Sapphire 4870 PROBLEMİ

kemalke
06-01-2009, 10:15   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
26 mesaj

Bundan 45-50 gün önce Sapphire 4870 ekran kartı aldım ki almaz olaydım herşey böyle başladı. Oynadığım ki tek oyun olduğu için bunu yazabiliyorum lineage2 oyunu sırasında (15nci dakkadan sonra)ekranım donuyor (1 cmlik karelere bölünüyor bazen yemyeşil oluyor) akabinde sadece ventten kitlendim diyecek kadar bir vakit oluyor makinam komple kitleniyor. Hiç bir klavye veya mousea tepki vermiyor. Reset düğmesi sağolsun makina açılıyor.

Bu konu ile ilgili Sapphire Türkiye destek firmasına mail atıyorum ama anladığım kadar destekta 15 yaşlarında bi çocuk oturuyorki adam gibi bir cevap henüz gelmedi. Diyaloglar aynen şu şekilde.

Giden Mail 1
On Tue, Dec 30, 2008 at 5:57 AM, Kemal KELESOGLU <kemalke@hotmail.com> wrote:
Hello,
This is Kemal KELESOGLU from Turkey.
One month ago I bought an ATI Graphic card. After I installing graphic card I start to have problems in my computer.
Im sending you my Event Viever Message and My Computers info to you. Can you help about that problem couse its
getting a little boring.
Thanks & Regards
(Ekinde Makinamı Konfigrasyonu ile ilgili tüm bilgileri içeren benchmark programının çıkardığı raporu ekliyorum. Nede olsa karşımda profesyonel bir firma var sanıyoruz ya
Maili ingilizce yazmıştım çünkü ati firmasınada CC etmiştim.)

Gelen Cevap 1
Date: Tue, 30 Dec 2008 23:10:37 -0600
From: destek@sapphiretech.com
To: kemalke@hotmail.com
Subject: Re: FW: Graphic Card Problem

Tam olarak probleminiz nedir aciklarsaniz daha kolay yardimci olabiliriz.

Tesekkurler

Giden Mail 2
2009/1/3 Kemal KELESOGLU <kemalke@hotmail.com>

Problemim tam olarak şu şekildedir.

Lineage2 (() oyununu çalıştırıyorum. ilk 15 dakika herhangi bir problem yok.
15-20 nci dakikalarda ekranım donuyor. Bunun 1 saniye sonrasında makinam tamamen kitleniyor.
Ekran kartını 45-50 gün önce aldım. İlk başta vindowstandır falan dedim. Vista 64 Bit kurdum olmadı Xp 64 kurdum gene olmadı. (64 bit kurmak zorundayım aksi halde ramlerim tam gözükmüyor.) Nihayetinde eski ekran kartım ile sorunsuz çalışan bir oyun yeni ekran kartıyla beni çileden çıkardı. Size yolladığım Txt dosyasında ekran kartının makinam ile ilgili konfigrasyonun üzerine windosta event vieverin kaydettiği hata mesajını eklemiştim.

Bu konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Gelen Mail 2
Date: Sat, 3 Jan 2009 10:03:16 -0600

From: destek@sapphiretech.com
To: kemalke@hotmail.com

Subject: Re: Graphic Card Problem

Kullanmakta oldugunuz GucKaynaginin marka modeli nedir?

Suruculerinizin versiyonu nedir? (Bununla ilgili tüm bilgiler ilk mail Txtde vardı.)

Giden Mail 3
LcPower LC8650 V2.2 -650W Güç Kaynağı

Arkasından konu ile ilgili nette biraz araştırma yaıyorum bu konudan muzdarip terk kurban ben değilmişimki birçok forumda bununla ilgili problem ve çözüm örnekleri buldum ve şu maili yolladım.

Giden Mail 4
Sayın Yetkili,

Bu sorunla ilgili forumlara baktığımda yerli veya yabancı forumlarda benim gibi durumda olan bir çok kişi gördüm. Sorunun atinin ürettiği biostan kaynaklı olduğu ve bununla ilgili bir düzeltme çıkartıcakları yazılı. Bu update çıktımı? Böyle bir update çıkmadıysada bu sorunu nasıl gidereceğime dair bir yardım bekliyorum.

Gelen Mail 4
Urunu almis oldugunuz firmaya arizasini belirterek teslim edecek olursaniz. Firma sizin icin urunu teknik servise ulastiracak ve gerekeni yapacaktir.

