Samsung ve Apple artık her yerde!

CHIP Online
03-02-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Yakın geçmişte PC devlerinin doldurduğu bu listenin tepesinde, şimdi Samsung ve Apple'ın adları var!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sam ... er-yerde_45062.html

Resimlerle: Samsung gerçekten Apple'dan kopya çekti mi?

Eğer PC endüstrisinin halen uykuda olup olmadığını merak ediyorsanız, 2013 yılı yarı-iletken malzeme satın alım miktarlarına göz atabilirsiniz. Rakamlar açıklandı ve bir kez daha, en fazla satın alım yapanlar PC üreticileri değildi...


Market araştırma firması IHS iSuppli'ın açıkladığı son sayılara göre, Apple ve Samsung, geçtiğimiz yılın yarı-iletken tüketicileri listesinin üst iki sırasını bir kez daha ele geçirmiş durumdalar. Üstelik üç yıldır sürdürmekte oldukları bu liderliği, yine çok büyük bir fark ile elde ettiler.


Apple ve Samsung'un toplamda aldıkları yongaların değeri yaklaşık olarak 52.5 milyar dolar değerine ulaşmış durumda. Bu sayı, firmaların kendi içlerinde yaptıkları satın almaların sayılmadığı market değerlerinin yüzde 22'sini oluşturmakta.


Eğer bu sayının önemini başka bir şekilde belirtmek ister isek, sıralamada ilk 10'a giren firmaların geri kalanlarının yaptıkları toplam alımın 54.8 milyar dolar olduğunu söylememiz herhalde yeterli olacaktır.


Apple, 2013 yılında 30.3 milyar doları çipler üzerinde harcayarak, 2012'ye göre yüzde 16.6 oranında bir artış gösterdi. Ancak Samsung'un büyümesi Apple'a göre daha hızlı gerçekleşmiş gibi görünüyor. 2012'de 17.2 milyar dolar harcama yapan teknoloji devi, 2013 yılında bu miktarı 22.2 milyar dolara yükselterek yüzde 28.9 oranında seri bir yükseliş göstermiş durumda.


...Ve PC üreticilerinin durumu... Haberimizin ikinci sayfasında...


Tüm Konu: Samsung ve Apple artık her yerde!

Resimlerle: Samsung gerçekten Apple'dan kopya çekti mi?

Kaynak: www.chip.com.tr