sata driver

history83
15-01-2009, 21:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

arkadaşlar bilgisayarıma format atmak istediğimde cd den yükleme sırasında mavi ekran çıkıp tam hatırlamamakla bereber ...durduruldu bu dur hatasını ilk kez alıyorsanız yeniden başlatın birdaha alırsanız... diye devam eden uzun bi yazı ve altta kodlar çıkıyor.bu yüzden format atamadım.servise gitti onlar halletmiş.o zamandan bu yana sistemime biraz ilave yaptım(ram-dwdrw ve harici ekran kartı) o zamanki sorun hala var yine format atamıyorum.

ramlarım sağlam test ettim

2 cd denedim ikisinde de aynı yerde sorun verdi

ekran kartım diyecem tümleşik vardı o zaman da yapıyodu,şimdi pci aldım yine yapıyor(ekran kartı değil gibi)

şimdi sorunun ne olduğunu anlamaya çalışırken sata driver aklıma geldi.büyük bi ihtimalle elimdeki cdler sataya göre ayarlı değil.sataya ayarlı olup-olmadığını anlamanın yolu varmı?
hdd 80 sata(sistem kurulu)+80pata =160 lık
sata için driver buldum,sormak istediğim asıl şey şu cd-rw den windows yüklerken sata driverini usb aygıttan yada dvd-den atabilirmiyim - illa ki yeni satalıxp cdsi mi yapmalıyım? bu arada disket okuyucum yok.

samsat86
15-01-2009, 21:53   |  #2  
samsat86 avatarı
Yıllanmış Üye
307 mesaj

cd de hata olmuş olamaz mı

Metal_Milita
15-01-2009, 23:06   |  #3  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

SATA driver disketten baka aygıtla yapılmaz ve sorununda bundan kaynaklı değildir SATA dirver da böyle sorun vermez. SATA driver olmazsa Kur herhangibir sabit disk bulamadı  gibisinden bir uyarı çıkar.
Senin RAM ler de sağlamsa geriye Harddiskin arızalı olma ihtimali kalıyor mavi ekran durumu harddisk arızalarındanda kaynaklanabiliyor

history83
16-01-2009, 14:54   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

programlarla test ettim ramlarımı.sorun çıkmadı.2 ram slotum var önceden 1 ramım vardı o hatayı veriyordu.ramın slotunu değiştirdim yine olmadı.yeni ram aldım.onla denedim her iki slotta tek tek onu da denedim hatta 2si takılı denedim yine olmadı.test programları ne kadar güvenilir bilmiyorum sorun yok diyor

hdd arızalı desek serviste aynı hdd ye sistemi kuruyorlar.onlarkuruyor da niye biz yapamıyoruz anlamadım.

mancukya
16-01-2009, 21:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Arkadasim nlite yükle cdne Sp3 yoksa ekle sorunun kalkar sp3 icinde o drivers zaten var.
Ayrica o driversler o sekilde olmaz windows kurulurken bellekde gerekli dosyalari tutuyor ve o dosya orada lazim bunun icinde cdye entegre edilmis olmasi gerekiyor.
Sitede Nlite aciklamasi var anlamiyorsan zaten türkce gerekli adimlari dikkatle okuyarak yaparsan aciklamana okumana bile gerek yok absit zaten.

Feel Good
16-01-2009, 21:13   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Verdiğim linkte sata sürücülerinin xp cdye nasıl entegre edileceğini bulabilirsin.

Son Düzenleme: Feel Good ~ 16 Ocak 2009 21:14