Bios update tarafinizdan yapilmasi durumunda urun garanti disi kalacaktir. Bios update gibi uygulamalar servis tarafindan gerceklestirilmektedir. Boylelikle urununuz garanti disi kalmayacaktir.

Tesekkurler

İşte bu mail beni çileden çıkardı. Karşılık mesajım şu şekilde oldu...

Giden Mail 5
Sayın Yetkili
Ben Bir Kullanıcı ve sizin müşteriniz olarak İnternet Ortamından Bu Kartla İlgili Sorunuma Çözümler Aramaya Çalışıyorum. Bunu aksine benim yapmam değil sizin bana yol göstermeniz gerekmekte.
Bana Yolladığınız 4 emaildede ne sorunun neden kaynaklanabileceğini nede ne yapılabileceğine dair bir tane olumlu haber gelmedi. Tek yaptığınız o nasıl bu güç kaynağı ne vs vs....
Ben bu kartı söktürüp teknik servisinize yolladım varsayalım. 33 günden önce bu kart gelmez.
Aslında sizde haklısınız türkiyede ASUS gibi köklü markalar varken ne diye gittim bu kartı aldımki.
Sizden konu ile ilgili elle tutulur bir email bekliyorum aksi halde ben bu kartı söker en yakın tüketici hakları mahkemesine avukatla yollarım. (Artık zor birşey değil alt tarafı 100TL  dosya ücreti gerisini avukat davayı kazanınca karşı tarafa yüklüyo zaten.)

7 günde firma ile sorun hakkında bu kadar yol kat edebildik. İşallah Allah diğer sapphir kullanıcılarını  firma ile irtibata geçmek zorunda bırakmaz lakin web sitesinde sadece email adresi mevcut. Ne bir telefon nede başka birşey mevcut.

Kartı söküp göndermek demek 33 gün (Teknolojix ten almıştım onlar bu süreyi söylediler.) Bu süre zarfında makina offline demek buda işlerimi kötü etkiler hatta felç eder. Sizlere sormak istediğim ne yapabilirim.

Teşekkürler...

SAİNT
06-01-2009, 10:26   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

değişik bir sorun bende sapphire kullanıyorum ama hiç bir sorun yok  yeni ürettikleri kartlarda varsa o konuda bi bilgim yok şayet bütün yazılımları denemeişssiniz tavsiye etmeyeceğim çünkü sizi yapmış var sayıyorum güncelleme gibi kılişe bi yorumda bulunmayacağım eğer gerçekte sorun karttaysa sanırım yapılabilecek pek bişey kalmıyor sözüne etmiş olduğunuz güncelleme sonucu düzelmesse bu seferde boşa garantiden çıkmış olacak ürünü verip yenisinin alma ihtimaliniz nedir bilmiyorum ama tavsiyem tamir edilmiş bir ekran kartını almamanız.

Son Düzenleme: SAİNT ~ 06 Ocak 2009 10:28
SAİNT
06-01-2009, 10:37   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

ayrıca diğer donanımların nedir acaba ? biliyorsun çoğu ekran kartı güç canavarı 500 600 watt gibi psu'lara ihtiyaç duyar şayet psu kaliteli ise ve reel değperlerde güç verimi sunduğuna eminsen kartı gönder yada başka bir sistemde denemeni tavsiye ederim ilk önce başka bir sistemde deneyerek sisteminde sorun olmadığına kalbini inandır.

kemalke
06-01-2009, 10:39   |  #4  
OP Yeni Üye
26 mesaj
saint
değişik bir sorun bende sapphire kullanıyorum ama hiç bir sorun yok  yeni ürettikleri kartlarda varsa o konuda bi bilgim yok şayet bütün yazılımları denemeişssiniz tavsiye etmeyeceğim çünkü sizi yapmış var sayıyorum güncelleme gibi kılişe bi yorumda bulunmayacağım eğer gerçekte sorun karttaysa sanırım yapılabilecek pek bişey kalmıyor sözüne etmiş olduğunuz güncelleme sonucu düzelmesse bu seferde boşa garantiden çıkmış olacak ürünü verip yenisinin alma ihtimaliniz nedir bilmiyorum ama tavsiyem tamir edilmiş bir ekran kartını almamanız.
Valla açıkçası tam yazmadım ama Vista 64 / Xp 64 / Vista 32 / Xp 32 (32 bitleri denemek için ramleri kullnamama pahasına yükledim) hepsinde aynı sorunla yüz yüze geldim. Driverların hepsini sitesinden son versiyonlarını çektim. Makinam ısınıyor diyemicem Thermaltake su soğutma sistemi takılı ve hiç bir bench mark programı ısınmaya dair en ufak bir emare göstermiyor. Anlicanız denemediğim nane kalmadı. Ekran kartı bios updati ile ilgili tabiki kartı garanti dışına çıkarmamak için ben yapmicam ama kartı servise yollayıp 33 gün beklemem imkansız. Üstüne üstlük bi nane olmayacağındanda adım gibi eminim. Aynı kart bana geri gelecek na buraya yazıyorum :)

