Santrale uzaklığım ve Hızım

CrocodilS
23-06-2010, 02:04   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Arkadaşlar ttnet kullanıcısıyım bir kaç hafta önce 8mbit e geçtim.Kopmalar oldu müşteri hizmetlerini aradım santrale uzaklıktan kaynaklanıyor olabilir dediler 6mbit e düşürelim dediler iyi peki dedim.Santrale uzaklığımı bilmiyorum.Hatta bu santralin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum.Evimin bitişiğinde bütün telefon,internet işlemlerinin yapıldığı,bulunduğu bi bina var.Telekom görevlileri hep bu binaya geliyorlar.Şimdi 2-3 sorum olacak;
1)Hat zayıflaması falan santrale uzaklığını gösteriyomuş diye okudum bi yerden benim downstream ve upstream hat zayıflamam 0 olarak gözüküyor.Yani bu evimin bitişiğindeki bina santral mi oluyor??
2)Şuan hızım 6mbit ama hız testlerinde max. ''1.2'' mbiti gördüm.Buda gece geç saatlerde.Bu ttnet beni kandırıyormu bunun için müşteri hizmetlerini arayıp biraz bağırsam çağırsam düzeltirler mi yada başka bi sorundan mı kaynaklanıyor ?? :)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

mcafee23 ayrılmıştır
23-06-2010, 02:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

hangi santrale bağlı olduğunuzu sorsaydınız.
Evinizin yanında santral olma olasılığı çok fazla değil.çünkü santral sayısı az

resmin ortasındaki siyah noktada bir santral var (Ataköy pop noktası) bütün işaretlenen alan bölgesel olarak kısmi bir şekilde interneti buradan alıyor.bu nokta da çalışma olduğunda büyükçekmece de bile kısmen kesinti olabiliyor.Tabii ki tüm b.çekmece de değil.en uzak iki nokta arası tahminen 25 km santralin hizmet verdiği en uzak nokta ise yine tahminen söylüyorum 13 km falan

Nasıl erişim sağlanıyor adsl'de 5 km mesafe limiti var derseniz.Arada semtlerin yoğunluğunu kaldırabilecek kadar tekrarlayıcı mini santraller var ama bunlar sadece gelen veriyi alıp aynı güç ile bir 5 km daha göndemeleri için konulmuş santrallerdir.Size ip'yi bunlar vermez.Sadece aracılık yaparlar.Bu yüzden santral sayılmazlar (modeme bağlanan access point gibidir.Modem olmadan ap size internet sağlamaz)

Mahalle başlarında gördüğünüz 1.5 mt boyundaki kutular santral değildir.Ana pop'ta erişim giderse orada da gider.Bu yüzden santral kutusu kapımın önünde ama 8 mbit desteklemiyor demeyin.Asıl önemli olan o kutunun pop'a ya da en yakın tekrarlayıcıya uzaklığıdır.(Bu yapı aslında ağ topolojilerinin de bir kuralıdır.Mesafe sınırına gelince hedeflenen yere varılmamış sa oraya bir tekrarlayıcı daha konur)

Her Ttnet binası da haliyle ana pop noktası demek değildir.(Örneğin İGDAŞ karşımda ama doğalgazım oradan gelmiyor)

Buna örnek vermek gerekirse ben z.burnu'nda oturuyorum Ataköy pop noktasından internet alıyorum.Üst komşum Fatih pop noktasına bağlı ip numaralarının başı bile değişik (85.... - 88.....)Bu yüzden alacağınız ip'nin başındaki numara ttnet istemediği sürece değişmez.Boşuna modem resetlemeyin
Çalışmadan dolayı internetim kesildiğinde üst komşumda kesilmiyor.Onun mesafesi ana pop'a daha yakın olduğu için ikimizin bağlantı hızı 1mbit olmasına rağmen yavaşlıktan daha az etkileniyor.
Yani aynı apartmanda aynı tekrarlayıcı noktaya bağlı olmasına rağmen farklı pop noktalarına bağlı modemler olabiliyor.

Bu da ttnet'in abonelik alımı sırasında kişinin hattını boş olan santrallere yönlendirmesinden kaynaklanıyor.Tamamen eski abone yeni abone farkı işte bu.Eski abone zamanında pop'ta kendine yer bulmuş.Sonra bu pop'ta yoğunluk olunca yeni başvuran alt komşu başka bir santrale yönlendirilmiş oluyor.
Ttnet'in işte böyle bir de karmaşık yapısı var.

İstanbul'da ana pop noktası 20 taneyi geçmez
Bu yüzden santrale yakın olmak sayı az olduğu için biraz zordur.Ama şanslıysanız tam karşısında ikamet ediyor da olabilirsiniz.

İstanbul pop noktaları
POP12 : İstanbul-Gayrettepe
POP13 : İstanbul-Ataköy
POP14 : İstanbul-Ayazağa
POP15 : İstanbul-Bahçelievler
POP16 : İstanbul-Beyoğlu
POP17 : İstanbul-Fatih
POP18 : İstanbul-Levent
POP19 : İstanbul-Şişli
POP20 : İstanbul-Tahtakale
POP24 : İstanbul-Beşiktaş
POP28 : İstanbul-Kasımpaşa
POP30 : İstanbul-Okmeydanı
POP31 : İstanbul-Acıbadem
POP32 : İstanbul-Kadıköy
POP33 : İstanbul-Kartal
POP34 : İstanbul-Dudullu
POP36 : İstanbul-Bostancı
POP37 : İstanbul-Erenköy 

Ttnet genelde hattınız 8 mbiti desteklemiyor der.
Bunun tercümesi santralden semtinize gelen kablo yolunda tekrarlayıcı santral eksikliği var.Santral'e ve tekrarlayıcı'ya uzaksınız demektir.(Yani ttnet'in eksikliği sakın kablolar eski desteklemiyor zannetmeyin. Bunu telefonda hep bu şekilde lanse ederler.Ona bakarsanız bir telefon kalosunun interneti,hızını kaybetmeden 5 km taşıması beklenemez.Ttnetin kabloları büyük şehirlerde gayet yeni ve fiberoptiktir)
Yani bağlantı noktasına uzak olduğunuz için telefon açıp fırça da atsanız.Ellerinde kısa vadede yapılacak birşeyleri olmadığı için sorunuzu çözemezler.Ancak bu size tarife olarak 6 mbit kullandığınız söylenirken 1 mbit kullanmanız olayında geçerli değildir.

mcafee23 (Chip Online)

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 23 Haziran 2010 03:22
mcafee23 ayrılmıştır bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
CrocodilS
23-06-2010, 10:12   |  #3  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Bilgilendirdiğin teşekkürler ama ben o 1.5mt boyundaki kutulardan bahsetmiyorum.Bursa'da oturuyorum İstanbulda 20 tane varsa benim yanımda olan bina muhtemelen santral değil.Acaba Bursa daki pop noktalarına nerden bakabilirim ?