Sata Harddisk driveri.

HPQ-User
02-01-2009, 17:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

umut sormuş:
Laptopu satin aldigimda verilen xp ile beraber bir cok reklam yaziliminin kurulmasindan dolayi windowsumu degistirdim.Driverlari driver geniusla bularak hazirladim ve okulumdan dagitilina lisansli windows xp den windows kurdum. driverlarida kurdum. fakat hdd icin sata driver kuramadim. bu yuzden bios dan sata native supportu disable olarak calistirabiliyorum bilgisayari. enable ettigimde mavi ekran veriyor ve acilmiyor. Sata driverini laptop a nasi kurabilecegim konusunda yardimci olursaniz sevinirim...

tesekkurler...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
HP Pavilion dv2000 intel core duo 2ghz islemci. 2 gb ddr ram, nvidia geforce go 7200 128 mb ekran karti, 320 gb samsung sata hdd..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

viking20
02-01-2009, 17:22   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Driver-for-SATA-driver_t85327.html
----------
[Az önce aşağıda yazanların hepsini denedim ve HDD'dem SATA oldu:
Şimdi olayı baştan alalım . Sorunumuz neydi? sistemdeki HDD'miz SATA olduğu için XP HOME kurulu geldiğinde XP PRO kurmak veya partitionlarımızı istediğimiz gibi bölebilmek için SATA seçeneğini disable etmek dışında başka alternatifimimizin olmamasıydı. PEki geri dönerek HDD'yi tekrar SATA yapacaktık. Tek yol tabiki HP sitesinden SATA Controller Driver'i ile mümkündü. Fakat bunun için bize yani notebook kullanıcılarına USB Floppy gerekliydi. Çoğumuzda bu olmadığı için sistemimizi PATA olarak kullanmak zorunda kalıyorduk. Taki bir kaç dakika önceye kadar :)
Şimdi arkadaşlar Recovery Partitionu olan HP kullanıcıları için yapılması gerekenler neler?
1- Öncelikle Partitionlarınızı istediğiniz gibi kullanmak ve XP PRO kurmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey Recovery Partitiondaki bölümü DVD'lere çekerek Recovery Disk oluşturmak.İsterseniz yapmaya da bilirsiniz size kalmış bir şey çünkü HP sitesinden tüm driverları indireceğiz nasıl olsa...
2- Notebook açılırken Setup'a girip HDD'nin SATA özelliğini disable edin...
3- SP2'li XP PRO CD'si yardımıyla sisteminizi formatlayın. Bu sırada FDisk menüsü karşınıza geleceği için istediğiniz gibi HDD'nize partitionlar oluşturun..
4- Temiz bir şekilde XP PRO sisteminize kurun...
5- Daha sonra HP marka Notebook'unuzun modeli ne ise onun tüm driverlerini INGILIZCE SITESINDEN indirip kurun. Benim gibi Pavilion DV 5280 Kullanıcıları için bu link ;

6- Modelinize göre driver sayfanızı HP inglizce sitesinden açtığınızda INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER dosyasını kullanarak sistemimizi tekrar SATA haline getireceğiz. Bunun için şunları yapmamız gerekiyor;
a-INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER dosyasını indirdiğimizde sistemimize kurmak için diskete ihtiyacımız olacak. Onun için şöyle yapacağız. Dosyayı indirdikten sonra bir diskete ya da flashdiske atın. Bir masaüstü bilgisayar bulun. Dosyayı çalıştırın kurulum sırasında sizden disket isteyecektir. Temiz bir disketi takın ve ilerleyin. Gerekli dosyaları diskete kopyalacaktır sistem. Daha sonra disketin içindeki tüm dosyaları flashdiske atın.
b- Şimdi flashdiskinizde gerekli driverlar mevcut. Aygıt yöneticisi açın.
c- IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
d- Wiindows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
e- Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
f- Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
g- Disketi var seçeneğini seçin ve flashdiskinizdeki driver yüklü olan klasorü gösterin. İlerleyin. Sisteminize gerekli olan inf dosyasını otomatik olarak seçecektir ilerleyin.
h- Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Sistemize uygun olan SATA AHCI Controlleri seçmeniz gerek. Bunu öğrenmek için İngilizce siteden INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER indirdiğiniz sayfadaki bilgileri okumanız yeterli olacaktır. Benim gibi DV 5280 kullanıcıları 82801 GBM'yi seçmelidirler. Daha sonra ilerlediğinizde size bir uyarı verecektir. Devam edin...
i- Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınızda sistem yeniden başlarken hata vermeye başlayacak ve sürekli yeniden başlatacaktır kendisini. Neden? Çünkü setup'dan SATA'yı Disable etmiştik. Şimdi sistemimiz SATA olduğu için hata veriyor. Sistem açılırken Setup'a girip SATA özelliğini tekrar ENABLE etmemiz gerekmektedir. Böylelikle artık HDD'miz tekrar SATA olmaktadır.Bu işlemleri gerçekleştirdim ve HDD artık istediğim gibi Partitionlu, XP PRO kurulu ve en önemlisi SATA.Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sistemizinde herhangi bir sorun olmaması için adımları dikkatli takip edin. Özellikle uygun SATA AHCI Controlleri seçmeye dikkat edin. Neticede bu ciddi bir işlem ve sistemde ciddi hatalara yol açabilir. Dolayısıyla sonra senin yüzünden oldu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayalım].(alıntı)
Select software and drivers

Son Düzenleme: viking20 ~ 02 Ocak 2009 17:37
Recep Baltaş
02-01-2009, 17:40   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bu sürücüyü kursanız dahi mavi ekran geleceğini düşünyorum zira Mavi ekran geldiği noktada driverların yüklenmesine başlanmamış oluyor olabilir. (Ne cümle oldu!)

Yani o sürücüyü daha en baştan XP CD'sine entegre etmeniz gerekiyor olabilir.

Bu sisteme XP kuranlar da benzer bir yol izlemişler sizin gibi ve SATA'yı devre dışı bırakmışlar. Sürücü kuran yok.

Fakat yinede uğraşmak istiyorsanız, tahminim SATA işini nVidia kontrolcü yapıyor.

Bu sürücüyü indirip, ayıklayıp içindeki SATA sürüclerini bulup XP CD'sine nLite ile eklemeniz gerek.

Son olarak performans konusunda gözle görülür bir artış olacağını hiç mi hiç sanmıyorum.

Recep Baltaş
02-01-2009, 17:42   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

viking20'ye açıklayıcı yazısından dolayı teşekkürler.