kemalke
06-01-2009, 10:45   |  #5  
OP Yeni Üye
26 mesaj
saint
ayrıca diğer donanımların nedir acaba ? biliyorsun çoğu ekran kartı güç canavarı 500 600 watt gibi psu'lara ihtiyaç duyar şayet psu kaliteli ise ve reel değperlerde güç verimi sunduğuna eminsen kartı gönder yada başka bir sistemde denemeni tavsiye ederim ilk önce başka bir sistemde deneyerek sisteminde sorun olmadığına kalbini inandır.
Güç kaynağım
LcPower LC8650 V2.2 -650W
PSU Bilgilerini burda bulabilirsiniz...

Sistemi değiştirmek konusunda ise bugün ana kartımla işlemcim değiştirilecek. Ondan sonrada zaten problem devam ederse zaten büyük bir ihtimalle o kartı kıracam :D

Son Düzenleme: kemalke ~ 06 Ocak 2009 10:52
Banned
06-01-2009, 10:54   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sapphire ve asusun türkiye distrübütörü aynı firma. Sonuçta nereye gönderirseniz gönderin distrübütöre ulaşıyor.  27 aralıkta Sapphire 3650 ekran kartını alınan magaza aracılığı ile (hepsiburada.com) benzer bir arıza sebebiyle gönderdim. 5 ocakta değişim yapılmış olarak Asus 3650 gönderdiler.Zaten bulunduğum yerden istanbula kargo mesafesi gidiş-geliş bir hafta. Yani kartınızın  türkiye ayağı oldukça hızlı çalışmakta.  Tahminim sizinde servise müracaat etmeniz durumunda bir hafta en fazla ongün içerisinde sorununuzu çözecekler belkide istediğiniz gibi aynı kartın asus tarafından sürülen ürününü göndereceklerdir.

Fatih_ARMAĞAN
06-01-2009, 10:55   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Bu tip üretimden kaynaklı sorunlar herzaman çıkabilir bunlar anormal değil bence..

sanırım size net cevap gelmeyince agresifleşmissinizdir. belkide servise gitseniz 33 günden dahada çabuk geri dönüş olabilir.

Haklısınız Asus sağlam bir firma ama saphirde kötü bir firma değildir.
ben bilgisayarcıyım

son 2 ay içinde 3 tane saphire ekran kartı arızası oluştu müşterilerimde.

1 tanesini ben hallettim

diğer 2 tanesini servise gönderdim birisi 2600 PRO 512mb birisi 3870 512mb idi

12 gün sonra bana döndüler ve 1 yıllık 3870 i hiç bir karşılıksız 4850 ile değiştirdiler.
(kendi onayımla)

2600pro 512 mb ıda müşterinin siteği dogrultusunda 105 ytl ücret karşılığında  yeni seriSaphire 4850 değiştirdiler.
(kendi onayımla)

Bu tip sorunlar herzaman yaşanabilir.

size tavsiyem bu tip firmalara agresif yaklaşmamanızdır telefon ile yada yüz yüze kibarca konuşarak yapacagınız eleştriler daha etkili olacaktır aksi taktirde yapılması gereken prosedürleride yapmayacaklardır.

BU tip konularda ciddi tecrübe sahibiyim inanın kibar yaklaşımla ve güzelce maduriyetinizi anlattığınızda yapılmaması gerekn işlemleri bile yapabilmektedirler.

size tavsiyen bu şekildedir.

Pprobleminize gelince diğer donanımlarınızla herhangi bir uyumsuzluk yaşanıyoru olabilir. bu yüzden ne kadar farklı işletim sistemi yüklerseniz yükleyin farkı olmayacaktır.mümkünse önemli olan aynı seviyede  farklı bir ekran kartı ile denemektir.. mümkünse diğer donanımlarıda farklı modellerle değiştirip denemekte fayda vardır..

