SandyBridge İşlemciler

Furkan-46
01-05-2011, 00:41   |  #1  
Furkan-46 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
745 mesaj

Intel'in yaptığı açıklamada Intel® 6 Serisi ve Intel® C200 Serisi Chipset'lerde üretim hatası olduğu ve bu üretim hatasından etkilenmiş Chipset'lerin geri çağırılacağı yer alıyor. Intel sadece Chipset ürettiği için sıra şimdi Oem ve anakart üreticilerinde. Doğal olarak onlarında etkilenmiş anakartları ve oem sistemleri geri çağırması kesin gibi görünüyor. 

Hatalı chipsete sahip ürünleri tespit etmenin kesin bir yolu var. Sadece 2630QM işlemciniz varsa hatalı chipe sahip olabilirsiniz. (Notebooklar için) Masaüstü sistemlerde ise sadece Sandy Bridge i7 işlemciye sahipseniz sorun olabilir. yani i5 işlemciniz varsa veya ilk nesil i7 işlemciniz varsa (3 rakamlı olanlar Örneğin, 720QM) korkmanıza gerek yok .İşlemcinizin hatalı olup olmadığını anlayabilmek için aşağıdakileri yapmanız yeterli; 

1- Başlat Menüsü arama satırına "cmd" yazıp (tırnaklar olmadan tabii ki) Enter'a basın. 

2- Açılan komut istemcisine "wmic idecontroller get deviceid" komutunu girip Enter'a basın. 

3- Çıkan sonuçta REV_XX kısmına bakın. Hatalı üretilmiş chipler REV_04 olarak geçiyor. Sonuçta REV_04 çıkıyorsa hatalı üretilmiş chipsete sahipsiniz demektir. Başka rakamlar çıkıyorsa işlemcinizi güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. 

arkadaşlar bu dedikleri ne kadar normal kocaman intel firması nasıl böyle bir yanlışlık yapar?
laptop sandybridge işlemcili olanları alanlar o kadar parayı boşa mı vermş oldu?

SüRmenaJ KaOSs
01-05-2011, 01:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

HAyır hepsi geri toplatıldı zaten artık herkesde ve heryerde b3 revizyon var.

Furkan-46
01-05-2011, 12:32   |  #4  
Furkan-46 avatarı
OP Yıllanmış Üye
745 mesaj

mesela şu anda ben ASUS-N serisi İ7-26Q işlemcili laptop aldığımda bunun işlemcisi sorunsuz mu?

Erşah
01-05-2011, 22:40   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj
Alıntı: SüRmenaJ KaOSs  
HAyır hepsi geri toplatıldı zaten artık herkesde ve heryerde b3 revizyon var.
Usta habere bak... Bi iki gün önce bi konuda bundan bahsetmiştin.. Şimdi böyle işlemci ve ankarta sahip insanlar ne bok yiyecek ???Soru