SATA HDD'yi USB Görüyor.... PC Görmüyor..

mandyyeah
24-10-2008, 16:17   |  #1  
mandyyeah avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
70 mesaj

İşyerinde bi bilgisayar açılırken mavi ekran donanım hatası verdi...

tekrar açtığımda ise bios da boot hatası verdi ve bios ayarlarını sıfırlamam için onay istedi...

onayı verdikten sonra yeniden başlattım ve artık PC HDD'yi hiç bir şekilde görmedi... Biosta yok... zaten Boot işlemine geldiği zaman da görmüyor...

HDD'yi söküp USB portatif HDD kasasına takıp başka bir bilgisayara bağladım. Bilgisayar HDD'yi sorunsuz bir şekilde çalıştırdı... hatta dosyaları yedekledim bir de Scandisk çektim...

tekrar eski PC ye taktım yine bir sonuç alamadım...
kablolarını falan değişirdim...
güç kablosunu Sata kablosunu değişirdim...
gücü adaptörden PCden bağımsız olarak verdim....
hiç bir yöntem tutmadı...yine de Bilgisayar HDD yokmuş gibi davranıyor... Bios ta HDD hiçbir şekilde görmüyor...

var mı bu işin çözümü?

Anakart: MSI 865G Neo2-P
HDD: Seagate Baracuda 120 GB 7200.7 rpm (ST3120026AS)

Blacksmith
26-10-2008, 01:30   |  #2  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

tahmınımce resetlemeyle beraber bıos ıcerısındeki sata disk controller kısmı dısable olmus olabılır..bıosa girip menulerede arastırın.

miniringo
19-10-2009, 23:27   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

peki hdd biosta görüp de ilk sistem kurulumu yaparken hdd yi görmüyorsa sorun nerededir???
(bendeki sorun-hala çözemedim.)

OSMAN BAĞÇEVAN
20-10-2009, 07:13   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

bios güncel mi ?
güncelleyin :

mandyyeah
29-06-2010, 11:02   |  #5  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj
Alıntı: Blacksmith  
tahmınımce resetlemeyle beraber bıos ıcerısındeki sata disk controller kısmı dısable olmus olabılır..bıosa girip menulerede arastırın.

Tahmininiz doğru çıktı... tşkler... Bios ayarları sıfırlanmış.... bulana kadar canım çıktı :)

mandyyeah
29-06-2010, 11:05   |  #6  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj
Alıntı: miniringo  
peki hdd biosta görüp de ilk sistem kurulumu yaparken hdd yi görmüyorsa sorun nerededir???
(bendeki sorun-hala çözemedim.)

ya biostan SATA HDD'yi ATA olarak göster ya da anakartın sitesinden SATA için driver indir kurulum esnasında açılışda F6 ya basarak aygıtı tanıt.

Driver'ın ismi Raid Driver, AHCI driver gibi bişeyler olacak... her firmaının huyu suyu farklı...