Size en iyi örnek..

Asus anakart , Kingston ,Ati ekran kartı kompinasyonu birbiriyle tamamen uyumsuz bir kombinasyondur Kimgston Ramler Cogu Asus anakartla Uyumsuz çalışmaktadır
ve buna bir kaç ram modülü daha ekleyebiliriz.

bu tip belli markaların birbiri ile uyuşmazlığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir.

Saygılar.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 06 Ocak 2009 11:14
kemalke
06-01-2009, 10:57   |  #8  
OP Yeni Üye
26 mesaj
khramn
Sapphire ve asusun türkiye distrübütörü aynı firma. Sonuçta nereye gönderirseniz gönderin distrübütöre ulaşıyor.  27 aralıkta Sapphire 3650 ekran kartını alınan magaza aracılığı ile (hepsiburada.com) benzer bir arıza sebebiyle gönderdim. 5 ocakta değişim yapılmış olarak Asus 3650 gönderdiler.Zaten bulunduğum yerden istanbula kargo mesafesi gidiş-geliş bir hafta. Yani kartınızın  türkiye ayağı oldukça hızlı çalışmakta.  Tahminim sizinde servise müracaat etmeniz durumunda bir hafta en fazla ongün içerisinde sorununuzu çözecekler belkide istediğiniz gibi aynı kartın asus tarafından sürülen ürününü göndereceklerdir.
Bugün şu anakartla işlemciyide bi değiştirsinlerde son çare artık öyle yapacağız...
Yav şu bilgisayar 2nci hanım gibi oldu. Alırken iide masraflarına yetişemiyoz. (Umarım hanım bunu okumaz)

SAİNT
06-01-2009, 10:58   |  #9  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

güç kaynağınız rakamsal olarak yeter ama marka olarak tanımadığım bir ürün başka bir sistemde deneyin diğer şekilde servise gönderin yoksa siz zarar edersiniz ve kırmakla tehtid ettiğiniz kart :D 400 tl gibi azımsanmıyacak bir rakama sahip.

kemalke
06-01-2009, 11:00   |  #10  
OP Yeni Üye
26 mesaj
saint
güç kaynağınız rakamsal olarak yeter ama marka olarak tanımadığım bir ürün başka bir sistemde deneyin diğer şekilde servise gönderin yoksa siz zarar edersiniz ve kırmakla tehtid ettiğiniz kart :D 400 tl gibi azımsanmıyacak bir rakama sahip.
OZ tanınmadık bir markamı?

SAİNT
06-01-2009, 11:04   |  #11  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

kaliteli markalar
1 OCZ
2 THERMALTAK
3 HİGH POWER gibi ürünler tanıdığım ve bildiğim.ü
galatasarayın şerefine bugün msj sayım 1905 bende bi gs olarak bunu tatmak çok güzel bir duygu.

Son Düzenleme: SAİNT ~ 07 Ocak 2009 09:27
mladenbmv
06-01-2009, 16:23   |  #12  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

elektronik eşya bazen şans işidir firmayı kötülemeye gerek yok böyle problemler her firmada var ara sıra dergilerde veya televizyonlarda yazıyor ve söylüyorlar ve değişim yapıyorlar geri çağırıyorlar.

kemalke
06-01-2009, 18:48   |  #13  
OP Yeni Üye
26 mesaj

Kartın Distiribütör firmasını (Tüm Firmaların Sitesine Girip Seri Numarasından Garanti Kapsamına Bakarak) buldum. Penta Bilgisayar çıktı.
Teknik servisten bir akadaş ile irtibata geçtim kendsine email atarak problemi bildirdim gönder dedikten 1 dakika sonra bir cevap aldım. Kartı kendilerine göndermemi söylediler bende 15 dakika sonra kartı Yurtiçi kagosu ile yolladım.

Yani kısacası gerçek biriyle adı sanı adresi telefonu bilinen biriyle görüşülünce sorun ortadan kalkıyor. Ama sapphire destek adresi-adı sanı bilinmeyen ki kendisi ne kendini tanıtma nezaketi gösterdi nede yapabileceğim bir çözüm yolu sunmuştu. Benim agresifleşme sebebim buydu.
O ilk başta yazmış olduğum email gelgitleri 8 günü rahat geçmiştir. Bir mail atıyorum cevabı ertesi gün geliyor. Gelene cevap yazıyorum ona bir sonraki gün cevap geliyordu.

