-09-2009, 21:29   |  #12  
sendotilyon avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Siz sürücüleri güncellemeyi deneyin bence. İhtimal ihtimaldir, değerlendirmek lazım.
arkadaşım 3 kez sürücü güncelleştir diyorsun adam güncel diyor hala niye ısrar ediyorsun anlamıyorum demk oluyor ki sürücü bir ilgisi yok zaten sürücüyle kapanmasının ne alakası varki adam yeşil çıkıyor diyor. neyse sen bu dizüstüyü aldığında ilk başta böyle bir sorun varmıydı ?

Süleyman.
23-09-2009, 00:56   |  #13  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: ektrollit  
arkadaşım 3 kez sürücü güncelleştir diyorsun adam güncel diyor hala niye ısrar ediyorsun anlamıyorum demk oluyor ki sürücü bir ilgisi yok zaten sürücüyle kapanmasının ne alakası varki adam yeşil çıkıyor diyor. neyse sen bu dizüstüyü aldığında ilk başta böyle bir sorun varmıydı ?
Çünkü hiç sürücü güncellemesi yapılmamış.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Eylül 2009 01:05
Anjelique
23-09-2009, 22:32   |  #14  
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: ektrollit  

hayır yoktu. sonradan ortaya çıktı. hatta önceleri sadece ekran kapanırken oluyordu şimdi uyku moduna geçerken de oluyor. hatta üçüncü kez servise gönderdim forumu takip edemediğim zamanda. geri döndüğünde artık önceleri bi kere geçen çizgi şimdi iki kere geçmeye başlamış. ekran kartıyla alakalı olabilir diye nvidia'nın en son sürücüsünü yükleyip yolladığımda da sorun vardı, tamamen sıfırlanmış halinde de öyle.

Benim burda merak ettiğim benim gibi bu sorunu yaşayan başkaları var mı yok mu öğrenmek... umudumu çoktan kestim zaten sorunun kaynağını bulup tamir ettirebilme konusunda :(