Neyse sorun şimdilik çözülmüş gibi gözüküyor. Umarım Ekran kartıma en kısa sürede kavuşurum. Sonuçta bu zamanda bilgisayar gerçekten insanın eli ayağı oluyor....

Konuma vakit ayırıp cevap yazan herkeze teşekkürlerimi sunar Problemsiz yeni bilgisayarlar dilerim... :D

xxömür
06-01-2009, 23:47   |  #14  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj
saint
kaliteli markalar
1 OCZ
2 THERMALTAK
3 HİGH POWER gibi ürünler tanıdığım ve bildiğim.
TAGAN'ı unutmayalım baş sırada tagan olmalı

arasad
12-01-2009, 22:29   |  #15  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

Bende alıyorum yarın sapphire 4870 ve forumda araştırdım bios update sini buldum..

Kaptanos
12-01-2009, 22:42   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

saphire 4870ler ilk çıkan modeller toplandı piyasadan bir sorun olduğu anlaşıldı ama duyuru yapılmadı. Ben bu olayı şuradan anladım. hepsiburada sitesinde saphire 4870 iki adet farklı fiyattan satılıyordu aralarındaki farka baktım sadee üretim serileri farklı. eski seriler 70 lira gibi bir farkla düşük fiyatan satılıyordu demek bir arıza vardı bu modellerden hala piyasada var normalden çok daha cuza satılıyorlar. örnek= 470lira http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=2398

Arkadaşımın aldığıda sorunlu kart olabilir. firmada bu yüzden kıvırıyor olabilir.

arasad
12-01-2009, 22:54   |  #17  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

Bence update ile sorun çözlüyordur.. Bi forumdan aldığım bilgiye göre;

''Sapphire yöneticilerinden aldığım emaili yolluyorum sorunu devam edenler yararlanabilsin diye...

The latest VBIOS can download here - http://us.sapphiretech.com/driver/478.zip

How to flash the VBIOS under pure dos mode,please download the SOP here - http://us.sapphiretech.com/driver/479.zip''

Alıntı..

Linkleri sapphirenin sitesinden ekran kartı driver bölümünde de bulabilirsiniz..

Son Düzenleme: arasad ~ 12 Ocak 2009 22:54
ceyhunataykan
14-01-2009, 18:13   |  #18  
Yıllanmış Üye
103 mesaj

Bende kullanıyorum bu kartı ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım tabi bazı kopya oyunlarda ekran titriyor crackten kaynaklanan problem.Ama kullandığı psu yazmamışsın en az türkiye standartlarında 700 wattlık bir psu kullanman lazım ve eğer oyun kopyaysa crackte sorun vardır.

arasad
15-01-2009, 18:46   |  #19  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

450 wattla çalıştırıyorum hiç bi sorun yok..  Kartı aldım dehşet bişey toxic in soğutucu kullanılmış yeni hd 4870 de..  Oyunlarda harikalar yaratıyo bios sorunuda yok Beğendim

Son Düzenleme: arasad ~ 15 Ocak 2009 18:46
Raxx36
15-01-2009, 18:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

HD4850 ye nooldu senin :=) döndü mü teknik servisten

arasad
16-01-2009, 15:22   |  #21  
Yıllanmış Üye
367 mesaj
Raxx36
HD4850 ye nooldu senin :=) döndü mü teknik
  Ya ramleri çıkartırken ekran kartı ram kilidini kapatıyodu yanlışlıkla tornavidanın ucu arkasına deydi ve gücü çıkarmamıştım. Deli  Hafif bi ışık belirdi sonra çalışmadı.. Garantiden değiştirebiliriz dediler bende bi üst modelini istedim üzerine fark vererek.. Gülüş

Bu bios soruna takılmıştım ama bu yeni kart version 2 diye yazıyor kutunun üzerinde ve TOXİC soğutucu kullanılmış şok oldum ama o.c yapmıcam zaten böyle süper gerek yok nolur ne olmaz..Beğendim  

Son Düzenleme: arasad ~ 16 Ocak 2009 15:26
Raxx36
16-01-2009, 15:24   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

hadi hayırlı olsun yenisi o zaman(o tornavida kazalarını çok gördüm arkadaşlardan hehehe) :=)